AKTUALNE ARCHIWALNE

KONTAKT

20-03-2015 g. 17.00SOPeL W IZBIE  


Klub Literacki SOPeL zaprasza miłośników poezji i twórców wierszy na warsztaty prowadzone przez Jerzego Jankowskiego, pisarza, poetę, dziennikarza.


13-03-2015 g. 17.00KONCERT ANNY NIKICIUK I ELŻBIETY BUDNIK  


Koncert w wykonaniu flecistki Anny Nikiciuk, absolwentki Akademii Muzycznej w Białymstoku i pianistki Elżbiety Budnik. mie utwory C. Ph. Bacha, T. Szeligowskiego i B. Martinu.

07-03-2015 g. 16.00WARSZTATY ZIELARSKIE  


Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic i Izba Historii Skierniewic zapraszają na cykl warsztatów zielarskich. Umiejętność wykorzystania ziół to prawdziwa sztuka. Dzięki nim możemy być zdrowi, piękni i cieszyć się harmonią z naturą. Pierwsze spotkanie pt. „Zioła - jak je rozumieć?" odpowie m.in. jak dobierać i sadzić zioła, jak je rozpoznawać po wyglądzie i smaku, jak robić napary ziołowe. 

Warsztaty obejmują wykłady, prezentacje multimedialne, aktywną pracę uczestników podczas ćwiczeń praktycznych. Prowadząca: Katarzyna Mikulska, zielarka-praktyk, animatorka kultury, absolwentka UŁ.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 marca br. o godz.16.oo w Izbie Historii Skierniewic, ul. Floriana 4. Zapisy przyjmujemy w IHS do 28.02.15, tel. 46 833 4471. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

06-03-2015 g. 17.00OD SZARPI DO KAŁACHA - ODWOŁANY  


Wykład Andrzeja Nieuważnego „Od szarpi do kałacha. Kobiety na wojnie w XIX -XX wieku” został odwołany. O nowym terminie wykładu poinformujemy wkrótce.


05-03-2015 g. 8.30MUZEUM POLIN  


Zapraszamy na kolejną wycieczkę do Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz wystawy „Polin" będącej multimedialną podróżą przez 1000 lat historii Żydów polskich zobaczymy kolekcję sztuki w Żydowskim Instytucie Historycznym. Zbiórka o godz. 8.30 przy budynku szkół muzycznych.


27-02-2015 g. 17.00RED POINT  


Koncert zespołu Red Point. Formację tworzą muzycy: Jakub Dudek – gitara akustyczna, Gabriel Gos – skrzypce elektryczne, Mirko Sanchez Fernandez – instrumenty perkusyjne. Muzyka Red Point łączy w sobie elementy jazzu, muzyki filmowej, etnicznej i bluesa.

Zespół Red Point powstał z współpracy muzycznej skrzypka Gabriela Gosa i gitarzysty Jakuba Dudka. Wykształceni muzycy postanowili tworzyć autorski repertuar będący wynikiem zarówno ich inspiracji muzycznych, jak i próbą kreacji zupełnie nowych dźwięków. Do dwójki muzyków dołączył perkusista Mirko Sanchez Fernandez uzupełniając niecodzienne brzmienie zespołu.
Wysoki poziom wykonawczy i kreatywność to auty tria. W repertuarze oprócz autorskiego materiału zespół ma również utwory polskich i zagranicznych kompozytorów muzyki jazzowej, filmowej i klasycznej.

26-02-2015 g. 17.00PIŁSUDSKI I DMOWSKI - POLITYCZNI RYWALE I PARTNERZY  


Józef Piłsudski, najbardziej rozpoznawalna postać sceny politycznej Polski okresu międzywojennego oraz jego przeciwnik polityczny – Roman Dmowski, czołowa postać endecji, twórca ideologii nacjonalizmu polskiego, będą bohaterami wykładu prof. Przemysława Waingertnera. 

Prof. Przemysław Waingertner jest historykiem i publicystą. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w historii II Rzeczypospolitej, dziejach wolnomularstwa oraz funkcjonowania mitu i stereotypu. Jest autorem publikacji książkowych oraz artykułów ukazujących się w czasopismach historycznych.
Wykład odbywa się w ramach cyklu „Przechadzki po historii” przygotowanego we współpracy z Katedrą Historii i Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

15-02-2015 g. 16.00JOANNA OKOŃ - ANNA WRÓBEL - NATALYA ZUBKO  


Cykl "Muzyka u Konstancji" inaugurujemy koncertem w wykonaniu tria muzycznego w składzie: Joanna Okoń – skrzypce, Anna Wróbel – wiolonczela, Natalia Zubko - fortepian (Ukraina). Koncert wypełni muzyka z albumu "Melcer", który ukazał się na rynku fonograficznym we wrześniu 2014 r. Serdecznie zapraszamy.

03-02-2015 FERIE W IZBIE  


Zapraszamy na wystawę „Front nad Rawką" oraz dwa cykle filmowe "Bajki dla dzieci" i „eFy". Projekcje baśni i bajek polskich będą się odbywać 3, 5, 10 i 12 lutego o godz. 11.oo. „eFy" to prezentacja filmów krótkometrażowych, które można było zobaczyć podczas pokazu konkursowego VI Festiwalu eFeF Urodziny Mistrza Inspiracje w Miejskim Ośrodku Kultury. Na projekcje zapraszamy 3, 5 i 6, 10, 12 i 13 lutego o godz. 14.00.

W ramach „eFów" zobaczymy dwa filmy Marka Głuszczaka z Gdyni - „Na drugą stronę”, który został uznany za najlepszy film konkursowy i „Śp. Zaangażowanie”, dwa filmy Sebastiana Kwidzińskiego z Osia – O.S.T.R. „Kartagina” nagrodzoną Małym eF za szczególne walory artystyczne i „Elitę” oraz nagrodzony przez publiczność obraz Adama Michałowskiego ze Skierniewic „Zielony balonik”. Wśród prezentowanych filmów będą także: „Słodka historyjka” Maćka Sławuskiego, „Zatrucie” Marcina Kubackiego, „Dzień w kuchni” Joanny Koń Vejar Perez, „Kali będzie jarać” Marcina Luszniewicza, „Droga do Rio” Andrzeja Rajczakowskiego. 

30-01-2015 g. 17.00SOPeL W IZBIE  


Spotkanie wielbicieli poezji i twórców wierszy na warsztaty prowadzone przez Jerzego Jankowskiego, pisarza, poetę, dziennikarza.


23-01-2015 g. 17.00JAN KONDRAK - SZTUKMISTRZ ŚPIEWA  


Zapraszamy na recital Jana Kondraka, lubelskiego barda 23 stycznia o godz. 17.00. Sztukmistrz śpiewa to recital, który wypełnią pieśni napisane i skomponowane przez Jana Kondraka, a także utwory Edwarda Stachury,Stinga i wyjątkowe utwory tradycyjne.

Tytuł recitalu jest nieprzypadkowy. Nawiązując do postaci legendarnego Sztukmistrza z Lublina, Jan Kondrak wykonuje pieśni wymagające „cyrkowych” niemal umiejętności. Każda z nich jest utrzymana w innej stylistyce, dlatego wymaga od aktora zastosowania coraz to innych środków. Na dodatek artysta występuje na ogół bez nagłośnienia. Tak jak występowali śpiewacy w „sztukmistrzowskich”, dawnych czasach, kiedy to było wiadomo, kto „ma głos”, a kto go nie ma. Dzięki temu słuchacze czują, co to jest naturalna dynamika śpiewu. Jan Kondrak propaguje od dawna ten rodzaj występowania jako odtrutkę na przerost techniki w sztukach wszelkich, jako wyraz tęsknoty do naturalności.Przedstawienie miało premierę w Teatrze Starym w Lublinie, grane też w Teatrze Kamienica w Warszawie.
Jan Kondrak – autor tekstów, kompozytor i wykonawca jest laureatem Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce (Grand Prix), nagrody głównej Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwukrotnie był nagradzany na FAMIE. Jest twórcą i szefem artystycznym Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie. Koncertował w Polsce, Irlandii, Anglii, USA, Austrii, Francji, Bułgarii, na Białorusi i Ukrainie.
Wydał cztery płyty z własnymi tekstami: „Wyzwanie”, „Tym, co pod wiatr”, „Romanse ballady”, „Kto, co” oraz płyty z tekstami Edwarda Stachury „Missa pagana”, „Tango Triste”, „Madame I” i „Madame II”. Nagrał również „Kolędy przy gitarze”. Jeden z założycieli piwnicy artystycznej Lubelska Federacja Bardów.

22-01-2015 g. 11.00POWSTANIE STYCZNIOWE  


Serdecznie zapraszamy 22 stycznia o godz. 11.00 na uroczystości upamiętniające 152 rocznicę powstania styczniowego, które tradycyjnie odbędą się przy kamieniu powstańców przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Skierniewicach. Po złożeniu kwiatów przy pomniku odwiedzimy groby powstańców na cmentarzu św. Józefa.

17-01-2015 g. 11.00W 7O ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA NIEMIECKIEJ OKUPACJI  


W 70 rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji, 17 stycznia o godz. 11.00 na grobach żołnierzy na cmentarzu Strzelba władze miasta i przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic zapalą znicze. Historyczne wydarzenia z tamtych dni przypomni naoczny ich świadek Kazimierz Figat, honorowy prezes TPS.

16-01-2015 g. 17.00FRONT NAD RAWKĄ 1914-1915  


Zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej walkom na froncie niemiecko-rosyjskim w latach 1914-1915 w okolicach Skierniewic. Autor wystawy Piotr Moskwa uczestniczy w rekonstrukcjach walk okresu I wojny światowej, jest kolekcjonerem, autorem wystaw o I wojnie, członkiem Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej i Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.

Na wystawie można zobaczyć reprodukcje unikalnych pocztówek z wojennych serii wydawniczych i zdjęcia robione na wojnie, przedstawiające front i żołnierzy walczących nad Rawką. Fotografie pochodzą z prywatnych kolekcji członków Klubu Kolekcjonera w Skierniewicach: autora wystawy, Mariusza Pierzankowskiego oraz Stanisława Kalińskiego autora książki „Ataki gazowe w bitwie pozycyjnej 9 Armii Niemieckiej”. Na wystawie będzie można zrobić sobie komórką pamiątkowe zdjęcie w mundurze rekonstrukcyjnym z I wojny światowej
Do naszych czasów zachowały się głównie zdjęcia po żołnierzach 9 armii niemieckiej, w której służyli także Polacy. W Skierniewicach miał siedzibę sztab niemieckiego XXV rezerwowego korpusu. Na zdjęciach oprócz żołnierzy możemy obejrzeć ówczesnych mieszkańców regionu, zabudowania, krajobraz. 

09-01-2015 g. 17.00HELENA RYKALSKA WIECZÓR POEZJI  


Jej wiersze ukazywały się w ITS, Głosie Skierniewic i Okolicy, Wiadomościach Skierniewickich, Pulsie Skierniewic, Ziemi Sochaczewskiej, Życiu Skierniewic. Wydała tomiki poezji „Najwłaściwsza droga”, „Dla Ciebie, Panie”, „Wiersze dla każdego”. Ważne miejsce w jej twórczości zajmują wiersze o tematyce religijnej. Od kilku lat czyta je na antenie Radia Niepokalanów. Pisze też wierszyki i bajeczki dla dzieci. Autorka baśni „Spełniony sen Suliko”.

Jest rodowitą skierniewiczanką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach.
Poetce towarzyszyć będą Magda Kapuścińska - śpiew, Maciek Białek - fortepian.

08-01-2015 g. 9.30MUZEUM POLIN  


Zapraszamy na wycieczkę do niezwykłego miejsca - Muzeum Historii Żydów Polskich. Budynek muzeum zaprojektowany przez Rainera Mahlamäki został nagrodzony w pierwszym konkursie Finlandia Prize for Architecture zorganizowanym przez Fińskie Stowarzyszenie Architektów (SAFA).

Prof. Sixten Korkman powiedział o budynku "Mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko muzeum. Ten budynek to dzieło sztuki, które zmienia oblicze Warszawy".
W programie wycieczki zwiedzanie wystawy stałej będącej multimedialną podróżą przez 1000 lat historii Żydów polskich. Zobaczymy też wystawę „Ocalałe. Kolekcja malarstwa, rysunku, rzeźby ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego” w ŻIH, po której oprowadzi Jakub Bendkowski.
Wycieczka odbędzie się 8 stycznia. Zbiórka o godz. 9.30 przy budynku szkół muzycznych. Koszt 50 zł. Zapisy przyjmujemy w Izbie Historii, tel. 46 833-44-71.

19-12-2014 g. 17.00KOLĘDY I JAZZ  


W piątek, 19 grudnia zapraszamy na niezwykły koncert kolęd w jazzowych aranżacjach w wykonaniu Katarzyny Piłat, Janusza Żukowskiego i Mariusza Gęgotka.

Katarzyna Piłat wokalistka funkowo-rockowa, autorka tekstów, pochodzi ze Skierniewic. Swoją muzyczną drogę rozpczęła w 2007 roku, w zespole SYSPIKA, którego była współzałożycielką. Artystka związana z muzyczną sceną skierniewickiego klubu Art de Grand. Wyróżniana i nagradzana w przeglądach muzycznych m.in. miast Mszczonowa (Struna 2009), Skierniewic (Rock May Festival 2013). Autorskiej twórczości artystki można wysłuchać na składance I LOVE SKC, która ukazała się w 2012 roku. Obecnie związana z formacją jazzową E-motions, z którą muzykuje w stylu soulowo-jazzowym.
Janusz Żukowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował na II Wydziale Instrumentalnym. Brał udział w wielu projektach muzycznych i teatralnych. Współpracował z teatrem Buffo m.in. przy musicalu Metro. Realizował projekty muzyczne dla teatrów: Ateneum, Komedia, Studio. Obecnie współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Sonata, Orkiestrą Kameralną Wiktoria w Rembertowie oraz big bandami, takimi jak Riff oraz Rondo w Konstancinie. 
Mariusz Gęgotek, pianista, absolwent wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej w Katowicach, współpracował z Kazimierzem i Pawłem Pańtą – znakomitymi polskimi muzykami, Grzegorzem Kapołką – gitarzystą bluesowo-rockowym, perkusistą Pawłem Dobrowolskim. Grał w zespole Róże Europy. Współpracuje z teatrami: Roma, Sabat, Buffo. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Warszawie przy ul. Bednarskiej.
W czasie wieczoru nie zabraknie życzeń i świątecznego opłatka.

