3 października, 2022

Rodzaje obrzeży trawnikowych – sprawdź, które okażą się odpowiednie dla Ciebie!

4 min read

Ogrodowe obrzeża to wyjątkowo istotny element, który pełni bardzo ważną rolę estetyczną, ale i funkcjonalną. Dzięki nim, możliwe jest skuteczne zapanowaniem nad układem otoczenia budynku, a możliwości jest wiele. Pozwalają także na wydzielenie konkretnych stref ogrodu, co z pewnością ułatwia wytycznie trawników oraz ścieżek.

Obrzeża wykonane z metalu

Trawnikowe obrzeża wykonane z metalu są bardzo trwałe. Prezentują sobą minimalistyczny styl, stąd są odpowiednie dla eleganckich i nowoczesnych ogrodów. Ich rolę pełnią stalowe listy, zabezpieczane dodatkowo specjalnymi preparatami przeciwko korozji. Są one bardzo przydatne, podczas rozdzielania poszczególnych przestrzeni ogrodu, ale również w wypadku budowy zielonego dachu. Dodatkowo, skutecznie wstrzymują ekspansję roślin na inne pobliskie tereny. Obrzeża stalowe umożliwiają także tworzenie kwietników o niestandardowych kształtach.

Popularną odmianą są aluminiowe obrzeża, które charakteryzuje wysoka trwałość, przy jednocześnie niskiej wadze. Są wygodne w zastosowaniu, a przy prawidłowym wykorzystaniu dobrze wkomponują się w otoczenie. Nie sprawdzą się niestety przy ogrodach romantycznych i rustykalnych, co warto mieć na uwadze. Barwy stali oraz aluminium, nie pasują po prostu do całej estetki przestrzeni tego typu.

Obrzeża wykonane z drewna

Drewniane obrzeża to rozwiązanie bardzo często wykorzystywane. Elementy są tutaj niedrogie, a spotkamy je głównie w formie kołków oraz listew, połączonych ze sobą drutem w szeroki pas. Najczęściej stosuje się podczas wytyczania granic, między rabatami i trawnikami. Mocno wpływają na estetykę, dając jednocześnie spore możliwości. Otóż pozwalają chociażby na kształtowanie różnych form geometrycznych. Pamiętajmy, że nie będzie to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy wykonać umocnienienie ścieżek z betonu, schodów w ogrodzie, czy też placyków. Ich trwałość nie jest najlepsza, dlatego nawet pomimo impregnacji, drewno po czasie butwieje i może kompletnie rozpadać się z uwagi na częsty kontakt z wilgocią, grzybem i ziemią. Nie mamy tu do czynienia z zaawansowaną technologią, stąd są to elementy podatne na mechaniczne uszkodzenia.

Obrzeża wykonane z plastiku

Plastikowe obrzeża są znane z wytrzymałości, jednak oznacza to jednocześnie utratę walorów estetycznych. Obrzeża z tworzyw sztucznych, nie będą na pewno pasować do ogrodów, które są zaprojektowane w konkretnym stylu. Ich plusem jest jednak wysoka odporność na wilgoć, stąd ich wieloletnia obecność w gruncie na pewno ich nie uszkodzi. Możliwe jest jednak to, że będą po czasie płowieć, a podczas wykonywania prac ogrodowych, zachodzi ryzyko ich uszkodzenia. Nie poleca się wyboru obrzeży z plastiku w kształcie fal. Chociaż ich cena jest dość niska, nie prezentują się zbyt estetycznie, a mogą być też łamliwe. Będą one jednak całkiem dobrym rozwiązaniem, kiedy wykorzystamy je do bariery korzeniowej.

Obrzeża wykonane z granitu

Granitowe obrzeża ogrodowe to doskonałe rozwiązanie, które podkreśla estetykę ogrodów w nowoczesnym stylu, mających swój wyjątkowy styl. Najczęściej spotkamy je pod postacią palisad i kostek. Granit charakteryzuje się wysoką trwałością, a oprócz tego nie ma problemu by wkomponować go ogród tak, aby nie zaburzać tym samym jego harmonii i ładu. Granitowe kostki są układane równo z granicami rabatów, czy też chodników, co sprawia, że rośliny i trawa się zbytnio nie rozrastają. Z granitu wykonamy także wyższe palisadowe konstrukcje, np. do umocnienia schodów, bądź do podwyższenia rabat.

Obrzeża wykonane z betonu

Betonowe obrzeża ogrodowe są równie mocne i wytrzymałe, jak te z granitu. Minusem będą jednak ich walory estetyczne, które pozostawiają wiele do życzenia. Sprawdzą się jako podtrzymanie schodów, nasypów, skarp, rabatów, ale i przy tworzeniu murków. Kostki z betonu można układać w różne wzory, a palisady dostępne są w różnych kolorach i formach. Spotkamy nawet takie, które mają imitować drewno. Co warto nadmienić, beton będzie w stanie poradzić sobie bez względu na warunki atmosferyczne, stąd sprawdzi się podczas grodzenia trawników i rabatów, ale też wytyczy chodni, place, a także zmniejszy ryzyko zbyt dużego rozrostu roślin.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.