27 stycznia, 2023

Dlaczego tabela i wyniki ekstraklasy są tak zaskakujące? Gdzie leży problem polskiej ligi piłki nożnej?

3 min read

Już od wielu lat nawet nie oczekujemy tego, że możliwe będzie prawidłowe wytypowanie mistrza kraju na początku sezonu, a wcale nie bierze się to z wyrównanego i wysokiego poziomu. Polska piłka klubowa boryka się naprawdę z wieloma problemami i te zakorzenione są bardzo głęboko, ale też wiele o nich powiedziano. Z pewnością warto poruszać tego typu tematy, gdyż ich pozostawienie może być naprawdę katastrofalne w skutkach.

Jeśli wprowadzimy do wyszukiwarki frazę – ekstraklasa tabela wyniki, naszym oczom ukażą się wszelkie rozstrzygnięcia obecnie rozrywanych meczów. Chociaż można w pewnym sensie powiedzieć, że nieprzewidywalność meczów ekstraklasy może świadczyć o tym, że jest to ciekawa liga, tak naprawdę jest to oznaka niskiego poziomu, a także sporego problemu, z którym ciężko się uporać. Jakie są powody tego, że kluby ekstraklasy nie są w stanie w jakikolwiek sposób nawiązać walki, z pozostałymi drużynami europejskimi?

Zarządzanie w polskiej ekstraklasie na niskim poziomie…

Spora część z nas, zapewne nawet nie pamięta czasów, kiedy to najlepsi strzelcy ekstraklasy doskonale radzili sobie w europejskich pucharach, chociaż historia pokazuje nam, że problem wcale nie są nasze uwarunkowania narodowościowe. Wiele okazuje się zależeć od braku konkretnego systemu szkolenia, a także nieodpowiedniej polityki transferowej, która od lat pozostaje taka sama, a pozytywnych efektów nie przynosi w ogóle. W Polsce wciąż brak zawodników młodych, którzy mogą być kręgosłupem swoich drużyn, jednak nie oznacza to, że nie pojawiają się utalentowani piłkarze. Ważne jest jednak to, aby umiejętnie zaopiekować się takim zawodnikiem, a także jakie powinno się prezentować w stosunku do niego podejście. Chodzi bowiem o zaufanie, a także danie szansy na pokazanie swych umiejętności na boisku. Eksperci są zgodni co do jednego – drużyna złożona z samych młodzieżowców ekstraklasy, z pewnością byłaby w stanie pokonać inną drużynę, w której skład wchodzą piłkarze ekstraklasy z zagranicy. W krajach zachodnioeuropejskich, polityka transferowa klubów bazuje na pozyskiwaniu piłkarzy, którzy dobrze rokują na przyszłość i mają jeszcze wiele lat kariery przed sobą. Potentaci europejscy sięgają zatem po perspektywicznych graczy, a korzyści z tego są obopólne. Kupujący posiada piłkarza, którego wyszkoli w przyszłości na gwiazdę pierwszego zespołu, a sprzedający może spokojnie finansować i prowadzić politykę sprawnego szkolenia, płac i prawidłowego funkcjonowania. Niestety, drużyny polskiej ekstraklasy mają kompletnie odmienne priorytety, co martwi nie tylko dziennikarzy sportowych i ekspertów, ale przede wszystkim kibiców.

Polskie kluby, mają problem z zatrzymywaniem najlepszych piłkarzy na dłużej…

Choć mogłoby się wydawać inaczej, to nie terminarz ekstraklasy jest bezpośrednią przyczyną tego, że nasze najlepsze kluby mają spore problemy w tym, aby sprawnie opanowywać taktyczne schematy, wysoka kondycję i wysoki poziom sportowy przez cały sezon. Źródło tego problemu tkwi w tym, że brakuje zachowania ciągłości i jednolitości składu.

Za przykład może posłużyć np. Legia Warszawa. Klub ten nie dawno awansował do fazy grupowej ligi mistrzów, co okazało się sporym sukcesem, gdyż żaden polski klub nie dokonał tego od 20 lat. Wydawało się, że w związku z wysokim potencjałem tych zawodników, w przyszłym roku uda się przynajmniej to powtórzyć. Stało się jednak inaczej, a wszystko z uwagi na to, że dobre wyniki wpłynęły na zainteresowanie usługami tych piłkarzy, ze strony zagranicznych klubów. Spora ich część wymusiła zatem transfer, a z podstawowej jedenastki pozostało tylko kilku zawodników, którzy nie byli w stanie prezentować już tak wysokiego poziomu, jak wcześniej. Łatwo zauważyć zatem, ze konieczne jest, aby najlepsi piłkarze byli zatrzymywanie w klubach za wszelką cenę. Nawet, jeśli wiążę się to z utratą okazji na zarobienie wielu milionów euro, gdyż o wiele więcej można zyskać dobrymi wynikami, niżeli sprzedażą i pozbywaniem się najlepszych zawodników.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.