14-12-2014 g. 16.00RECITAL SKRZYPCOWY KORNELII FIGIELSKIEJ  


Podczas wieczoru z cyklu Muzyka u Konstancji zagra Kornelia Figielska, młoda utalentowana skrzypaczka. Towarzyszyć jej będzie Mikołaj Goździewski, którego koncert zainaugurował cykl wieczorów muzycznych w Izbie. W wykonaniu Kornelii usłyszymy utwory Fryderyka Chopina oraz Henryka Wieniawskiego.

W 2014 r. Kornelia otrzymała pierwszą nagrodę w International Music Talent Competition Fall 2014 w Nowym Jorku. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków „Ohrid Pearls” w Macedonii, 16. Międzynarodowego Konkursu „Talents for Europe” im. B. Warchala w Dolnym Kubinie na Słowacji. Otrzymała nagrodę specjalną „Hall of fame” przyznana przez European Union of Music Competitions for Youth (EMCY). W tym roku zakwalifikowała się do udziału w XVIII Międzynarodowym Kursie Muzycznym „Morningside Music Bridge” w Calgary (Kanada). W lutym 2014 r. została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. W listopadzie 2014 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2013/2014.
Od roku 2011 jest uczennicą szkoły talentów – Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Gry na skrzypcach uczy się pod kierunkiem prof. Jana Staniendy. 

29-11-2014 g. 17.45W ROCZNICĘ NOCY LISTOPADOWEJ  


W 184 rocznicę wybuchu powstania listopadowego 29 listopada zapraszamy na uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17.45 złożeniem kwiatów na grobie Abramowicza na cmentarzu św. Stanisława O godz. 18.00 odbędzie się msza w kościele św. Stanisława, po której zapraszamy na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Amabile pod dyrekcją Moniki Rosińskliej.

28-11-2014 g. 17.00ANDRZEJ KOMPA - JAK ZROBIĆ DRZEWO GENEALOGICZNE  


Poszukiwaczy, którzy odnajdują swą pasję w odkrywaniu historii własnej rodziny, ale także tych, w których dopiero dojrzewa myśl o tym, by podążyć śladami swoich przodków zapraszamy na wykład dr Andrzeja Kompy o genealogii, wykładowcy, pracownika Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Wykład odbędzie się 28 listopada o godz. 17.oo.

20-11-2014 g. 17.00ŁUKASZ SAPTURA O GENERALE ZAJĄCZKU  


Po raz drugi w tym roku będziemy gościć Łukasza Sapturę. Tym razem wystąpi z wykładem "Józef Zajączek od konfederaty barskiego do carskiego namiestnika". O Józefie Zajączku tak mówi Łukasz Saptura:

Józef Zajączek to doskonały przykład niezwykłej kariery polityczno-wojskowej. Pochodzący z rodziny średniozamożnej szlachty z krańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez dziesięć ostatnich lat swojego życia sprawował najwyższy urząd, który mógł piastować Polak w Królestwie Polskim. Zanim do tego doszło większość życia spędził w wojsku, najpierw polskim – potem, po utracie niepodległości, przy boku Napoleona, z którym zawędrował do Egiptu. Znalazł się również w szeregach maszerujących na Rosję w 1812 roku. Klęska armii francuskiej nie spowodowała zakończenia kariery Zajączka, wprost przeciwnie: „Dziś gdy panuje ein ander, wrzasnę: łotr Napoleon, wiwat Aleksander” – podsumował zwrot polityczny Józefa Zajączka współczesny jemu Julian Ursyn Niemcewicz. Przyjmując propozycję objęcia stanowiska namiestnika stał się najbardziej znienawidzonym Polakiem przez Polaków, którzy zapomnieli o jego dokonaniach z niedalekiej przeszłości. Wykład będzie próbą wyjaśnienia wyborów życiowych Józefa Zajączka na tle zmian społeczno-politycznych w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku.

15-11-2014 g. 17.00DUO GRYGIER/BIELA  


Tomasz Biela gościł w Skierniewicach w ubiegłym roku. Obecnie wystąpi z w duecie z Eweliną Grygier. Wieczór wypełni muzyka i taniec bretoński. Będą warsztaty taneczne z udziałem Małgorzaty Mycek.

Ewelina Grygier i Tomasz Biela tworzą fletowo–gitarowy duet wykonujący taneczną muzykę bretońską. W ich interpretacji usłyszeć można także muzykę irlandzką, tańce z innych krajów Europy oraz utrzymane w stylu autorskie kompozycje. Duo łączy w swej muzyce współczesny brzmienie i aranżacje, które doskonale dopełniają tradycyjne formy muzyczno–taneczne.
Duet wystąpił na największych festiwalach muzyki celtyckiej w Polsce (X Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek” w Będzinie, Celtic Fire Days w Bychawie) oraz na wielu potańcówkach (fest-noz i bal-folk) w Polsce i Austrii.
Ewelina i Tomasz stworzyli duet po 8 latach wspólnego grania w kwintecie Danar, uznawanym za jeden z najciekawszych zespołów muzyki celtyckiej w Polsce z którym w 2009 roku nagrali płytę dla austriackiej wytwórni Heurekord. Występują też wspólnie jako Macalla Trio razem z wokalistką Małgorzatą Mycek. Ewelina wykonuje muzykę indonezyjską z Warsaw Gamelan Group, Tomasz prowadzi fest-nozowy zespół Gwerenn. Muzycy zgłębiali tajniki muzyki bretońskiej na warsztatach prowadzonych przez Gurvanta Le Gac i Jean-Luca Thomas oraz na licznych sesjach z muzykami z Bretanii (Erwan Hamon, Janick Martin, Yves Leblanc).

08-11-2014 g. 16.00DYPLOMY DLA UCZENNIC SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4  


Jeszcze o konkursie Moja Przygoda w Muzeum. Na wystawie pokonkursowej znalazły się prace Igi Legięckiej i Amelii Strzelczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4. Dyplomy, które nadesłało Muzeum Okręgowe w Toruniu zostaną wręczone podczas wernisażu wystawy "Dekada swingu."


08-10-2014 g. 16.00DEKADA SWINGU  


Dekada swingu – otwarcie wystawy fotografii Czesława Olszewskiego poświęconych modernizmowi w architekturze okresu międzywojnia. Gośćmi spotkania będą prof. Marta Leśniakowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Andrzej Olszewski – syn fotografika, wybitny specjalista z dziedziny architektury, wykładowcy UKSW. Wystawa towarzyszy festiwalowi Skierniewicka Jesień Muzyczna.

Program Festiwalu:

7 listopada 18.00 
Recital fortepianowy MARCINA KRAJEWSKIEGO. Sala koncertowa szkół muzycznych 
GRA W ZIELONE – wystawa malarstwa ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych. Sala koncertowa szkół muzycznych

8 listopada 
16.00 DEKADA SWINGU – wernisaż wystawy fotografii CZESŁAWA OLSZEWSKIEGO z udziałem prof. MARTY LEŚNIAKOWSKIEJ i prof. ANDRZEJA K. OLSZEWSKIEGO. Izba Historii Skierniewic
18.00 LILI MARLEEN piosenki Marleny Dietrich. JOANNA CORTES śpiew, HUBERT GRUCHAŁA saksofon, MARIUSZ RUTKOWSKI fortepian. Sala koncertowa szkół muzycznych

9 listopada 17.00 
Recital klarnetowy GRZEGORZA WIECZORKA, TOMASZ JOCZ fortepian. Sala koncertowa szkół muzycznych

10 listopada 18.00 
Koncert szkół muzycznych. Kinoteatr Polonez

11 listopada 16.00 
Koncert SKIERNIEWICKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ pod dyrekcją GRZEGORZA BERNIAKA, ADAM SZYDŁOWSKI klarnet. Kościół garnizonowy 


PATRONAT Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski PATRONAT MEDIALNY Radio RSC, Radio Victoria, Polska Dziennik Łódzki ITS, tvskierniewice.pl SPONSORZY mBank, Restauracja Finezja – Zdzisława Szajer, Catering 7heaven – Kamil Krzykacz ORGANIZATORZY Miasto Skierniewice, Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina, Samorządowa Szkoła Muzyczna II st., Izba Historii Skierniewic, Biuro Wystaw Artystycznych

01-11-2014 KWESTA 1 LISTOPADA  


Tradycyjnie 1 listopada na cmentarzach skierniewickich odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza św. Stanisława. Kwestujących będzie można spotkać na cmentarzu św. Józefa i miejskim w godzinach od 9.oo do 17.oo oraz na cmentarzu św. Stanisława od godziny 9.oo do 12.oo. Zachęcamy do włączenia się do akcji.

Pieniądze z ubiegłorocznej kwesty - 7.180 PLN oraz 5,02 EUR i 1 CZK - zostały przeznaczone na dokończenie remontu kaplicy Braulińskich oraz renowację płyt nagrobnych: Wyrzutowicza, Maryanny Zieleniak, Kazimiery Paszowskiej, Florentyny z Jaroszyńskich, Anny Dominiak oraz 5 grobów bezimiennych na cmentarzu św. Stanisława i Tomasza Budzałka, Józefa Gołębiowskiego, Aleksandra Wiśniewskiego na cmentarzu św. Józefa.

29-10-2014 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA  


Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji sprzątania zabytkowego cmentarza św. Stanisława w Skierniewicach, która odbędzie się 29 i 30 października. Historia cmentarza sięga XVI w. Znajdują się tu budowle nagrobne najcenniejsze pod względem historycznym i artystycznym w naszym mieście. Najstarsze z zachowanych nagrobków pochodzą z lat 40. XIX w. Zamknięty w 1945 r. cmentarz był miejscem pochówku katolików i prawosławnych. 

W latach 60. ubiegłego wieku zlikwidowano część prawosławną, zmniejszając obszar nekropolii z 2 do 0,6 ha. Trzy lata temu na cmentarzu utworzono lapidarium z nagrobkami ze zlikwidowanego w latach 60. XX w. cmentarza ewangelicko-augsburskiego, który znajdował się w miejscu dzisiejszego Skweru Inwalidów Wojennych.
Akcja porządkowania cmentarza ma swoją ponad dwudziestoletnią tradycję. 
Co roku dzięki nauczycielom i młodzieży cmentarz jest porządkowany. Nagrobki są remontowane ze środków zebranych podczas dorocznych kwest. 
Na telefoniczne zgłoszenia udziału w akcji czekamy pod numerem 46 833-44-71. Prosimy o zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia.

27-10-2014 g. 18.00SPOTKANIE ZE ZBYSZKIEM BUCZKOWSKIM "PISZ PAN KSIĄŻKĘ"  


Zbyszek Buczkowski, aktor znany z takich filmów jak „Noc świętego Mikołaja” „Dom”, „Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Graczykowie”, będzie gościł w Skierniewicach z promocją swojej autobiografii „Pisz pan książkę”, która właśnie pojawiła się na rynku wydawniczym. Na spotkanie ze Zbyszkiem Buczkowskim zapraszamy 27 października o godz. 18.00 do sali konferencyjnej w nowej hali OSiR przy ul. Pomologicznej 8. 

Spotkanie prowadzić będzie Dominika Dawidowicz. Zobaczymy projekcję filmu „Amator”, w którym o Zbyszku Buczkowskim opowiadają reżyserzy: Janusz Kondratiuk, Tomasz Zygadło, Krzysztof Gradowski, Jan Łomnicki, Olga Lipińska. Podczas spotkania usłyszymy piosenki z debiutanckiej płyty Zbyszka Buczkowskiego „Koło kina” w wykonaniu młodych aktorów z grupy teatralnej Com.pl.ex, prowadzonej przez Renatę Liberę. Pomysłodawcą spotkania jest Michał Gałęzowski.

23-10-2014 g. 17.00KOBIETY W MIĘDZYWOJNIU  


Po przerwie wakacyjnej powracamy do czwartkowych wykładów z cyklu "Przechadzki po historii", przygotowanego we współpracy z Katedrą Historii i Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Jesienny cykl inaugurujemy wykładem prof. Marii Nartonowicz-Kot "Kwestia kobieca w Polsce w XX-leciu międzywojennym." Zapraszamy do naszej siedziby 23 października o godz. 17.00.

19-10-2014 g. 16.00RECITAL ADAMA GOŹDZIEWSKIEGO  


Zapraszamy do naszej siedziby na Muzykę u Konstancji - recital fortepianowy Adama Goździewskiego. 19 października, godz. 16.oo. Adam Goździewski ukończył PSM I stopnia w Skierniewicach, a obecnie uczy się w OSM II stopnia w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jest laureatem pierwszych nagród w prestiżowych konkursach pianistycznych w Polsce, Rosji, Estonii, Ukrainie i we Włoszech. Koncertował w słynnych salach koncertowych Polski i Europy. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

03-10-2014 FOTOSYTNEZA 2 - WYNIKI KONKURSU  


Jurorami konkursu byli fotograficy Anna Maria Zagórska - wykładowca ASP w Warszawie, i Michał Gałęzowski - fotograf współpracujący z wieloma wydawnictwami w Polsce i na świecie, fotografuje na międzynarodowych festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie.

