3 października, 2022

Czym jest i kiedy zastosować drenaż zewnętrzny oraz wewnętrzny?

4 min read

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że sama izolacja czasami nie będzie skuteczną ochroną naszej piwnicy przez wodą i wilgocią. Często wymagany będzie drenaż i to ten zewnętrzny oraz wewnętrzny.

W Skrócie – drenaż to po prostu system odprowadzania wody, która zbiera się w gruncie i może być realnym zagrożeniem dla naszych fundamentowych i piwnicznych ścian. Najczęściej zawiera on w sobie pewne stałe i niezmienne elementy, jak chociażby studzienki chłonne, do których trafia nadmiar wody, czy też rury opasające fundamenty. Co ważne, drenaże dość mocno różnią się od siebie. W pewnym sensie, jest to też naturalny sposób na ochronę budynku przed skutkami wilgoci na podłogach w piwnicy, ścianach i przyziemiu. Chodzi o to, aby zebrać i usunąć wody gruntowe oraz opadowe, które są obecne w obszarze naszego domu.

W jakiej sytuacji drenaż staje się konieczny?

Nad drenażem powinniśmy się zastanowić wtedy, gdy nasza działka znajduje się takim terenie, gdzie panuje wysoki poziom wody gruntowej, a szczególnie kiedy grunt przejawia niską przepuszczalność. W związku z tym, konieczne jest zdobycie owych danych hydrologicznych. Wodne i gruntowe warunki powinien zbadać geotechnik, a jego zadaniem będzie odpowiednie przebadanie działki, nim jeszcze rozpocznie się budowa, a nawet zanim kupimy projekt. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać zarówno maksymalne, jak i aktualny poziom wód gruntowych, ponieważ wartość ta, może zmieniać się w przeciągu roku.

Gdy nasz dom stoi na skarpie, również nie obejdzie się bez drenażu. W takiej sytuacji, będzie on nas chronił przed tym, by spływająca z góry woda nie zatrzymywała się na piwnicznych ściankach, sprawiając jednocześnie, że te będą zamoknięte. Warto tutaj dmuchać na zimne, dlatego drenaż będzie dobrym rozwiązaniem także wtedy, kiedy wydaje się nam zupełnie niepotrzebny. Nie będzie przecież w stanie przewidzieć tego, czy za jakiś czas poziom wody się nie podniesie, a przypadki tego typu zdarzają się dość często. Może dojść bowiem chociażby do zamknięcia pobliskiego zakładu, który zużywał dotychczas sporą część wody z lokalnego ujęcia, a sami odczujemy jej gwałtowny nadmiar. W takiej sytuacji, drenaż będzie jedynym rozwiązaniem, aby nie doszło do podtopienia.

Wysoki poziom wód gruntowych – drenaż jako najlepsze wyjście

Drenaż będzie przydatny wszędzie, gdzie tylko zachodzi konieczność obniżenia poziomu wody gruntowej, a także utrzymania jej na stałym poziomie, wraz z odprowadzeniem jej do rowu melioracyjnego, kanalizacji, stawu, studni chłonnej, ale też rozsączeniem po działce.

Drenaż zewnętrzny

Drenażem zewnętrznym jest system rur, a te umieszcza się wokoło podziemnych części naszego domu. Należy je układać na specjalnie przygotowanym do tego podłożu oraz na odpowiedniej głębokości. Wszystko po to, aby nie były one powyżej izolacji poziomej fundamentowych ław. Rury zaopatrzone są w perforacje, przez które trafiać może do nich woda gruntowa. Niewielki rozmiar otworków sprawia, że żadne kamyki nie trafią do wnętrza, a mogłyby one zablokować przepływ. Taki drenaż nie jest skomplikowany w wykonaniu, a możliwością jest nawet dobudowa wokół funkcjonującego już domu. Rury drenarskie są umieszczone najczęściej przy samych ławach, a wtedy mamy do czynienia z przyściennym drenażem. Niekiedy jednak nie ma innego wyjścia i musi być wykonany poniżej poziomu usadowienia budynku. Rury wówczas powinny biec w odległości 2-3 metrów od fundamentów. Mowa wówczas od odsuniętym drenażu, a ten najczęściej stosowany jest przy istniejących już domach.

Drenaż wewnętrzny

Drenaż wewnętrzny to wyjście z sytuacji, kiedy fundamentów nie można opasać rurami. Rury montowane są wzdłuż ścian piwnicy, a niekiedy konieczne jest to, aby przebiegały przez jej środek. Zaleca się montowanie rur w podłodze piwnicznej, jednak sprawia to, że zmniejsza się wysokość ścian piwnicy. Co więcej, znacznie trudniejsza jest naprawa takiego drenażu, jeśli pojawi się jakiekolwiek uszkodzenie. Dodatkowo, samo wykonanie oznacza zwykle większy wydatek, niżeli w wypadku drenażu zewnętrznego. Może również zdecydować się na wykonanie tych dwóch systemów w jednym domu. W takiej sytuacji, woda z wewnętrznego, będzie trafiać do zewnętrznego.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.