27 stycznia, 2023

W jakim celu stosujemy nawozy płynne?

3 min read

W przypadku specjalistycznych upraw rolnych, nawożenie gleby polega zwykle na stosowaniu granulatów o odpowiednich proporcjach minerałów. W ten sposób dostarczamy do gleby składniki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Do dyspozycji rolników dostępne są również nawozy płynne, które częściej stosujemy w przypadku nawożenia dolistnego. Jakie możliwości oferują nam płynne nawozy oraz kiedy warto skorzystać z ich pomocy?

Nawożenie gleby oraz nawożenie dolistne

W przypadku dużych powierzchni uprawnych preferowanych jest forma nawożenia, która umożliwia szybkie i równomierne rozprowadzenie mieszanki. W okresie przedsiewnym stosujemy granulaty, które mają za zadanie zwiększyć zasobność gleby. W okresie wiosennym skupiamy się na dostarczaniu najważniejszych minerałów odpowiedzialnych za wielkość oraz jakość plonów. W takiej sytuacji trudniej jest zastosować granulaty. W związku z tym, możemy sięgnąć po nawozy płynne, które mieszamy z wodą oraz rozprowadzamy po popu metodą oprysku.

Ponadto, nawozy płynne są stosowane do nawożenia dolistnego. Jeśli nasza uprawa jest zagrożona, a deficyty ważnych składników odżywczych dają o sobie znać (np. na skutek długotrwałej suszy), możemy dostarczyć minerały bezpośrednio do roślin, tak, aby nie musiały one czerpać substancji z suchej gleby. Wówczas, stosowane są nawozy płynne dolistne. Ich działanie jest krótkotrwałe i ogranicza się do wspomagania funkcjonowania roślin w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jakie korzyści oferują nam nawozy płynne?

Przede wszystkim działają one dużo szybciej w porównaniu z nawozami granulowanymi. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy potrzebujemy pilnie dostarczyć roślinom należytych substancji mineralnych. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych, gleba nie jest w stanie produkować roztworu pobieranego przez rośliny. W przypadku nawożenia płynnego dostarczamy ciecz, która ułatwi szybkie wchłanianie zawartych w mieszance substancji mineralnych.

Nawożenie płynne jest wyjątkowo wydajne. Z pomocą odpowiednich urządzeń opryskowych jesteśmy w stanie rozprowadzić nawóz po wielohektarowym stanowisku. Bogaty wybór produktów sprawia, że rolnik może dostosować nawóz pod kątem aktualnej zasobności gleby. Co więcej, dolistne nawozy pozwalają reagować na trudne sytuacje stwarzające zagrożenie dla naszych plonów, co w przypadku ostatnich lat okazało się w przypadku wielu upraw zbawienne.

W jaki sposób stosować nawozy płynne?

Pierwszym krokiem jest zakup właściwego nawozu. Jak już mówiliśmy, bogaty wybór na rynku pozwala wybrać nawóz pod kątem indywidualnych potrzeb. Co więcej, producenci często tworzą mieszanki zaprojektowane z myślą o konkretnych uprawach. Nawozy płynne występują w dwóch formach: doglebowej oraz dolistnej. Pierwsza forma jest stosowana powszechnie do systematycznego dostarczania azotu oraz innych istotnych składników mineralnych. Z kolei nawóz dolistny stosujemy w przypadku wyraźnych deficytów niektórych substancji.

Przed rozpoczęciem nawożenia należy zapoznać się z instrukcją dostarczoną przez producenta. Znajdziemy w niej informacje na temat tworzenia roztworu do oprysku. Co więcej, niektóre nawozy wymagają zastosowania odpowiednich dysz, które pozwolą równomiernie rozprowadzić środek. Nawozy płynne mogą stosowane równolegle z insektycydami oraz fungicydami to kompleksowej ochrony roślin przed pasożytami, szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. Dzięki temu, uprawa pola w okresie wiosennym staje się dużo szybsza i bardziej efektywna.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.