I nagrodę w konkursie otrzymała Róża Szerement (Brzeg) za tworzące cykl fotografie: Ślady pamięci„Symbole istnieniaUlotność życia”. Laureatem II nagrody został Michał Kierzkowski (Warszawa) za fotografię Kamie-nic-o, Kamienicy przy ul. Walicow 14. III nagrodę ex aequo Hanna Pydynowska (Krapkowice) za tworzące cykl fotografie Na murach miastaTu był murPamięci pomordowanych i Franciszek Kluczyński (Łódź) za obraz Pamięć. Wyróżnieni zostali - Kaja Diks (Skierniewice) za fotografię Bunkier - Mogiła i Adam Hanuszkiewicz (Skierniewice) za cykl Długa 1

03-10-2014 g. 16.30SKIERNIEWICER: MIASTO I OCZY - FOTOSYNTEZA 2  


W ramach Skierniewicera zapraszamy 3 października o godz. 16.30 do Izby na wernisaż dwóch wystaw fotograficznych. Wystawie Menachema Kipnisa "Miasto i oczy" towarzyszy spotkanie z Dariuszem Dekiertem, znawcą judaizmu, tłumaczem j. hebrajskiego. Podczas wernisażu wystawy prac nadesłanych na konkurs "Fotosynteza 2" poznamy laureatów konkursu. Miło nam także poinformować, że w dniu tym zostaną wręczone nagrody przyznane przez Muzeum Okręgowe w Toruniu uczennicom ze Skierniewcic wyróżnionym w XXXVI Międzynarodowym Konkursie "Moja Przygoda w Muzeum".

Program Skierniewicera

9.00 -17.00 Izraelska ilustracja dziecięca - wystawa w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości.

16.30 dwie wystawy w Izbie Historii Skierniewic:
Menachem Kipnis - Miasto i oczy - wernisaż wystawy fotografii.
Fotosynteza 2 - rozstrzygnięcie konkursu i wystawa pokonkursowa.

18.30 Umrzeć z tęsknoty – Najpiękniejsze piosenki żydowskie, Spektakl Teatru Jaracza. Duża sala kina Polonez. Bilety 10 i 15 zł w kasie kina.

 26-09-2014 g. 17.00SOPeL W IZBIE  


Po wakacyjnej przerwie Klub Literacki SOPeL zaprasza miłośników i twórców poezji na warsztaty prowadzone przez Jerzego Jankowskiego, pisarza, poetę, dziennikarza. W komentarzu do swojego tomiku "wiersze lekkich obyczajów, który ukazał się w 2014 r., J. Jankowski pisze: "mówimy niechlujnie, piszemy niechlujnie, niechlujniejemy. pełne zdania będą niedługo wystawiane jak małpy w zoo."


25-09-2014 g. 17.00POLACY A PIERWSZA WOJNA  


Na wykład dr Andrzeja Nieuważnego "Polacy a pierwsza wojna. Wspólna historia, różne pamięci" zapraszamy 25 września o godz. 17.00. Dr Andrzej Nieuważny jest autorem licznych artykułów w czasopismach historycznych oraz książek. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przygotowuje historyczne widowiska plenerowe m.in. podczas Toruńskiego Festiwalu Nauk. 
W 2009 r. Akademia Francuska uhonorowała go orderem Palm Akademickich (Ordre des Palmes Académiques).

20-09-2014 g. 12.00W CZASIE ŚWIĘTA KWIATÓW  


W czasie Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw - 20 i 21 września - zapraszamy do naszej siedziby na wystawę fotografii Emila Kowalskiego "Obrazki z wojny" oraz projekcje filmowe "Muzeum utracone przywraca pamięć". W tych dniach Izba będzie otwarta w godzinach od 12 do 16.


17-09-2014 g. 15.00W ZWIERZYŃCU  


Siedemdziesiąt lat temu 17 września w zwierzynieckim lesie żandarmi wykonali egzekucję na 20 Skierniewiczanach, w odwecie za zastrzelenie żandarma przez żołnierzy AK. Jak co roku zapraszamy na spotkanie przy symbolicznej mogile, aby uczcić pamięć mieszkańców miasta, którzy zginęli z rąk okupanta. Inicjatorem spotkań przy symbolicznym grobie była Maria Bobrowska, córka Jana Grabowskiego, zamordowanego w Zwierzyńcu 17 września 1944 r.

14-09-2014 MUZEUM UTRACONE PRZYWRACA PAMIĘĆ  


Zapraszamy codziennie od 1 do 14 września na projekcje filmu "Muzeum utracone przywraca pamięć". Film ilustruje wojenne dzieje kolekcji Muzeum Czartoryskich w Krakowie i Gołuchowie oraz losy zbiorów muzeów narodowych w Poznaniu i Gdańsku. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekcje odbędą się także podczas Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.


10-09-2014 FOTOSYNTEZA 2  


Inaugurujemy kolejną edycję konkursu fotograficznego "Fotosynteza". Zachęcamy do wychwycenia śladów kultury żydowskiej w pejzażu miasta, bliższej i dalszej okolicy, zamknięcia ich w kadrze i wysłania fotografii na konkurs. Termin dostarczenia prac został przedłużony do 10 września 2014 r.

Tematem konkursu jest fotograficzny obraz śladów kultury żydowskiej w pejzażu miasta, bliższej i dalszej okolicy. Chcielibyśmy, aby temat zainspirował do poszukiwań obrazów będących zapisem wrażeń, metaforycznych zestawień, refleksyjnego spojrzenia na krajobraz współczesny poprzez to, co pozostało z przeszłości. Z nadesłanych fotografii, będących z konieczności zapisem fragmentu rzeczywistości, powstanie wystawa, będąca syntetycznym zestawianiem indywidualnych spojrzeń.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Wręczenie nagród oraz wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 3 października w Izbie Historii Skierniewic podczas FESTIWALU SKIERNIEWICER.

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs skierowany jest do osób, dla których fotografia jest formą estetycznego wyrazu. Organizatorem konkursu jest Izba Historii Skierniewic i Towarzystwo przyjaciół Skierniewic.

2. Tematem zdjęcia mają być ślady kultury żydowskiej w pejzażu.

3. Każdy uczestnik konkursu może przesłać od 1 do 3 zdjęć.

4. Zdjęcia należy dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej.Zdjęcia papierowe powinny mieć format 30x40 cm, natomiast zdjęcia elektroniczne w formacie jpg należy dostarczyć w rozdzielczości 300 dpi do formatu 30x40 cm.

5. Zdjęcia nie mogą być fotomontażem. Dopuszczalna jest modyfikacja kolorystyki, kontrastu, jasności zdjęcia. Na konkurs nie można przysyłać zdjęć, które oceniane były w poprzedniej jego edycji.

6. Zdjęcia należy dostarczyć do Izby Historii Skierniewic, ul.Floriana 4, 96-100 Skierniewice, w terminie do 10 września 2014 roku.

7. W treści zgłoszenia należy zamieścić imię i nazwisko autora, tytuł fotografii, rok urodzenia, adres, e-mail i telefon kontaktowy.Dane teleadresowe zostaną wykorzystane wyłącznie do kontaktu z uczestnikami konkursu.

8. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas wernisażu wystawy, zaplanowanego na 3 października 2014 roku w Izbie Historii Skierniewic.

9. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 500 zł – I nagroda, 300 zł – II nagroda i 200 zł – III nagroda.

10. Izba Historii Skierniewic i Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego prezentowania prac na swojej stronie internetowej i fanpage’u, stronach internetowych organizatorów Skierniewicera – projektu poświęconego pamięci Żydów skierniewickich, a także w materiałach informacyjnych i promocyjnych, na wystawie pokonkursowej, jak również zatrzymania wybranych prac na własność.

07-09-2014 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


W najbliższą niedzielę zapraszamy na zwiedzanie cmentarza św. Józefa. O Gardzyńskich, Weyherach, Mazarakich, Wojciechowskich, o nauczycielach skierniewickich i wielu innych osobach, których groby znajdują się na tym cmentarzu, opowie Marek Olczakowski. Po grobach powstańców oprowadzi Andrzej Kostusiak. Zbiórka przy bramie głównej cmentarza o godz. 11.00

31-08-2014 75 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ  


75 rocznicę wybuchu II wojny światowej Skierniewice upamiętnią 31 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 przy pomniku na skwerze Inwalidów Wojennych, o godz. 18.30 w kościele św. Jakuba rozpocznie się msza św. w intencji poległych za ojczyznę. O 19.30 na skierniewickim Rynku odbędzie się inscenizacja historyczna.

Program uroczystości

O godz. 17.oo złożenie kwiatów przy pomniku na skwerzeInwalidów Wojennych.

O godz. 17.30 zapalenie zniczy na grobach żołnierzy nacmentarzu św. Józefa. Znicze zapłoną na grobach: Adama Nadachowskiego, JózefaPruskiego, Eugeniusza Jażdża, Teofila Bonieckiego, Władysława Jasińskiego,Mieczysława Hali, Bronisława Bila, Mariana Himmla, Zygmunta Kapsy, TadeuszaJaworskiego, Wojciecha Księżaka, Tadeusza Dudzińskiego oraz przy pomnikupoległych harcerzy Szarych Szeregów.

O godz. 18.30 msza w kościele św. Jakuba w intencjipoległych w obronie ojczyzny.

O Godz. 19.30 inscenizacja historyczna na Rynku pt.„Skierniewicki wrzesień” przygotowana przez Stowarzyszenie Tradycji 26 Dywizji Piechoty. Pokaz

15-08-2014 g. 11.00ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO  


Obchody Święta Wojska Polskiego w Skierniewicach rozpocznie msza w kościele garnizonowym o godz. 11.00. Tradycyjnie już pod pomnikiem Niepodległości władze samorządowe oraz delegacje organizacji społecznych złożą kwiaty. Na placu Jana Pawła II odbędzie się festyn żołnierski.

Będzie można obejrzeć rekonstrukcję historyczną, sprzęt wojskowy, policyjny i pożarniczy,wysłuchać koncertu żołnierskiego. Nie zabraknie też wojskowej grochówki oraz atrakcji dla dzieci. 

08-08-2014 g. 18.00DANIEL GULAN  


Daniel Gulan tworzy i śpiewa nastrojowe ballady. Pochodzi z miejscowości Radzieje. W 2012 r. został wokalistą formacji Bez Recepty. W ubiegłym roku wystąpił w V edycji Must Be The Music. W Izbie, 8 sierpnia, zaprezentuje kompozycje własne oraz do tekstów pochodzącego ze Skierniewic poety młodego pokolenia Huberta Cietrzewia.

03-08-2014 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Wille i pensjonaty letniskowe za rzeką zaczęły powstawać w drugiej połowie XIX w. Otoczone ogrodami do dziś świadczą o świetności dawnych mieszkańców. Proponujemy Państwu spacer po dawnej dzielnicy willowej. Zbieramy się przed willą Kozłowskich 3 sierpnia o godz. 11.00. Spacer ulicami Willową, Chopina, Plantową, Wieniawskiego, Moniuszki poprowadzi Marek Olczakowski.

01-08-2014 g. 17.0070 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO  


W 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 17.00 miasto wypełni dźwięk syren. W ten symboliczny sposób upamiętniający godzinę "W" rozpoczną się uroczystości. Na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach odbędzie się msza polowa. Uczestnicy uroczystości odwiedzą groby powstańców Warszawy i więźniów Pawiaka spalonych na stacji w Skierniewicach.

Pod pomnikiem spalonych więźniów Pawiaka, znajdującym się przed dworcem PKP, zostaną złożone kwiaty. O godz. 19.00 w Parowozowni Skierniewice odbędzie się projekcja filmu Artura Czarneckiego – „Pociąg Śmierci” , które poprzedzi spotkanie z autorem filmu.

28-07-2014 g. 18.00OBRAZKI Z WOJNY  


Fotografie Emila Kowalskiego "Obrazki z wojny" będzie można oglądać w Izbie od 28 lipca do 21 września. Wystawa prac, dla których inspiracją była rekonstrukcja ataków gazowych pod Bolimowem, upamiętnia 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Na wernisaż zapraszamy 28 lipca o godz. 18.00.

25-07-2014 LAUREATKI KONKURSU MOJA PRZYGODA W MUZEUM  


Miło nam poinformować, że w XXXVI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pt. "Moja Przygoda w Muzeum",  którego organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Toruniu, wyróżnienia otrzymały uczennice LO im. Prusa Kinga Niedziółka za pracę "Kolekcja retro" oraz Weronika Wiszniewska za pracę "Pan czajniczek", podopieczne Małgorzaty Skrobacz.

Na konkurs nadesłano 2224 prace z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Słowenii, Serbii, Czech, Gruzji, Bułgarii, Turcji i Chin. Jury konkursu przyznało 18 nagród i 39 wyróżnień. Nagrodzone prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu  od 12 września do 11 listopada 2014. r.
Gratulujemy uczennicom LO i zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do udziału w kolejnej edycji konkursu. Eliminacje w Skierniewicach odbędą się w maju.

11-07-2014 g. 17.00MICHAŁ BOROWSKI & ZDZISŁAW KALINOWSKI DUO  


Koncert Michała Borowskiego saksofonisty, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach i Zdzisława Kalinowskiego pianisty, kompozytora i aranżera, to autorski program w klimatach jazzowych, funky i pop, będący spotkaniem gustów muzycznych dwóch artystów.

Nicią porozumienia muzycznego dwóch artystów są zespoły reprezentujące styl muzyki nazywany przez krytyków Fusion czyli połączenie muzyki jazzowej i rockowej. Najlepszymi tego przykładami są zespoły: Yellowjackets, Steps Ahead, The Rippingtons, Spyro Gyra, czy Fourplay. Muzycy nie stronią także od muzyki popowej, z której również czerpią inspiracje. Wieloletnie poszukiwania w dziedzinie brzmienia, harmonii oraz własnej muzycznej wypowiedzi zaowocowały powstaniem autorskiego materiału. Program ten zostanie przedstawiony w Izbie Historii Skierniewic 11 lipca o godz 17.00. Serdecznie Państwa zapraszamy.

05-07-2014 g. 13.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Zapraszamy na drugie w tym roku zwiedzanie miasta w ramach cyklu Spacer po Skierniewicach zainicjowanego przez Zbigniewa Matyska w 2010 r. Spacer odbędzie się 5 lipca. Zbiórka o godz. 13.00 przy wejściu do Parowozowni, po której oprowadzi przewodnik z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Z Marią Chałupką z Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic zwiedzimy ulicę Bielańską.

O skierniewickiej KOP, która weszła w skład ZWZ-AK i tragicznych wydarzeniach na stacji w Skierniewicach w 1944 r. opowie Jacek Stępowski.

