29 listopada, 2022

Okucia do szkła – niezastąpione przy montażu szklanych drzwi i ścianek działowych

3 min read

Okucia do szkła to części pozwalające na montaż oraz nadanie konkretnych funkcji elementom wykonanym ze szkła. Ze względu na specyfikę tego wrażliwego materiału, są to okucia różniące się od standardowej wersji pod względem sposobu montażu, budowy, a także designu. Co warto o nich wiedzieć?

Okucia do szkła – do drzwi, ścianek i balustrad

Okucia do szkła pozwalają na bezpieczne zamontowanie poszczególnych elementów wnętrza, wykonanych ze szkła. Szklane drzwi, ścianki działowe, balustrady oraz inne elementy wymagają stabilnego osadzenia za pomocą części, które nie będą powodowały na nich przeciążeń – dzięki temu są zabezpieczone przed pęknięciem i mogą normalnie służyć w przestrzeni mieszkalnej, biurowej lub publicznej. Ponadto, dzięki okuciom można nadać poszczególnym szklanym powierzchniom odpowiednie funkcje, np. w przypadku szklanych drzwi. Pełnią one również rolę dekoracyjną ze względu na pełną widoczność przy przezroczystym materiale.

Podstawowe okucia do szkła można podzielić na zawiasy, klamki, pochwyty, zamki oraz podpórki, wykorzystuje się również różnego typu profile. Zawiasy są wykorzystywane przede wszystkim przy drzwiach szklanych – pozwalają na ich montaż oraz umożliwiają ich bezpieczne otwieranie i zamykanie. Ze względu na specyfikę materiału, różnią się często budową i sposobem montażu od tradycyjnych zawiasów, np. w jednolitych drzwiach ze szkła hartowanego, w którym nie można wiercić otworów, stosuje się modele zaciskowe, idealnie dopasowane do grubości szkła.

Klamki i pochwyty również wykorzystuje się w drzwiach szklanych – dzięki nim możliwe jest swobodne otwieranie skrzydła bez konieczności dotykania szkła, dzięki czemu można uniknąć jego zabrudzenia czy narażenia na porysowanie jego powierzchni. Dodatkowo można także założyć na drzwiach tego typu zamki, aby uniemożliwić dostęp do danych wnętrz niepożądanym osobom, z czego korzysta się najczęściej w biurach.

Podpórki oraz profile umożliwiają zamocowanie innych szklanych elementów wnętrza, takich jak ścianki działowe czy balustrady. Wraz z zawiasami i pochwytami stosuje się je również w szklanych kabinach prysznicowych, wykonywanych na wymiar.

Okucia do szkła – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze odpowiednich okuć do szkła ważna jest zarówno ich funkcjonalność i dopasowanie do poszczególnych powierzchni szklanych, jak i ich trwałość oraz design. Warto pamiętać, że przy tak specyficznym materiale, jakim jest szkło, wszystkie okucia będą wyraźnie widoczne i na stałe wpiszą się w wystrój danych wnętrz. Z tego względu powinny być estetyczne i odpowiednio dopasowane do aranżacji. Najczęściej spotyka się modele o nowoczesnym, minimalistycznym stylu, pasującym do wnętrz, w których wykorzystuje się szklane drzwi i ścianki. Jeśli chodzi o kolorystykę, najczęściej jest to srebro lub złoto, można także znaleźć modele czarne i białe oraz wykonane w innych kolorach.

Ważny jest także wybór odpowiedniego materiału, z jakiego są wykonane okucia – szczególnie w przypadku elementów, które będą narażone na działanie wilgoci – np. w kabinach prysznicowych – oraz skrajnych temperatur i promieniowania UV, jak w przypadku szklanych drzwi zewnętrznych.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.