27 stycznia, 2023

Nawozy organiczne – kiedy warto je stosować i jak działają?

3 min read

Nawozy organiczne to naturalne substancje, które stanowią podstawę w przypadku ogrodów działkowych i przydomowych. Do najpopularniejszych nawozów organicznych można zaliczyć kompost lub obornik, w sklepach można znaleźć także duży wybór takich preparatów. Jakie nawozy stosować, aby ogród dawał plony i prezentował się efektownie?

Zastosowanie nawozów organicznych

Jeżeli uprawiamy ogródek na własny użytek stosowanie nawozów pochodzenia naturalnego jest jak najbardziej wskazane, szczególnie, gdy hodujemy owoce i warzywa. Dzięki temu nasze uprawy będą nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Jednym z najpopularniejszych nawozów organicznych jest oczywiście kompost, który jest uzyskiwany z resztek roślinnych pochodzących z naszego ogrodu. Niestety nie zawsze ilość kompostu uzyskiwanego z ogrodu jest wystarczająca, dlatego niekiedy trzeba pomyśleć o innych sposobach nawożenia ziemi. Obecnie w sklepach ogrodniczych bez większych problemów można znaleźć nawozy organiczne, które będą doskonałą alternatywą dla kompostu czy obornika. W dzisiejszych czasach mamy większą świadomość tego, co jemy, dlatego producenci wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i oferują szeroką gamę produktów naturalnych.  Do najpopularniejszych nawozów organicznych można zaliczyć między innymi biohumus, nawóz powstały z rozkładu masy organicznej przez dżdżownice i mikroorganizmy. Resztki roślinne przechodzą przez układ trawienny dżdżownicy i otrzymujemy dobrej jakości nawóz organiczny z dużą ilością próchnicy. Ponieważ taka mieszanka ma dużą zawartość składników pokarmowych biohumus stoi na równo z kompostem. Chcą uzyskać wysoką jakość nawozu, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dżdżownic kalifornijskich, one są uważane za najlepsze, aby poprawić jakość gleby. Dzięki nim można nieco skrócić czas produkcji nawozu. W sklepach ogrodniczych bez większych problemów znajdziemy nawozy na bazie biohumusu. 

Rodzaje nawozów organicznych

Wśród nawozów organicznych najbardziej popularny jest obornik. Jest on złożony z odchodów zwierząt gospodarskich i ściółki stosowanej w oborach. Zazwyczaj nawóz ma postać granulatu suszonego, jest pakowany w worki. Można zastosować też świeży obornik choć w tym wypadku należy liczyć  się z dość nieprzyjemnym zapachem. 

Kora ogrodowa i trociny to kolejny popularny nawóz organiczny, jest przeznaczony przeważnie do poprawienia żyzności i struktury gleby. Przed jego zastosowaniem warto zastosować kilkumiesięczne kompostowanie, tak aby móc usunąć związki fenolowe i żywicę. Aby mikroorganizmy zostały pobudzone do pracy, warto dodać do pryzmy kompostowej dodać nawóz mocznik. 

Pomiot ptasi – to nasze „krajowe guano”. Taki nawóz organiczny ma bardzo dużą zawartość składników pokarmowych, dlatego decydując się na jego stosowanie nie trzeba żadnych dodatkowych sposobów dokarmiania nawozami mineralnymi. Na pomiot ptasi rośliny reagują bardzo szybko, dlatego warto zachować ostrożność i bardzo dokładnie wymierzyć dawki. Jeśli przesadzimy z ilością tego nawozu konsekwencje mogą być bardzo poważne. Ważne jest to, aby nawóz pochodził od renomowanego producenta, tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie działał jak należy. Nawozy z dużych kurzych ferm nie będą się nadawać, gdyż w tym wypadku zwierzęta nie są hodowane w naturalnych warunkach.

Niekiedy do nawożenia roślin stosowany jest także węgiel brunatny, gdyż zawiera duże ilości wapnia i magnezu. Dzięki temu jesteśmy w stanie podnieść odczyn gleby, poza tym charakteryzują go dobre właściwości sorpcyjne, także będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku chęci rozluźnienia gleb ciężkich lub poprawy jakości gleb piaszczystych.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.