26-06-2014 g. 17.00PIOTR ROBAK - ODSIECZ WIEDEŃSKA  


Kolejny wykład z cyklu "Przechadzki po historii", przygotowany we współpracy z Katedrą Historii i Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego nosi tytuł "Odsiecz wiedeńska 1683 r. O dominację w obszarze naddunajskim w drugiej połowie XVII wieku." W czwartek 26 czerwca o godz. 17.00. zapraszamy na spotkanie z dr. Piotrem Robakiem, autorem książek i artykułów publikowanych w wydawnictwach zwartych oraz czasopismach m.in. Acta Universitatis Lodziensis, Przeglądzie Nauk Historycznych.

W jego obszarze zainteresowań pozostaje historia od XVI do XIX w, szczególnie zagadnienia równowagi sił w Europie i świecie, rywalizacji mocarstw kolonialnych. 

22-06-2014 g. 7.00ZABYTKI KALISZA  


Serdecznie zapraszamy na wycieczkę do Kalisza. W programie zwiedzanie miasta m. in. kościoła franciszkańskiego, willi Calisia, teatru, parku, bazyliki św. Józefa. Będzie można się dowiedzieć dlaczego zasypano Babinkę, kim są postaci z medalionów na kamienicach w Rynku i zobaczyć co widać z wieży. Będzie tez rejs Prosną. Wyjazd 22 czerwca o godz. 7.00 sprzed budynku szkół muzycznych. Koszt wycieczki 50 zł. Zgłoszeń można dokonać telefonicznie.

20-06-2014 g. 17.00SOPeL W IZBIE  


Klub Literacki SOPeL zaprasza miłośników i twórców poezji na warsztaty prowadzone przez Jerzego Jankowskiego. W 2014 r. ukazał się tomik jego wierszy "wiersze lekkich obyczajów", będący wyrazem zainteresowań poezją graficzną i sztuką konceptualną, który jest kontynuacją zbiorku Waffen $$. W komentarzu do tomiku autor pisze: "rozchwiała się nam literatura. i wam. i im. zagrajmy znaczeniami i nie ma to być zabawa. ja ci wiersz, ja ci tekst, ja ci obraz. ja ci coś. ty mi..."


12-06-2014 g. 17.00ŁUKASZ SAPTURA - FOTOGRAFIA W WOJNIE SECESYJNEJ  


Zmęczone twarze żołnierzy, narady dowódców, ruiny miast i ciała zabitych utrwalone na fotografiach przedstawiają prawdziwe oblicze wojny secesyjnej. Przez pięć lat trwania konfliktu powstało kilka tysięcy zdjęć, a ich autorzy m. in. Mathew Brady, Alexander Gardner, Timothy O'Sullivan przeszli do światowej historii fotografii.

Na temat początków fotoreportażu wojennego, tematyki zdjęć oraz fotografach pracujących na froncie amerykańskiej wojny domowej opowie Łukasz Saptura, historyk, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w historii społecznej i historii kultury. Serdecznie zapraszamy 12 czerwca o godz. 17.00.

01-06-2014 MUZEUM UTRACONE PRZYWRACA PAMIĘĆ  


Wojenne dzieje kolekcji Muzeum Czartoryskich w Krakowie i Gołuchowie oraz losy zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu i Gdańsku przedstawia film "Muzeum utracone przywraca pamięć", zrealizowany przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy na projekcje od 1 do 15 czerwca.

Projekt i animacje do filmu wykonała Marta Ignerska. Autorem muzyki jest Envee. Koncepcja i nadzór artystyczny pokazu i filmu – Jeremi Brodnicki oraz agencja IDFX. Film miał swoją premierę podczas Nocy Muzeów. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia telefoniczne.

06-06-2014 g. 17.00RECITAL FORTEPIANOWY MARCINA KRAJEWSKIEGO  


Marcin Krajewski gra na fortepianie od 14 roku życia. Uczył się w skierniewickich szkołach muzycznych I i II Stopnia, najpierw u Anny Grzegorkiewicz-Ciesielskiej, a następnie w klasie fortepianu Elżbiety Budnik. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej i przygotowuje się do egzaminu licencjackiego. W programie koncertu usłyszymy utwory J. S. Bacha, L. van Beethovena, F. Chopina, A. Skriabina i C. Debussy'ego. Serdecznie zapraszamy 6 czerwca o godz. 17.oo.

31-05-2014 g. 18.00GREENCRAFT - MOSKWA-ODESSA  


„Moskwa-Odessa” to nowy projekt muzyczny formacji Green Craft, obecnej na skierniewickiej scenie muzycznej od 2006 r. Skład zespołu zmieniał się, obecnie gra w nim czterech muzyków. W ubiegłym roku zrealizował nagrania rockowych aranżacji tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Obecny projekt to fascynacja twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Zapraszamy na koncert do Izby 31 maja o godz. 18.oo.

29-05-2014 g. 17.00AMERYKAŃSKA DROGA  


W czwartek, 29 maja o godz. 17.oo w ramach cyklu "Przechadzki po historii" odbędzie się wykład prof. Jolanty Daszyńskiej pt. Amerykańska droga do niepodległości. Działalność naukowa J. Daszyńskiej obejmuje badania zagadnień anglo-amerykańskich XVIII i I poł. XIX w. Jest autorką prac naukowych, m. in. "Misje Benjamina Franklina w Londynie w latach 1757-1775", "Stany wobec polityki rządu federalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki lat 1798-1830".

25-05-2014 PRZEWODNIK PO SKIERNIEWICACH  


Przed nami kolejne spotkanie z cyklu Przewodnik po Skierniewicach. Na drugą część spotkania przewodnickiego poświęconą historii kościoła św. Jakuba, które poprowadzi Krzysztof Lichota, zapraszamy 25 maja o godz. 13.oo do Izby Historii Skierniewic. W programie spotkania zwiedzanie wnętrza kościoła.


23-05-2014 SOPEL W IZBIE  


Skierniewicki Odprysk Poezji Ewentualnie Literatury po raz piąty zagości w Izbie. Warsztaty literackie prowadzone przez Jerzego Jankowskiego odbędą się 23 maja o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy tworzą poezję, chcą się podzielić swoją twórczością, spotkać się i porozmawiać o jej tworzeniu lub po prostu posłuchać, co robią inni.


17-05-2014 g. 17.00NOC Z IZBĄ  


Noc Muzeów rozpoczynamy koncertem XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. W Sali Biblioteki Instytutu Ogrodnictwa zagra duet Oleg Sawchuk - wiolonczela i Natalia Atamanyuk - fortepian. O godz. 19.00 rozpocznie się w Izbie projekcja filmu Muzeum Utracone. Film prezentuje dzieła utracone z kolekcji xx Czartoryskich z Krakowa, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zamku w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego Gdańsku.

PROGRAM

17.oo OLEG SAVCHUK – wiolonczela, NATALIA ATAMANYUK –fortepian. Sala Biblioteki Instytutu Ogrodnictwa. Koncert w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizator: Inter-Art Tarnów. 

NOC W IZBIE

19.oo - 24.oo MUZEUM UTRACONE, 2014 – film zrealizowany przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację SztukiSAR oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt i ilustracje –Marta Ignerska. Muzyka – Envee. Koncepcja i nadzór artystyczny pokazu i filmu –Jeremi Brodnicki oraz agencja IDFX.

19.oo MUZYKANCI – wystawa fotografii Andrzeja Bieńkowskiego oraz zdjęć archiwalnych ze zbiorów Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona. Wystawa opowiada o świecie tradycyjnej, wiejskiej muzyki.

19.oo KOLEKCJA – wystawa prac plastycznych XXXVIMiędzynarodowego Konkursu „Moja przygoda w muzeum” – eliminacje lokalne.

19.oo - 24.oo STOLIK Z KSIĄŻKĄ – zapraszamy do stolika, przy którym można będzie poczytać lub kupić wydawnictwa historyczne o mieście.

22.oo LALKI – wernisaż wystawy kolekcji Bożeny Misztal.

22.30 SPACER PO MIEŚCIE – startujemy sprzed Izby Historii Skierniewic, zwiedzanie pałacu, bramy parkowej. Wizyta w Miejskim Ośrodku Kultury i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przewodnik  – Wanda Gozdowska.

15-05-2014 MOJA PRZYGODA W MUZEUM - KOLEKCJA  


Zapraszamy 15 maja o godz. 10.00 na wręczenie nagród laureatom eliminacji XXXVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum,” których tematem była Kolekcja. Fundatorami nagród dla zwycięzców konkursu są: Prezydent Miasta Skierniewice oraz skierniewickie spółki Energetyka Cieplna oraz ZWiK WOD-KAN. Wystawa prac będzie otwarta do 20 czerwca.

11-05-2014 g. 14.00PRZEWODNIK PO SKIERNIEWICACH  


Kolejne spotkanie z cyklu Przewodnik po Skierniewicach odbędzie się 11 maja o godz. 14.oo w kościele św. Jakuba. O historii kościoła, jego architekturze opowie Krzysztof Lichota. Serdecznie zapraszamy.


08-05-2014 g. 12.0069 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY  


Serdecznie zapraszamy skierniewiczan do uczczenia 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbędą się w czwartek, 8 maja o godz. 12.00 pod pomnikiem na Skwerze Inwalidów Wojennych, gdzie władze samorządowe i związki kombatanckie złożą kwiaty. Na cmentarz św. Józefa zapłoną znicze na grobach Józefa Pruskiego, Eugeniusza Jażdża, Teofila Bonieckiego, Władysława Jasińskiego, Mieczysława Hali, Bronisława Bila i Tadeusza Dudzinskiego oraz pod pomnikiem harcerzy Szarych Szeregów.


06-05-2014 TRZY DNI Z EFEM  


Kolejne "Trzy dni z efem" już 6-8 maja. Można przyjść w dowolnej chwili. Projekcje trwają cały dzień. Można będzie zobaczyć 12 z 14 filmów prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu eFeF Urodziny Mistrza, wśród nich obrazy Adriana Łapczyńskiego oraz Macieja Sławuskiego, laureatów nagrody Małego eF-a przyznawanej w konkursie festiwalowym "Bardzo krótki metraż". Serdecznie zapraszamy.


06-05-2014 g. 17.00DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU ŁÓDZKIEGO  


Dziedzictwo kulturowe regionu łódzkiego to tytuł wykładu Ryszarda Bonisławskiego. Zapraszamy 6 maja o godz. 17.00. Ryszard Bonisławski od wielu lat zajmuje się promowaniem walorów turystycznych regionu łódzkiego. Od 1994 r. prowadzi w TVP Łódź Filmową encyklopedię Łodzi, współpracuje z łódzkim miesięcznikiem "Kalejdoskop". Jest autorem książek, przewodników i filmów poświęconych historii i tradycjom ziemi łódzkiej.

06-05-2014 MOJA PRZYGODA W MUZEUM  


Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w eliminacjach XXXVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Tegoroczne eliminacje odbywają się pod hasłem „Kolekcja”. Prace należy dostarczyć do 6 maja 2014 do Izby Historii Skierniewic. Rozstrzygnięcie eliminacji odbędzie się 15 maja o godz. 10.00 w naszej siedzibie. Wystawa prac będzie czynna do 20 czerwca.

Kolekcja to zbiór przedmiotów bardziej lub mniej uporządkowany, przemyślany. Jest sercem muzeum, osią
narracji, wyrazem fascynacji kolekcjonera. Zbiorem przedmiotów cennych z powodów artystycznych, historycznych,
osobistych. Muzea sztuki kolekcjonują obrazy, rzeźby, ryciny. Muzea wnętrz gromadzą przedmioty, tworzące
wyposażenie domów. Skanseny ocalają świat wsi. Muzea historyczne gromadzą pamiątki związane z miastem,
regionem jego historią i ludźmi, którzy w nich żyli. Są muzea techniki, archeologiczne, muzea kolekcjonujące pamiątki
i dzieła jednego człowieka. W nieodległym Łowiczu, w skrzyni mieszczą się zasoby najmniejszego muzeum na świecie
– Muzeum Guzików. Kolekcjonować można wszystko – to kolekcjoner – niezależnie od tego czy jest instytucją, czy
zwykłym człowiekiem – nadaje specjalne znaczenie przedmiotom, które zbiera.
Zachęcamy do wymyślenia niepowtarzalnej kolekcji muzealnej i przedstawienia jej w formie pracy plastycznej,
filmu lub grafiki komputerowej. Może to być przedmiot lub zbiór przedmiotów, które was inspirują, fragment
wymyślonej kolekcji np. pamiątek po sławnych skierniewiczanach lub osobach związanych z miastem. Jaką kolekcję
mógł mieć np. abp Antoni Ostrowski, Ignacy Krasicki, Konstancja Gładkowska, Jan Kozietulski prof. Szczepan
Pieniążek, car Aleksander III, który tu przebywał? Liczymy na oryginalne pomysły.

Fundatorem nagród jest Prezydent Miasta Skierniewice, Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WODKAN” Sp. z o.o. i
Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Skierniewicach. Nagrodzone prace zostaną wysłane na konkurs do Muzeum
Okręgowego w Toruniu.

Korzystając z okazji miło nam poinformować, że w 2013 r. laureatką konkursu w kategorii 16-19 lat została Sylwia
Śmiechowicz z LO im. B. Prusa. Muzeum w Toruniu przyznało także nagrodę opiekunce Sylwii pani Małgorzacie
Skrobacz, nauczycielce wiedzy o kulturze w LO im. B. Prusa. Praca Piotra Traczyka, ucznia SOSW, została wyróżniona
udziałem w wystawie pokonkursowej.
Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie i życzymy wygranych.

