3 października, 2022

Dofinansowanie szkoleń – najważniejsze informacje

3 min read

Szkolenia to jeden z ważnych czynników wpływających na poprawienie jakości pracy i jej efektywności w firmach. Pracodawców nie zawsze jednak stać na to, aby wysyłać swoich pracowników na szkolenia. Pracownicy również nie zawsze dysponują funduszami, aby inwestować w samodoskonalenie, chociaż pewne wielu z nich bardzo by chciało. W jaki sposób uzyskać dofinansowanie na szkolenie dla swoich pracowników? Czy to jest bardzo trudne? Jakie wymagania trzeba spełnić? Podpowiadamy!

Rodzaj szkolenia i dofinansowanie zależne od miejsca rejestracji działalności

Przedsiębiorca może starać się o szkolenia dofinansowane z ue.  Szkolenia te organizowane są przez firmy, które podjęły współpracę z Polsk Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Szkolenia są zróżnicowane ze względu na województwa, dlatego nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z tych samych szkoleń i na tych samych warunkach.  Aby dowiedzieć się, jakie szkolenia organizowane są w województwie, w którym prowadzisz swoją działalność gospodarczą (chodzi o miejsce rejestracji działalności) należy udać się do właściwego wydziału Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Można również zgłosić się od razu do firmy, która takie szkolenia organizuje. Ma ona dostęp do informacji ogólnopolskich i chętnie wyjaśni w jakich szkoleniach można brać udział i jakie warunki należy spełnić.

Kto decyduje o tym, czy przedsiębiorca dostanie szkolenie dofinansowane z UE?

Przede wszystkim przedsiębiorca musi wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić pewne wymagania. Wniosek nie jest trudny do wypełnienia, chociaż czasem przydaje się pomoc kogoś, kto już miał do czynienia z tego rodzaju dokumentami. Wniosek ten zostaje następnie przesłany do operatora wsparcia. Operator wsparcia jest osobą, która rozpatruje wnioski na terenie konkretnego województwa. To od niej zależy, czy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Kto może pomóc w wypełnieniu wniosku?

Jeżeli zgłosisz się do firmy szkoleniowej, firmy konsultingowej, możesz liczyć na jej pełne wsparcie – od momentu wybierania dla Ciebie, Twojej firmy i pracowników najlepszego szkolenia, poprzez wsparcie podczas wypełniania wniosku, aż po przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia.

Jak wysokie może być dofinansowanie?

Szkolenia dofinansowane z ue mogą mieć różną wysokość. Często jest to jednak dofinansowanie na poziomie 80% kosztów szkolenia. Oznacza to, że za szkolenie przedsiębiorca zapłaci tylko 20% kwoty! To naprawdę spore wsparcie, zwłaszcza dla tych firm, które od dawna chciały wprowadzić szkolenia, jednak nie miały odpowiedniej ilości funduszy.

Jak odbywa się współpraca z firmą szkoleniową? – krok po kroku

Jest wiele firm szkoleniowych i każda z nich może mieć wypracowane zupełnie inne procedury współpracy z klientem biznesowym. Jednak, najczęściej schemat jest bardzo podobny. Po zgłoszeniu się do firmy doradczej, wykwalifikowany specjalista analizuje potrzeby Twojej firmy. A mogą być one bardzo różne i mogą dotyczyć różnych tematów, np. sprzedaży, marketingu czy zarządzania. Dogłębna analiza potrzeb determinuje kolejne działania, dlatego jest niezwykle ważna! Następnie dochodzi do dopasowania oferty do możliwości finansowych. Może zdarzyć się, że w województwie w którym akurat przedsiębiorca prowadzi działalność można skorzystać tylko z jednego szkolenia i wtedy nie ma wyboru. Jednak, może zdarzyć się, że dofinansowanie dotyczy kilku szkoleń. Następnie sporządza się wniosek, który kierowany jest do operatora wsparcia. Po pozytywnym rozpatrzeniu dochodzi do przyznania dofinansowania. Wtedy następuje realizacja usługi, a na końcu jej refundacja.

Czy warto korzystać ze szkoleń dla pracowników?

Wielu przedsiębiorców bije się z myślami, czy warto inwestować w szkolenia. Czasem jest to spory koszt, zwłaszcza, kiedy chcemy przeszkolić znaczną grupę. Nierzadko szkolenia przekładane są z powodów ekonomicznych na kolejne miesiące, a nawet lata. Jednak, jeżeli przedsiębiorca posiada możliwość skorzystania z tak dużego dofinansowania szkolenia, powinien przemyśleć taką możliwość!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.