29 listopada, 2022

Kable HDMI – co powinniśmy o nich wiedzieć, aby wybrać przewód wysokiej jakości?

4 min read

Nie zawsze robimy to świadomie, jednak każdego dnia korzystamy z przynajmniej jednego kabla HDMI. Tak naprawdę, to właśnie te przewody sprawiają, ze takie urządzenia jak telewizory, komputery i konsole do gier, mogą normalnie funkcjonować. Nie często pewnie ktokolwiek z nas zastanawia się na tym, jakiego typu kabel HDMI jest wykorzystywany przez nasz urządzenie. Fakty są jednak takie, że pod wieloma względami ma to naprawdę duże znaczenie.

O HDMI słów kilka…

Pamiętajmy o tym, że kable HDMI to już finalny produkt, jaki powstaje przy wykorzystaniu opisywanej technologii, warto zatem poznać dokładne znacznie skrótu HDMI. High Definition Multimedia Interface, czyli w naszym języku – multimedialny interfejs, umożliwiający transmisję wideo w wysokiej rozdzielczości.

Warto wiedzieć, że kabel HDMI nie służy jedynie to transmisji obrazu, ale także dźwięku wielokanałowego. Nie jest to jednak nowa technologia, ponieważ ta obecna jest już na rynku od około 2000 roku. Istnieje wiele zastosowań, jeżeli chodzi o złączę HDMI, gdyż spora liczba urządzeń jest w stanie obsługiwać tę technologię. Będą to zarówno monitory i komputery stacjonarne, jak i laptopy, projektory, czy też konsole do gier. Wszystkie te sprzęty będą mogły być zatem łatwo podłączone i gotowe do wymiany treści.

W sklepach spotkamy również specjalne rozdzielacze HDMI, a te posiadają złącze HDMI z jednej strony i kilka różnego typu z drugiej. Pozwala to na podłączenie kilku urządzeń do jednego. Będzie to szczególnie przydatne, kiedy w naszym urządzeniu brakuje nam odpowiedniej ilości wejść HDMI.

Rynek obfituje również w różnego typu rozdzielacze HDMI. Są one po jednej stronie zaopatrzone w złącze HDMI, a po drugiej znajduje się kilka różnych tego typu, dzięki czemu możliwe jest podłączanie różnych urządzeń do jednego. Przyda się nam to szczególnie wtedy, gdy nasze sprzęty nie mają odpowiedniej liczby wejść HDMI.

O czym pamiętać, podczas wyboru kabli HDMI?

Jeżeli nasza wiedza o technologii HDMI, stoi już na odpowiednim poziomie, przychodzi czas na zapoznanie się najważniejszymi aspektami podczas wyboru dobrego przewodu. Na pierwszym miejscu jest standard. HDMI to technologia, która rozwija się już latami, stąd raz na jakiś czas otrzymujemy nową generację tego interfejsu, a te posiadają coraz to lepsze parametry przesyłu. Dziś, zdecydowanie przewagę nad innymi ma standard HDMI 2.0, które dostępne jest od 2013 roku, a dzięki niemu możemy obsługiwać nawet Ultra HD. Dwa lata później pojawiło się HDMI 2.0a i po roku światło dzienne ujrzało HDMI 2.0b, dzięki którym obsługujemy technologię HDR.

Obecnie, najwyższy dostępny standard to HDMI 2.1. Dzięki HDMI standard, możemy korzystać zarówno z jakości HD, jaki i Full HD. Spotkamy się również z HDMI Standard With Ethernet, za pomocą którego skorzystamy z kanału sieciowego. Kabel HDMI High Speed, umożliwia uzyskanie najwyższej prędkości transmisji oraz obsługę 3D. Zupełnie inną kategorią są kable HDMI Automotive, nazywane także przewodami samochodowymi. Pamiętajmy, że istnieją także HDMI C i D, a te stosowane są w wypadku mobilnych urządzeń.

Długość samego kabla to ważny aspekt, natomiast nie zawsze bierzemy to pod uwagę. W związku z tym, koniecznie sprawdźmy jaka odległość dzieli urządzenia, które zamierzmy połączyć. Zawsze lepiej kupić nieco za długi kabel, niżeli ryzykować kupno zbyt krótkiego przewodu. Okazuje się też, że 15 metrów to zdecydowane maksimum, jeżeli chodzi o długość przewodu HDMI.

Wiele zależy również od tego, jakie materiały wykorzystano do produkcji przewodu. Bez względu na jego długość, kabel HDMI musi być wysokiej jakości. Pamiętajmy o tym, że pozłacane wtyczki pozwolą nam na uzyskanie prawidłowego przesyły danych oraz stabilnego działania. Warto również dowiedzieć się, z jakich materiałów wykonano przewód. Tańsze modele często produkuje się z mieszanki aluminium i miedzi, jednak kiedy zależy na solidności, o wiele lepiej zdecydować się na te z miedzi i stali. Dodatkowo, najwyższy standard oraz najwyższą przewodność oferuję te, które zrobione są z beztlenowej miedzi.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.