REGULAMIN
Adresaci. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Eliminacje w Skierniewicach
prowadzi Izba Historii Skierniewic.
Temat konkursu. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienia w formie pracy plastycznej, filmu lub grafiki
komputerowej niepowtarzalnej kolekcji muzealnej. Może to być pojedynczy przedmiot lub zbiór przedmiotów,
które was inspirują, fragment kolekcji pamiątek po sławnych skierniewiczanach lub sławnych osobach związanych
z miastem, albo też prezentująca wyobrażenie o ich kolekcji. Liczymy na oryginalne pomysły.
Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych lub pozaszkolnych, a także poza
instytucjonalnymi formami pracy w domu, w gronie przyjaciół.
Techniki prac. Każdy uczestnik może zaprezentować jedną pracę w jednej z poniższych technik:
– malarstwo, grafika, rysunek i in. wykonane na powierzchni płaskiej o formacie nie mniejszym niż A4 i nie
większym niż A1 (prac wykonanych na płaszczyźnie nie należy oprawiać ani podklejać),
– formy przestrzenne o wymiarze nie przekraczającym 50x50 cm.
– grafika komputerowa – wydruk o formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A1
– film maks. do 3 min, nagrany w formacie MPEG-4 na płycie CD/DVD.
Oznaczenie prac. Na pracy należy zamieścić czytelnie następujące informacje:
– imię i nazwisko autora pracy
– dokładny wiek autora pracy
– tytuł pracy
– nazwę i adres szkoły bądź instytucji kierującej prace na Konkurs
– imię i nazwisko opiekuna plastycznego.
Termin. Prace należy dostarczyć do 6 maja na adres:
Izba Historii Skierniewic, ul. Floriana 4, 96-100 Skierniewice.
Rozstrzygnięcie konkursu. Jury z udziałem artystów malarzy wytypuje laureatów konkursu w czterech kategoriach
wiekowych: 5-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat. Rozdanie nagród dla laureatów eliminacji wstępnych oraz
otwarcie wystawy prac konkursowych nastąpi 15 maja o godz. 10.00 w Izbie Historii Skierniewic. Wystawa będzie
czynna do 20 czerwca. Nagrodzone prace zostaną przesłane do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie wezmą
udział w finale konkursu. Pozostałe prace będzie można odebrać po zakończeniu wystawy w Skierniewicach.
Uwagi. Izba Historii Skierniewic zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego reprodukowania prac w materiałach
promocyjnych drukowanych lub zamieszczanych w Internecie oraz zatrzymania wybranych prac na własność.


03-05-2014 g. 11.00ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA  


3 maja o godz. 11.oo mszą św. w kościele garnizonowym rozpoczną się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Po mszy władze miasta oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń miejskich złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Program artystyczny przygotował Zespół Szkół nr 4.


24-04-2014 g. 17.00WĘDRÓWKI PO ZAGINIONYM MIEŚCIE  


"Wędrówki po zaginionym mieście, czyli jak odnaleźć średniowieczny Konstantynopol w dzisiejszym Stambule" to tytuł wykładu Andrzeja Kompy z Uniwersytetu Łódzkiego. Na wykład, który odbywa się w ramach cyklu "Przechadzki po historii", zapraszamy 24 kwietnia o godz. 17.oo do naszej siedziby.

Tego dnia o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie Wielkanocne.

22-04-2014 TRZY DNI Z EFEM  


Kolejne "Trzy dni z efem" już 22-24 kwietnia. Można przyjść w dowolnej chwili. Projekcje trwają cały dzień. Można będzie zobaczyć 11 z 14 filmów prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu eFeF Urodziny Mistrza, wśród nich obrazy Adriana Łapczyńskiego oraz Macieja Sławuskiego, laureatów nagrody Małego eF-a przyznawanej w konkursie festiwalowym "Bardzo krótki metraż". Serdecznie zapraszamy.


13-04-2014 g. 12.00PRZEWODNIK PO SKIERNIEWICACH  


Zapraszamy na cykl wykładów przewodnickich. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 kwietnia o godz. 12.00. Poprowadzi je Anna Majda-Baranowska. Tematem spotkania będą fakty, mity i ciekawostki o Skierniewicach. Uczestnicy, którzy zaliczą 6 wykładów otrzymają dyplom przewodnika po mieście. Zapisów można dokonać telefonicznie lub osobiście w Izbie historii Skierniewic.


11-04-2014 g. 17.00KONCERT SŁAWY STROŃCZYNSKIEJ  


11 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na koncert fortepianowy Sławy Stronczyńskiej, dyplomantki Samorządowej Szkoły Muzycznej II st. w Skierniewicach, uczennicy klasy fortepianu Elżbiety Budnik. Młodziutka pianistka uczestniczyła w wielu konkursach i kursach muzycznych. Otrzymała wyróżnienie m.in. podczas XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu.

Program piątkowego koncertu wypełni muzyka od baroku po czasy współczesne. Usłyszymy kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena,  Fryderyka Chopina, Claude Debussy’ego i Mariana Sawy.

04-04-2014 g. 17.00ACOUSTIC TRIO  


Bluesowy band Acoustic Trio w składzie Mike Greene - gitara, wokal, David Price - kontrabas, Łukasz Wiśniewski - harmonijka, wokal zagra u nas 4 kwietnia o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy.

Multiinstrumentalista Mike Greene gra na gitarze, banjo, mandolinie i akordeonie. Dorastał w Brooklynie w otoczeniu bluesa, gospel oraz R'n'B lat '50 i '60. W 1970 wyjechał z USA. Na stałe mieszka we Francji. Grał w zespole Dirty Grits, z którym koncertował w całej Europie, a następnie w Bulldog Gravy. W Polsce występował także z Leszkiem Cichońskim i Davidem Price jako formacja Acoustic Travellers.
Kontrabasista David Price pochodzi z Kalifornii. Od lat mieszka w Polsce. Koncertował z legendarnym perkusistą Babatunde Olatunji. Z wokalistą bluesowym i soulowym Johnem „Broadway” Tuckerem nagrał płytę Impromptu blue. W czasie licznych tras koncertowych grał z wieloma uznanymi muzykami m.in.: Johnny Riversem, Joan Baez, Royem Hargrove′m, Lucky Petersonem. Jako aktor wystąpił w filmie Essential Killing Jerzego Skolimowskiego, grał w serialach Teraz albo nigdy, Sprawiedliwi, Londyńczycy i Misja Afganistan. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych New Orleans Jazz and Heritage Festival, the Monterey Bay Blues Festival. Przez 7 lat był dyrektorem generalnym Esalen Institute, jednego z organizatorów Monterey Jazz Festival. Do dziś pomaga przy organizacji tego festiwalu.
Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski, harmonijkarz, wokalista, muzyk sesyjny. W 2005 r. został laureatem ogólnopolskiego festiwalu Harmonica Meeting w Bydgoszczy.  Wraz z zespołem Limbo zdobył nagrodę w kategorii „Odkrycie Roku” w plebiscycie „Blues Top 2007″ i główną nagrodę festiwalu FAMA (Świnoujście, 2007), główną nagrodę festiwalu GRAMY (Szczecin, 2008). Łukasz Wiśniewski został Harmonijkarzem Roku Blues Top 2011. W 2009 uczestniczył w nagraniu płyty Jarosława Śmietany Psychodelic Music of Jimi Hendrix obok takich muzyków jak Paweł Mąciwoda, Wojciech Karolak, Nigel Kennedy. W latach 2010 i 2011 prowadził wykłady na międzynarodowych warsztatach harmonijkowych Harmonica Meeting Under Sail (Chorwacja). W 2010 r. z zespołem Hard Times wystąpił podczas jedynego koncertu w Polsce Jasona Ricci – jednego z najwybitniejszych harmonijkarzy świata. Obecnie z zespołem Kraków Street Band przygotowuje debiutancką płytę zespołu, której premiera odbędzie się w maju.

08-04-2014 DŻEM - PIOSENKA, KTÓRA MNIE PRZEŚLADUJE - WYNIKI KONKURSU  


Miło nam poinformować, że laureatami konkursu Dżem - piosenka, która mnie prześladuje zostali: Bożena Jurkowska, Iza Jurkowska, Bartek Jurkowski oraz Roman Jurkowski. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy po odbiór nagród, którymi są zaproszenia na koncert Dżemu.


01-04-2014 g. do 24.00DŻEM - PIOSENKA, KTÓRA MNIE PRZEŚLADUJE - KONKURS  


Zespół Dżem towarzyszył w dobrych i złych chwilach wielu z nas. Niektóre utwory tak nam wryły się w pamięć, że chodzą za nami wszędzie. Czy masz taki utwór? Dlaczego Cię prześladuje? Napisz o tym do nas. Izba Historii Skierniewic organizuje konkurs mailowy „Dżem - piosenka, która mnie prześladuje”.

W terminie do 1 kwietnia nadeślij na adres: izbahistorii@wp.pl krótką (do 500 znaków) wypowiedź na ten temat. Jury, powołane przez organizatora, nagrodzi najciekawsze teksty pięcioma bezpłatnymi zaproszeniami na koncert Dżemu, który odbędzie się 11 kwietnia w Skierniewicach. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 6 kwietnia na naszej stronie internetowej i na facebooku.

28-03-2014 g. 17.00MUZYKANCI  


28 marca o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Muzykanci” Andrzeja i Małgorzaty Bieńkowskich, prezentującej fotografie Andrzeja Bieńkowskiego oraz zdjęcia ze zbiorów Archiwum Muzyki Wiejskiej, gromadzonych przez małżeństwo Bieńkowskich. Wystawie ilustrującej świat tradycyjnej, wiejskiej muzyki, towarzyszy promocja książki „Ostatni wiejscy muzykanci” i pokaz filmów z podróży etnograficznych autora.

27-03-2014 g. 17.00ANTIOCHIA. ZAPOMNIANA STOLICA  


Serdecznie zapraszamy 27 marca o godz. 17.oo na wykład dr. Pawła Filipczaka z Katedry Historii Bizancjum Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego "Antiochia. Zapomniana stolica imperium rzymskiego".

Wykład przedstawia historię Antiochii nad Orontesem, jednego z największych i najważniejszych miast świata starożytnego. Założona około 300 roku p.n.e., stała się szybko wielkim centrum życia politycznego, gospodarczego i religijnego epoki hellenistycznej (III – I w. p.n.e.). Przeżywała rozkwit pod rządami rzymskimi, szczególnie w okresie tzw. późnego cesarstwa rzymskiego (IV–VI w. n.e.), stając się nawet – przez pewien czas – faktyczną stolicą całego imperium. Wykład omawia różne aspekty funkcjonowania Antiochii, podnosi kwestie związane z politycznym, gospodarczym i religijnym znaczeniem tego miasta w okresie panowania rzymskiego.  

19-03-2014 g. 10.00-15.30TRZY DNI Z EFEM  


Trzy dni z efem na koniec zimy i początek wiosny. Od 19 do 21 marca zapraszamy w godz. od 10 do 15.30 na projekcje filmów krótkometrażowych. Można będzie zobaczyć 11 z 14 filmów prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu eFeF Urodziny Mistrza, wśród nich filmy Adriana Łapczyńskiego oraz Macieja Sławuskiego, laureatów nagrody Małego eF-a przyznawanej w konkursie festiwalowym "Bardzo krótki metraż".

Prezentowane filmy:

Adaptacja Jakub Janz 1'00, Analiza Marek Głuszczak 8'37 (pełna wersja filmu), Choroba Bleuera Bartosz Stań 4'19, Dokąd Grzegorz Kowalczuk 1'54, Grafikus Terrorus Maciej Sławuski 4'59 - Mały eF za obraz artystyczny, Krótka historia o złogach Krzysztof Michaluk 4'23, Polska za 20 lat Adrian Łapczyński 1'34 - Mały eF za najlepszy film oraz nagroda publiczności, Po co Piotr Zatoń 4'11, Straćmy świadomość Bartosz Brzeziński 4'51, Twój syn Dawid Marcin Kundera 4’08, Voodoo Krzysztof Jabłoński 4'59.

Trzydniowe pokazy odbędą się także kwietniu i maju.

14-03-2014 g. 17.00RECITAL FORTEPIANOWY ELŻBIETY BUDNIK  


Na recital fortepianowy Elżbiety Budnik zapraszamy 14 marca o godz. 17.oo. Koncert wypełni muzyka F. Chopina, C. Debussy'ego i B. Martinu.

Elżbieta Budnik jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiowała w klasach fortepianu prof. Andrzeja Stefańskiego, prof. Marii Stojek-Kot oraz w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Krystyny Borucińskiej-Żarneckiej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich wybitnych pianistów – pedagogów, m.in. W. Mierżanowa, G. Mischory, I. Osipowej, E. Pobłockiej. Ukończyła również studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie. Brała udział w licznych konkursach pianistycznych. W 2004 r. otrzymała wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Classic Podill” w Chmielnickim na Ukrainie za wykonanie utworu ukraińskiego kompozytora M. Łysenki  „Pieśń bez słów”.
Zainteresowania pianistki obejmują – oprócz klasycznego repertuaru – muzykę zapomnianych kompozytorów polskich. Elżbieta Budnik występowała z koncertami dzieł twórców takich jak Karol Kurpiński, Oskar Kolberg, Ludwik Grossman, których dorobek zasługuje na przywrócenie należnego mu miejsca w świadomości miłośników muzyki. Istotnym obszarem działań pianistki jest muzyka współczesna. W 2010 r. nagrała dla wydawnictwa Acte Préalable monograficzną płytę z utworami fortepianowymi Zbigniewa Słowika.

07-03-2014 g. 17.00OTWARTE WARSZTATY LITERACKIE 2  


Kolejne otwarte warsztaty literackie odbędą się 7 marca o godz. 17.oo. Zapraszamy wszystkich, którzy piszą i chcą porozmawiać o swojej twórczości. Warsztaty prowadzić będzie Jerzy Jankowski, poeta, prozaik, dziennikarz, członek Związku Literatów Polskich, autor książek: „Przecież ktoś musiał”, „Słowokrwotok”, „Waffen SS”, „My tu jeszcze wrócimy”, „Tysiące dób”, „Pogo”, „Śpiewak i cisza”.


28-02-2014 g. 18.30PEJZAŻE STANISŁAWY KOŁODZIEJEK  


Pejzaże Stanisławy Kołodziejek to wystawa jubileuszowa z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Inspiruje się naturą, jej harmonią i nastrojem. Oprócz pejzaży, które są tematem obecnej wystawy, tworzy martwe natury. Jej pasją jest tkanina artystyczna oraz fotografia. Na wernisaż zapraszamy 28 lutego o godz. 18.3o.

Swoje prace prezentowała na wystawach w Skierniewicach, Łodzi, Łowiczu, Nieborowie, Bolimowie, Mszczonowie, Sochaczewie, Warszawie. Obecna wystawa prezentuje pejzaże powstałe w czasie 40 lat pracy twórczej.
Uczestniczyła w wielu plenerach ogólnopolskich m.in. w Gdańsku, Suwałkach, Zamościu, Przemyślu, Szklarskiej Porębie, Świeradowie-Zdroju. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień za pracę artystyczną. Obrazy przekazuje na aukcje charytatywne Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Dziecięcy Uśmiech.

21-02-2014 g. 17.00CHOPIN I PRZYJACIELE  


Na koncert "Chopin i przyjaciele" zapraszamy 21 lutego o godz. 17.oo. W wykonaniu pianistki Teresy Kaban-Błażej i flecisty Henryka Błażeja usłyszymy utwory kompozytorów epoki romantyzmu: F. Chopina, F. Liszta, I. F. Dobrzyńskiego, H. Wieniawskiego i G. Kątskiego. .

Teresa Kaban Błażej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepian uprof. L. Stefańskiego. Umiejętności pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem prof. R. Baksta (Konserwatorium w Manchester), W. Mierżanowa i T. Nikołajewej (Konserwatorium w Moskwie), a także prof. F. Raucha (Akademia Muzyczna w Pradze).
Henryk Błażej ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fletu prof. W. Chudziaka. Grę na flecie doskonalił pod kierunkiem J. P. Rampala i J. Galwaya.
Duet koncertował prawie we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Wielokrotnie występował m.in. w tak znakomitych londyńskich salach jak: St. Martin-in-the-Fields, Wigmore Hall, Purcel Room, Barbican Centre, St. John Smith Square, a także w Bing Theatre w Los Angeles, nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Centre, paryskiej Salle de Gaveaux.
Uczestniczyli w Festiwalach Muzycznych w Łańcucie, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Koday Festival w Kecskemet, festiwalach w Rovinj i w chorwackim Osorze, jak również w Chopin Festival w Miami, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Korei, Festiwalu Wirtuozów we Lwowie, Międzynarodowym Festiwalu w Douai.Nagrywali dla Polskiego Radia i TVP, a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego BBC, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego.Prowadzili mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Duet Los Angeles, Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, Osnabrücku, Catanii, Presovie i innych.
W latach 1991-1995 Teresa Kaban i Henryk Błażej byli dyrektorami artystycznymi Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Sandomierzu. Są współtwórcami i organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie, który odbywa się od 1994 r.

15-02-2014 g. 17.00MUZYCZNE OBRAZY ETNOGRAFICZNE  


Na koncert Muzyczne Obrazy Etnograficzne w wykonaniu Mariusza Rutkowskiego, pianisty, który swą grą oczarowuje melomanów zarówno w kraju jak i za granicą, zapraszamy 15 lutego o godz. 17.oo. Program koncertu wypełnią utwory fortepianowe Oskara Kolberga, niestrudzonego badacza tradycji ludowych, kompozytora, którego dwusetna rocznica urodzin została uhonorowana ogłoszeniem 2014 r. Rokiem Kolberga. Przepraszamy za zmianę terminu koncertu.


31-01-2014 g. 17.00OTWARTE WARSZTATY LITERACKIE  


W piątek 31 stycznia o godz. 17.oo zapraszamy wszystkich, którzy piszą i chcą porozmawiać o swojej twórczości na otwarte warsztaty literackie, które poprowadzi Jerzy Jankowski, poeta, prozaik, dziennikarz, członek Związku Literatów Polskich, autor książek: „Przecież ktoś musiał”, „Słowokrwotok”, „Waffen SS”, „My tu jeszcze wrócimy”, „Tysiące dób”, „Pogo”, „Śpiewak i cisza”. J. Jankowski, współtwórca grup poetyckich i literackich, m. in. grupy SOPeL - Skierniewicki Odprysk Poezji ewentualnie Literatury, działającej od 2000 roku, uważa, że: „poezja to nie żarty, na to można umrzeć”.

21-01-2014 g. 10-16FERIE W IZBIE  


Podczas ferii zapraszamy od wtorku do piątku w godz. 10-16 oraz w soboty i niedziele od 10 do 13 na wystawę "Dzieje miasta 1359-1945" oraz projekcje filmów o Skierniewicach. Będzie można zobaczyć film z cyklu Turystyczna Encyklopedia Regionu w reż. Jadwigi Wileńskiej, w którym po Skierniewicach oprowadza Ryszard Bonisławski, dokument Andrzeja Polanowskiego z opowieścią Juliana Brzozowskiego i Karola Nowakowskiego oraz fiilm Andrzeja Krysiaka zrealizowany w 550 rocznicę powstania miasta.


22-01-2014 g. 11.00INSUREKCJE: POWSTANIE STYCZNIOWE  


Przy głazie upamiętniającym tragiczną śmierć powstańców rozpocznie się 22 stycznia o godz. 11.00 spotkanie w rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W programie wystąpienie prezesa TPS A. Charzewskiego, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy na grobach powstańców: Michała Brzostka, Józefa Gogólskiego, Józefa Brzezińskiego, Michała Berkmana, Antoniego Paradowskiego, Tomasza Budzałka i Leopolda Gansnera.

17-01-2014 g. 11.00HISTORYCZNE DATY: 17 STYCZNIA 1945  


17 stycznia o godz. 11.00 przy czołgu, pomniku na ul. Sienkiewicza odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci wydarzeń, które przeszły do historii jako dzień wyzwolenia spod niemieckiej okupacji. Po roku 90. stał się datą, która wyznaczała początek okupacji radzieckiej, która zakończyła się wraz z końcem wojny.

69 lat temu, 15 i 16 stycznia lotnictwo rosyjskie zaatakowały Skierniewice, ostrzeliwując okolice dworca, 17 stycznia rano czołgi 220 brygady pancernej Paszkowa wjechały do miasta. Pod ich osłoną piechota radziecka zaatakowała koszary, pokonując opór żołnierzy garnizonu niemieckiego, którzy nie zdążyli się ewakuować z miasta. Tego dnia miasto przechodzi w ręce Rosjan.W nocy z 19 na 20 stycznia NKWD aresztowało 25 osób z dowództwa AK w Skierniewicach, 4 z nich zginęli w obozach na Syberii.Podczas spotkania poświęconego wydarzeniom z 17 stycznia lokalne wydarzenia przypomni Kazimierz Figat. Władze miasta złoża kwiaty pod pomnikiem. Zapłoną znicze na grobach żołnierzy polskich i rosyjskich na cmentarzu Strzelba.

20-12-2013 g. 17.00HEJ, W DZIEŃ NARODZENIA - KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK  


Wieczór wigilijny w Izbie wypełniła muzyka świąteczna. Koncert kolęd i pastorałek w opracowaniu Witolda Lutosławskiego wykonał znakomity pianista Mariusz Rutkowski oraz uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach: Karina Dyśko - śpiew, Hubert Gruchała - śpiew, Michał Białek - trąbka, Adam Szydłowski - klarnet, Paweł Uszyński - waltornia i Sława Stronczyńska - fortepian.

29-11-2013 g. 9.00W ROCZNICĘ POWSTANIA LISTOPADOWEGO  


W rocznicę wybuchu powstania listopadowego tradycją stały się spotkania z udziałem władz miasta i młodzieży przy grobie Abramowicza na cmentarzu św. Stanisława. W piątek 29 listopada władze miasta złożyły kwiaty na grobie powstańca. Uczniowie kl. III a i III b Gimnazjum nr 3 przedstawili program poświęcony powstaniu, przygotowany pod kierunkiem Anny Anwajler i Bożeny Szafrańskiej-Janik.

23-11-2013 g. 17.00BAL FOLK  


W sobotę 23 listopada o godz. 17.oo Rafał Kwietniewski i Tomasz Biela poprowadzili w Izbie warsztaty i potańcówkę przy tradycyjnej muzyce z różnych regionów Francji, od Bretanii po Prowansję i Kraj Basków, wykonywaną na najpopularniejszym francuskim instrumencie – akordeonie diatonicznym z towarzyszeniem gitary.

Bal folk nawiązuje do tradycji zabaw łączących taniec i muzykę opartą na ludowym folklorze kręgu krajów europejskich. Wywodzący się z Francji, popularny m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech, zyskuje zwolenników także w Polsce. Podczas wieczoru w Izbie można będzie posłuchać zatańczyć walce, mazurki, chapelloise, rondeau, fandango, scottisch, bourrée i wiele innych. Będą tańce korowodowe, parowe i zabawy taneczne.

Rafał Kwietniewski - akordeonista, tancerz, animator, nauczyciel tańców francuskich, organizator cyklicznych folkowych potańcówek w Warszawie.

Tomasz Biela – muzyk związany ze sceną folkową. Gra muzykę irlandzką w zespołach Danar i Macalla Trio, muzykę bretońską z Gwerennem i duo Grygier/Biela, muzykę średniowieczną z zespołem Tryzna; nauczyciel tańców bretońskich.

11-11-2013 g. 11.00ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  


Święto Niepodległości rozpoczęło się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym. Pod pomnikiem Niepodległości na Placu Jana Pawła II delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń złożyły kwiaty. Uroczystości prowadził prezes TPS Andrzej Charzewski.


09-11-2013 SKIERNIEWICKA JESIEŃ MUZYCZNA  


9 listopada koncertem szkół muzycznych w Kinie Polonez rozpoczęła się Skierniewicka Jesień Muzyczna. W czasie Jesieni Muzycznej wystąpiła Małgorzata Długosz, Witold Matulka i Mariusz Rutkowski oraz Skierniewicka Orkiestra Kameralna. Koncertom towarzyszyły wystawy przygotowane przez BWA w Skierniewicach.

Program Skierniewickiej Jesieni Muzycznej


9 listopada
16.30 Lutosławski dzieciom - koncert uczniów szkoły muzycznej w Skierniewicach. Kino PolonezBarwy jesieni - wystawa prac ze zbiorów BWA w Skierniewicach - Kino Polonez

10 listopada
16.30 Wielka sława to żart - recital Małgorzaty Długosz - sopran, Witolda Matulki - tenor i Mariusza Rutkowskiego - fortepian. Sala koncertowa szkół muzycznych
Jesienne impresje - wystawa ze zbiorów BWA w Skierniewicach. Budynek szkół muzycznych w Skierniewicach.

11 listopada
16.30 koncert Skierniewickiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Grzegorza Berniaka, Tomasz Woźniak - trąbka. Kościół Wniebowzięcia NMP

Patronat: Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski. Patronat medialny: Radio RSC, Radio Victoria, Dziennik Łódzki ITS, skierniewickie.pl, tvskierniewice.pl. Sponsor: Małgorzata Szajer - Restauracja Finezja. Organizatorzy: Miasto Skierniewice, Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Skierniewicach, Samorządowa Szkoła Muzyczna II Stopnia w Skierniewicach, Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach, Izba Historii Skierniewic

01-11-2013 KWESTA NA SKIERNIEWICKICH CMENTARZACH  


Tradycyjnie 1 listopada na skierniewickich cmentarzach: św. Józefa, miejskim i św. Stanisława odbyła się kwesta na rzecz ratowania zabytków cmentarnych w Skierniewicach zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic. Kwestowało 36 osób, wśród nich posłowie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i sportu oraz stowarzyszeń.

Podczas kwesty zebrano 7.180 PLN oraz 5,02 EUR i 1 CZK. Z pieniędzy uzyskanych p w poprzednim roku przeprowadzono remont kaplicy rodziny Braulińskich na cmentarzu św. Stanisława. Serdecznie dziękujemy wszystkim kwestującym i darczyńcom.

29-10-2013 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA  


Pod nazwą "Ocalić od zapomnienia" organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic akcja porządkowania cmentarza św. Stanisława, gdzie znajdują się groby mieszkańców miasta wyznania katolickiego, nagrobki prawosławne pochodzące z czasów zaborów oraz pomniki nagrobne ze zlikwidowanego w latach 60. cmentarza ewangelicko-augsburskiego.

Wielkie porządki na najstarszym nekropolii w Skierniewicach zaplanowane na 29 i 30 października przeciągnęły się do 31 października. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel: kl. III pod opieką Kariny Rymarczuk oraz Agnieszce Czarnocie z klasą IV d ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz kl. IV b z Jolantą Woszczyk, kl. V c z Katarzyną Markowicz i kl. VI d z Agnieszką Komorowską ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 4: kl. II a Beaty Więckowskiej, kl. V b Renaty Gruchały, V c pod opieką Bożeny Moczulskiej oraz Renacie Stasiewicz z wolontariuszami ze Szkolnego Klubu Wolontariusza Tu i Teraz. W sprzątaniu wzięła udział klasa pod opieką M. Kowary-Czarneckiej z Gimnazjum nr 1 oraz Magdalena Radek z klasą z Gimnazjum nr 3, kl. I c z Teresą Mielnicką z LO im. B. Prusa oraz uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod opieką J. Strzelczyk. Serdecznie dziękujemy Mirosławowi Sikorze, Katarzynie Pawlik-Bychawskiej oraz Marcinowi Paradowskiemu i członkom grupy rekonstrukcyjnej 26 DP za pomoc w czasie akcji sprzątania.

25-10-2013 g. 11.00M JAK MOZART  


W kinie Polonez odbył się koncert M jak Mozart, podczas którego wystąpili Tatiana Maria Pożarska - sopran, Marcin Hutek - baryton, Tomasz Raczkiewicz - kontratenor, Paweł Mazur - fortepian. Koncert prowadziła Agnieszka Mazur. W programie koncertu, któremu towarzyszył pokaz multimedialny znalazły się arie i duety z „Czarodziejskiego fletu”, „Wesela Figara” oraz „Don Giovanniego”.

Koncert przygotowany w ramach projektu "Nie boję się Muzyki" Fundacji Fabryka Sztuki w Poznaniu został zrealizowany w Skierniewicach dzięki współpracy Stowarzyszenia im. F. Chopina, Miejskiego Domu Kultury oraz Izby Historii Skierniewic i Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.

Wykonawcy koncertu
Tatiana Maria Pożarska – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Aliny Bolechowskiej (dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m. in. Ryszarda Karczykowskiego, Leopolda Spitzera, Gerarda Kahry i Thomasa Hampsleya. Laureatka i finalistka Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursiu Wokalnego w Kolonii.Występowała z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii, Kölner Rundfunkorchester des WDR, Capelli Cracoviensis oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia podczas Festiwalu Wratislavia Cantans 2002 (polska prapremiera oratorium Stworzenie świata, Krzysztofa Meyera). W czasie kolejnej edycji Wratislavii zaśpiewała partię solową na koncercie inaugurującym część oratoryjną (III Symfonia Pastorale Ralpha Vaughana Williamsa). Śpiewała pod batutą takich dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Andrzej Boreyko, Fabbio Pierrone, Jerzy Salwarowski, Warwick Stengaards, Andrzej Straszyński, Tadeusz Wojciechowski, czy Jukka-Pekka Saraste.W kwietniu 2003 roku zadebiutowała w Paryżu, na deskach Theatre du Chatelet, partią Roksany w Królu Rogerze, Karola Szymanowskiego. Koncertowała również we Włoszech, Austrii, Niemczech, na Węgrzech (Koncert Młodych Europejskich Wokalistów w budapeszteńskiej Operze Narodowej). Odbyła tournee we Francji, grając główną rolę w spektaklu „Na balu u Johanna Straussa”.Od 1998 roku jest solistką Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Współpracowała z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie i Operą NOVA w Bydgoszczy. Występowała w filharmonii w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Kielcach.Jej bogaty repertuar obejmuje różnorodne partie sopranowe, zarówno oratoryjne, jak i operowe. Wśród tych drugich do najważniejszych zalicza Violettę (Traviata Verdiego), Gildę (Rigoletto Verdiego), Leilę (Poławiacze Pereł Bizeta), Rozynę (Cyrulik Sewilski Rossiniego), Roksanę (Król Roger Szymanowskiego), Królową Nocy i Paminę (Czarodziejski Flet Mozarta), Eudoksję (Żydówka Halevy’ego), Hannę (Straszny Dwór Moniuszki) oraz Basię (Krakowiacy i Górale Bogusławskiego).

Tomasz Raczkiewicz - kontratenor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno–Aktorskim oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, gdzie ukończył Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania Placówką Kultury. Naukę śpiewu rozpoczął jako tenor w klasie Marka Moździerza, a następnie kontynuował ją jako kontratenor w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Ewy Podleś, Ryszarda Karczykowskiego, Piotra Kusiewicza, Gerharda Kahrego i Heleny Łazarskiej. Obecnie pozostaje pod opieką wokalną Dariusza Grabowskiego.Od 1996 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, na deskach którego zadebiutował partią Fiodora w operze Borys Godunow M. Musorgskiego. W roku 1998 odbył się debiut artysty w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w przedstawieniu Raj Utracony K. Pendereckiego. Od marca 2010 r. współpracuje z Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku. W roku 2000 zaśpiewał partię tytułową w polskiej prapremierze opery Echnaton Ph. Glassa w Teatrze Wielkim w Łodzi. Jako solista Opery Poznańskiej brał udział w licznych tournée zagranicznych z macierzystym teatrem, w ramach których uczestniczył m. in. w premierze Salome R. Straussa w Theatre Municypale w Luksemburgu, czy w wystawieniu spektaklu Galina M. Landowskiego w Hanowerze podczas światowej wystawy Expo 2000.Występował na festiwalach operowych w Carcasonne i Xanten, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdrój, Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, Poznańskim Festiwalu Mozartowskim, Festiwalu Ave Maria w Czeladzi, Festiwalu Musica Sacra, Musica Profana w Długiej Goślinie, Letnim Festiwalu Muzyka z Kórnika, Letnim Festiwalu Cantemus Domino in Laetitia w Poznaniu, Festiwalu Chantarelle w Gołuchowie. W roku 2001 brał udział w koncercie inaugurującym IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Operatorskiej Camerimage w Łodzi.

Marcin Hutek – baryton. Był chórzystą i solistą Poznańskiego Chóru Chłopięcego „Polskie Słowiki”. W roku 2010 ukończył studia na wydziale wokalnym na Zürcher Hochschule der Künste, wstąpił dwukrotnie na Zürcher Festival der Künste. W 2012 roku brał udział w międzynarodowym projekcie „Phoenix” w Teatro Helena Sá e Costa w Porto, gdzie kreował partię Ernesto Volmara w operze „Alina regina di Golconda” G. Donizettiego. Jest laureatem konkursów – pierwszej nagrody i trzech nagród specjalnych na IV Konkursie Wokalnym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, trzeciej nagrody i dwóch nagród specjalnych na Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie oraz Kiwanis Wettbewerb 2010 w Zurychu.

Paweł Mazur - fortepian. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kształcił się w klasie prof. AndrzejaTatarskiego, wybitnego pianisty i pedagoga. Z rodzimą uczelnią związał również swoje życie zawodowe. Od 2000 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa. Wrodzone zdolności akompaniatorskie nie uszły uwadze nie tylko pedagogów uczelni ale także wybitnym jurorom wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w których uczestniczył. Od wielu lat jest stałym akompaniatorem na kursach mistrzowskich w Żaganiu, Chalinie, Szamotułach. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień za akompaniament na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jako pianista i kameralista koncertował w wielu miastach Polski i Europy m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Czechach. Oprócz kariery muzyka, którą rozwija z wielką pasją od lat działa na rzecz popularyzacji kultury muzycznej. Jest producentem wielu imprez muzycznych m.in. cyklu koncertów edukacyjnych „Speaking Concerts” realizowanych na terenie całego kraju, współorganizatorem Mistrzowskich Kursów Wiolonczelowych w Szamotułach, Festiwalu im Ph. i Ks. Scharwenków. Do ważniejszych jego realizacji zaliczyć należy ogólnopolską akcję edukacyjną „Piramida Chopina” (2010 rok) oraz międzynarodowy projekt „Muzyka w obozach zagłady” prezentowany w 2012 roku w Polsce, Niemczech i Izraelu.

Agnieszka Mazur - prowadzenie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale instrumentalnym w klasie fletu. Jako flecistka koncertowała w wielu miastach Polski a także Niemczech, Belgii jak i poza granicami Europy - w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 1999 roku została zwycięzcą konkursu „Medium 99” co zaowocowało ukończeniem Wielkopolskiej Szkoły Radia, Telewizji i Filmu. Konferansjer, prelegent, dziennikarz, autorka niezliczonej liczby scenariuszy opracowanych z myślą o koncertach dla szkół i domów kultury. Przez 7 lat była Dyrektorem Artystycznym Wielkopolskiego Biura Koncertowego. Od czerwca 2009 roku Prezes Fundacji Fabryka Sztuki w Poznaniu. Spiritus movens projektu „Nie boję się muzyki”.


25-10-2013 g. 11.00O PROJEKCIE NIE BOJĘ SIĘ MUZYKI  


„Nie boję się muzyki” to projekt Fundacji Fabryka Sztuki z Poznania, na który składają się koncerty, warsztaty i projekcje filmowe prezentujące postać i muzykę Mozarta. W realizację projektu w Skierniewicach zaangażowane są: Towarzystwo Muzyczne im. F. Chopina, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, Izba Historii Skierniewic i Miejski Ośrodek Kultury.

Projekt realizowany jest w wielu ośrodkach w Polsce, wśród nich przez największe instytucje muzyczne.

FILM
I etap projektu to prezentacje filmu „Być jak Mozart, czyli Amadeusz w podróży”, w którym profesor Marcin Sompoliński wraz z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej zabiera widzów w jedną z Mozartowskich podróży z Linz do Salzburga, zagłębiając się po drodze w najdalsze zakamarki twórczości kompozytora. Integralną częścią pokazów filmowych jest quiz „Co z tym Mozartem?”, który przeprowadzony będzie wśród zebranej publiczności bezpośrednio po emisji filmu. Ci, którym uda się odgadnąć hasło – słowo klucz, będą mogli wziąć udział w kolejnym etapie konkursu, odbywającym się przez Internet. Serdecznie zapraszamy szkoły ponadpodstawowe do udziału.

M JAK MOZART
Pocket Concert „M jak Mozart” to koncert kameralny w wykonaniu trzech solistów – artystów scen poznańskich, połączony z prezentacją multimedialną, który odbędzie się 25 października 2013 o godz. 11.00 w kinie Polonez w Skierniewicach. Poznamy Mozarta takiego, jakim był – niezwykłego artystę, a przy tym kochliwego, ale i impulsywnego człowieka. Sensacyjne dociekania wzbogacone będą prezentacjami multimedialnymi oraz projekcjami filmowymi zrealizowanymi specjalnie na potrzeby projektu w Wiedniu oraz wypowiedziami znawców przedmiotu. W programie znajdą się arie i duety z „Czarodziejskiego fletu”, „Wesela Figara” oraz „Don Giovanniego”. Podobne koncerty odbywać się będą w 60 ośrodkach kultury na terenie całego kraju.

OSTATNIE REQUIEM
W ramach III etapu projektu zachęcamy do udziału w Speaking Concert „Ostatnie Requiem”, który odbędzie się 24 listopada 2013 o godz. 17:00 w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Wykonawcy: Marcin Sompoliński – dyrygent, prowadzenie koncertu i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Koncert poświęcony jest jednemu z największych arcydzieł muzycznych. Poza analizą dzieła i okoliczności jego powstania oraz historii wykonań, znajdziemy odpowiedzi na szereg pytań związanych z mitami i legendami, które przylgnęły do tego utworu podczas ponad dwóch stuleci od jego powstania: Kto był zleceniodawcą napisania „Requiem”? Ile zainkasował Mozart za swój ostatni utwór? Czy na pewno skończył komponowanie „Requiem” na pierwszych taktach „Lacrimosy”? Czy w dniu pogrzebu Mozarta padał deszcz? Dlaczego nie znamy miejsca jego pochówku? Organizatorem jest Fundacja Fabryka Sztuki, współorganizatorem Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina.

KONKURSY
Projekt to także konkursy mające na celu niesztampową promocję Mozarta i jego twórczości. Fabryka Sztuki przygotowała przeznaczony dla grup zorganizowanych konkurs na najlepszy lip-dub, czyli oparty na lip dubbingu klip wideo, w którym osoby występujące symulują wykonanie utworu muzycznego. Dla uczestników indywidulnych przeznaczony jest konkurs na najlepszy teledysk. Za najbardziej kreatywne pomysły zostaną wręczone atrakcyjne nagrody. Do wygrania m.in. tablet oraz kamera. Dla uczestników pierwszego etapu projektu przeznaczony jest internetowy quiz wiedzy o Mozarcie. Szczegóły na http://niebojesiemuzyki.pl/konkursy

Serdecznie zapraszamy.Informacje można uzyskać w Izbie Historii Skierniewic – tel. 46 833-44-71, ul. Floriana 4.

17-09-2013 g. 15.00W ZWIERZYŃCU  


Tradycyjnie 17 września o godz. 15.00 odbyło się spotkanie przy symbolicznej mogile w Zwierzyńcu, upamiętniającej 20 skierniewiczan zamordowanych przez hitlerowców w zwierzynieckim lesie w odwecie za rozstrzelanie żandarma przez żołnierzy AK. Spotkanie z udziałem rodzin osób zamordowanych, władz miasta i młodzieży to wspólna modlitwa, wspomnienia i złożenie kwiatów na mogile.

Pamiętnego dnia w zwierzynieckim lesie zginęli:Jan Bakalarski, Jan Fastyn, Czesław Filipowicz, bracia Jan, Józef i Władysław Grabowscy, Józef Jarczewski, Tadeusz Jaworski, Zygmunt Karwat, Paweł Klepaczka, Józef Kopytek, Władysław Łazęcki, Józef Matyjaszczyk, Józef Pawelec, Władysław Pawlak, Stanisław Sawicki, Mieczysław Siedlicki, Jan Trojanowski, Kazimierz Wysocki i jedna osoba dotychczas niezidentyfikowana. Ich groby znajdują się w części wojskowej cmentarza św. Józefa w Skierniewicach.

08-09-2013 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Ostatni w tym roku Spacer po Skierniewicach prowadził Kazimierz Figat, honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. Spacerowicze odwiedzili groby zacnych mieszkańców miasta na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach. Spacer rozpoczął się przy grobie Józefa Borzęckiego, współwłaściciela huty szkła, o którym opowiedział jego wnuczek Krzysztof Borzęcki.

Na cmentarzu znajdują się zabytkowe groby Leonii Mazarakowej, Wandy Niewęgłowskiej i Weyherów. Członek TPS Jacek Stępowski opowiedział o prof. Feliksie Kotowskim oraz Aleksandrze Leśniewiczu, mechaniku z Dywizjonu 303. Kazimierz Figat przybliżył sylwetki żołnierzy wojska polskiego: Władysława Kutera, Gracjana Brzostka, Eugeniusza Jażdża, Józefa Pruskiego, Andrzeja Kulczyckiego, powstańca styczniowego Michała Brzostka orazzasłużonych dla miasta - Andrzeja Matyska, Wacława Medyńskiego oraz Stefana Wojtaszkiewicza - autora tomiku poezji o Skierniewicach.

05-09-2013 20-LECIE W BABSKU  


Msza św. polowa, przedstawienie szkolne, koncert fortepianowy w wykonaniu Moniki Rosca upamiętniły jubileusz 20-lecia otwarcia nowego budynku szkoły w Babsku. Szkoła pielęgnuje pamięć o Fryderyku Chopinie oraz jego młodzieńczym natchnieniu - Konstancji Gładkowskiej, której grób znajduje się na cmentarzu w Babsku.

W uroczystościach, które odbyły się 5 września uczestniczyło wielu znakomitych gości. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Towarzystwo im. F. Chopina, od lat wspierające szkołę, reprezentowałJerzy Ossowski - wybitny znawca F. Chopina. W imieniu TPS w jubileuszu wzięli udział - prezes Andrzej Charzewski i wiceprezes Anna Majda-Baranowska.

01-09-2013 g. 9.301 WRZEŚNIA W SKIERNIEWICACH  


Uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się w kościele garnizonowym, gdzie mszę odprawił ks. dziekan Jan Pietrzyk. Po mszy parlamentarzyści, władze samorządowe i delegacje organizacji kombatanckich złożyły kwiaty pod pomnikiem na Skwerze Inwalidów Wojennych RP. Na zakończenie uczestnicy uroczystości odwiedzili groby żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej - Józefa Pruskiego, Eugeniusza Jażdża, Teofila Bonieckiego, Władysława Jasińskiego, Bronisława Bila, Mieczysława Hali i Tadeusza Dudzińskiego.

29-08-2013 g. 20.00SKIERNIEWICER  


Za nami Skierniewicer, trzydniowy festiwal, poświęcony pamięci skierniewickich Żydów, który wypełniły filmy, wystawy, koncerty i projekt teatralny - czytanie fragmentów Księgi Pamięci Żydów Skierniewickich.

Program

29 sierpnia, czwartek
20.00„Wypełnić pustkę”- projekcja filmu prod. Izraelskiej, reż. Rama Burshtein (MOK/DKF -Sala Kameralna Reymonta 33)

30 sierpnia, piątek
17:30 uroczyste otwarcie (IHS)- wernisaż wystawy fotografii Jerzego Piwowarskiego „Beit ilam II“- finał konkursu fotograficznego „Fotosynteza“ – wręczenie nagród i otwarcie wystawy. Fundatorem 1 nagrody jest Fundacja WIR.
19:00 recital „Rebeka tańczy tango“ w wykonaniu Dominiki Dawidowicz, akompaniuje Włodzimierz Stefanowicz (IHS)

31 sierpnia, sobota
16:30 spektakl „Bal w operze“ w wykonaniu Teatru Negatyw i Niebanalnej Grupy Wokalnej WIR_nick (MOK - sala nr 2 kinoteatr Polonez)
17:30 projekcja filmu „8 historii, które nie zmieniły świata“ (MOK/DKF - Sala Kameralna ul. Reymonta 33)
18:30 wernisaż wystawy „Izrael wczoraj i dziś“ (RATP)
19:00 recital Patrycji Zywert „Chavy pieśni o miłości“ koncert pieśni i piosenek żydowskich. (RATP)
20:15 czytanie fragmentów Księgi Skierniewic w wykonaniu aktorów zawodowych i Skierniewiczan (RATP) - bilet 10 zł do nabycia przed spektaklem
21:00 „Multi Kulti“ impreza z muzyką z różnych zakątków świata (AdG) - bilet 10 zł

Specjalnie na Skierniewicera przygotowano wydawnictwo "Księga Skierniewic. Fragmenty" w przekładzie Wiesława Paszkowskiego. Wydana przez Fundację Wspierania Inicjatyw i Rozwoju WIR i Fundację Piwnica u Artystów książka jest przekładem fragmentów Księgi pamiątkowęj napisanej w języku jidysz, wydanej przez społeczność Żydów skierniewickich w 1955 r.

15-08-2013 g. 11.00ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO  


Uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego rozpoczęła msza w kościele garnizonowym, po czym delegacja parlamentarzystów, władze miasta i przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. Pamięć żołnierzy, którzy polegli w walkach o ojczyznę uczczona została apelem pamięci i salwą honorową oddaną przez kompanię honorową wystawioną przez 37 dywizjon rakietowy 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej z Sochaczewa.

Poczet flagowy wystawił 38 dywizjon zabezpieczenia z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe ze skierniewickich szkół. Na placu przed kościołem odbyły się koncerty pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów "Rota" i "Ustronie", pokazy broni i sprzętu wojskowego orazturniej rycerski.

04-08-2013 g. 11.00SPACER PO OKOLICY  


W niedzielę 4 sierpnia odbyła się wycieczka autokarowa po okolicach miasta. Przewodnikiem była Wanda Gozdowska. Po dawnym majątku Mazarakich w Żelaznej, dziś będącym własnością Rolniczego Zakładu Doświadczalnego SGGW oprowadził jego dyrektor Edward Pawlik. Wycieczkowicze zwiedzili wnętrze kościoła w Głuchowie i kościół w Białyninie.

Niespodzianką była wizyta w pracowni artysty Włodzimierza Wasilewskiego w Celigowie. Na zakończenie wycieczkowicze obejrzeli modrzewiowy kościół w Janisławicach.

01-08-2013 g. 16.15POWSTAŃCOM WARSZAWY  


Powstanie warszawskie obrosło wieloma kontekstami ideologicznymi i politycznymi, ale dzień 1 sierpnia ma wciąż to szczególne, najprostsze znaczenie - jest wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli nie o zaszczyty lecz o Warszawę, o wolność, o niepodległość. Byli wśród nich Skierniewiczanie. Skierniewiczanie pomagali powstańcom, kiedy transporty z jeńcami dotarły do miasta.

Pamięć tych dni i losów tragicznych ożywa 1 sierpnia.
W tym dniu złożono kwiaty przy pomniku spalonych więźniów Pawiaka znajdującym się przy dworcu kolejowym. Godzinę W oznajmiło bicie dzwonów i syreny strażackie, po czym modlitwę przy grobach powstańców na cmentarzu św. Józefa odmówił ks. kapelan Paweł Piontek. Po zapaleniu zniczy na zbiorowej mogile powstańców, grobie spalonych więźniów Pawiaka oraz grobie Tadeusza Dudzińskiego "Zawiei", który zginał w powstaniu, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła garnizonowego, gdzie o godz. 18.oo odprawiona została msza w intencji ojczyzny. W przygotowaniu uroczystości 1 sierpniowych brało udział Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic.

31-07-2013 FOTOSYNTEZA  


Konkurs fotograficzny „FOTOSYNTEZA" to poszukiwanie nowych spojrzeń i refleksji nad obecnością śladów kultury żydowskiej w pejzażu miejskim. Zapraszamy do udziału w konkursie. Prace należy nadsyłać do 31 lipca 2013. Wernisaż wystawy pokonkursowej zaplanowaliśmy na 30 sierpnia 2013 r.

Ślady kultury żydowskiej obecnej w przedmiotach, pejzażu miasta zaciera czas, niepamięć. Zachęcamy do wychwycenia tych śladów w mieście, bliższej i dalszej okolicy i zamknięcia ich w kadrze. Mogą to być także fotografie z różnych miejsc Polski. Chcielibyśmy, aby temat zainspirował do zapisu wrażeń, metaforycznych zestawień, refleksyjnego spojrzenia na krajobraz współczesny poprzez to, co pozostało z przeszłości. Z nadesłanych fotografii, będących z konieczności zapisem fragmentu rzeczywistości, powstanie wystawa - obraz syntetyczny, rejestrujący indywidualne spojrzenia.

Do udziału w konkursie zapraszamy osoby, dla których fotografia jest formą estetycznej wypowiedzi i pasji. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie, której wernisaż odbędzie się 30 sierpnia w Izbie Historii Skierniewic podczas Festiwalu Skierniewicer. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Prace należy dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej do 31 lipca 2013 r. do siedziby Izby Historii Skierniewic.

Regulamin konkursu

1. Konkurs skierowany jest do osób, dla których fotografia jest formą estetycznego wyrazu. Organizatorem konkursu jest Izba Historii Skierniewic i Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic.

2. Tematem zdjęcia mają być ślady kultury żydowskiej w pejzażu miejskim.

3. Każdy uczestnik konkursu może przesłać od 1 do 3 zdjęć.

4. Zdjęcia należy dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej. Zdjęcia papierowe powinny mieć format 30x40 cm, natomiast zdjęcia elektroniczne w formacie jpg należy dostarczyć w rozdzielczość 300 dpi do formatu 30x40 cm.

5. Zdjęcia nie mogą być fotomontażem. Dopuszczalna jestmodyfikacja kolorystyki, kontrastu, jasności zdjęcia.

6. Zdjęcia należy dostarczyć do Izby Historii Skierniewic ul. Floriana 4 96-100 Skierniewice w terminie do 31 lipca 2013 roku.

7. W treści zgłoszenia należy zamieścić imię i nazwisko autora, tytuł fotografii, datę urodzenia, adres i telefon kontaktowy. Dane teleadresowe zostaną wykorzystane wyłącznie do kontaktu z uczestnikami konkursu.

8. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas wernisażu wystawy, której otwarcie zaplanowane jest na 30 sierpnia 2013 roku w Izbie Historii Skierniewic.

9. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 500 zł – I nagroda, 300 zł – II nagroda i 200 zł – III nagroda.

10. Izba Historii Skierniewic i Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego prezentowania prac na swojej stronie internetowej i fanpage’u oraz stronach internetowych organizatorów Skierniewicera, a także w materiałach informacyjnych i promocyjnych, na wystawie pokonkursowej, jak również zatrzymania wybranych prac na własność.

19-07-2013 g. 17.00MUZYKA W POŃCZOCHACH  


Muzyka w pończochach to projekt wypełniony obrazem i muzyką, na który składa się wystawa surrealistycznych fotogramów Renaty Lardner inspirowanych muzyką i pięknem kobiecego ciała. Wystawie towarzyszył koncert gitarowy „Chronojazz” Rossa Lardnera.

Renata Iris Nowak-Lardner to artysta fotografik, pisarka, poetka, nauczycielka rozwoju duchowego. Urodziła się w Skierniewicach. Zadebiutowała na stronach „Wiadomości Skierniewickich”, „Prosto”, „Ten Ton”. Mieszkając w Polsce opublikowała tomik poezji pt: „Myśli, grzechy, fobie”. W 1993 r. wyjechała do Londynu, gdzie jej twórczość była prezentowana m.in. w „New Writers Network”, „Bellydance”. Pisała także artykuły prasowe dla „Polish Daily”. W 1997 r. założyła zespół rockowy Elysian Fields, którego była wokalistką i autorką tekstów. Nagrywała również piosenki z Colinem Firley z zespołu The Cutting Crew.

Renata Lardner studiowała fotografię w London College, stylizację mody w St. Martin College of Art and Design. Jej fotografie ukazywały się m.in. w „Time Out”. Współpracowała z wydawnictwem publicystycznym „Random House Publishing”. Tworzyła portrety do okładek książek, m.in. poety Briana Pattena, pisarza Timothy O’Grady, Shappi Korshandi. Jest autorką wielu wystaw fotograficznych w Wielkiej Brytanii.

Obecnie zajmuje się również studiowaniem nauk rozwoju duchowego. Stara się pomagać innym ludziom w wydobyciu ich potencjału duchowego. Jak sama mówi „Każde marzenie jest możliwe do zrealizowania, jeśli poświęcisz mu uwagę i uwierzysz w nie. Moim marzeniem jest zasiać nasiona pozytywnego myślenia, dobrej energii, sprawić, aby życie ludzi było lepsze i bogatsze, w harmonii z prawami wszechświata.” Renata pracuje właśnie nad książkami: „Love always is” oraz „Positivekids.com”.

Ross Ian Lardner – gitarzysta jazzowy i producent muzyczny. Zaczął grać na gitarze w wieku 13 lat. Koncertował na całym świecie, grał i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami i artystami, wśród których są m.in.: Julian Siegel, Keith Atak, Bill Evans (saksofonista Miles’a Davisa), Les McKeown, Bay City Rollers, Robin Jones (Matt Bianco z Basią Trzetrzelewską), Don Rendell, Esmond Selwyn, Mario Castronari, Gary Baldwin (ex-Portishead), Gene „The Mighty Flea” Conners, Adam Davy, Fats Domino, PJ Phillips (pracujący z Vannessą Mae), Michael Ball, Ed Neumann, The T-Belly Band, The Ghost Orchestra, Vicky Flin, Never the Bride, Phil Harding, Paul Lillie, Matt Hodge, Willie Garnett, Colin Farley and Frosty Beedle (ex-Cutting Crew).

Od wielu lat Ross prowadzi kursy gitary jazzowej w Polytechnic University of England i Wirral School Jazz Orchestra, współpracując z Bedforshire Schools Music Service.

Ross Lardner jest zaangażowany w wiele muzycznych projektów z kręgu jazzu, rocka i popu. Jednak zawsze chciał stworzyć coś bliskiego jego muzyczno-duchowym korzeniom. Dlatego powstał projekt CHRONOJAZZ. „To oryginalny, wolny jazz oparty na trio gitarowym – mówi Ross – staramy się jednak podejść do tego nowatorsko, przekazać i odzwierciedlić czas, chronologię w formie muzyki jazzowej.” Chciałby grać z polskimi muzykami i założyć w Polsce szkołę gitary jazzowej.

Oprócz swoich pasji muzycznych, jest także nauczycielem i praktykiem Taijiquan – tradycyjnej medycyny chińskiej i akupunktury. Obecnie mieszka pod Londynem z żoną Renatą i synem Kalilem. Ross jest autorem książki „Tao of Guitar.”

07-07-2013 g. 8.00REZYDENCJE MAZOWSZA  


W niedzielę, 7 lipca uczestnicy wycieczki "Rezydencje Mazowsza" zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic zwiedzili zespół parkowo-pałacowy w Jabłonnie, dawnej własności Poniatowskich, a następnie pałac w Chrcynnie, odbudowany według projektu Henryka Marconiego.

Pałac zbudowano jako rezydencję wiejską Józefa Koźmińskiego. Henryk Marconi tak pisał o projekcie: "Obszerny tego domu rozkład zastosowano do potrzeb właściciela, a styl gotycko-angielski do położenia tego miejsca". Stąd wycieczkowicze udali się do Pułtuska - Wenecji Mazowsza, gdzie zobaczyli zamek biskupów i kolegiatę, a następnie do Serocka, którego atrakcją jest kościół Zwiastowania NMP, budowla o charakterze obronnym, w stylu tzw. zapóźnionego gotyku. Tego dnia na serockim rynku odbywał się finał Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych Kupalnocka, podczas którego prezentowały się zespoły folklorystyczne z Meksyku, Serbii, Węgier, Szwajcarii i Polski.

06-07-2013 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


O historii kościoła św. Jakuba i symbolice jego wystroju przepięknie opowiadał Krzysztof Lichota. Zwiedzający mieli okazję obejrzenia krypty z trumną, w której złożono serce prymasa Antoniego Ostrowskiego oraz podziwiania kościoła znad ołtarza głównego, a także ornatów i naczyń liturgicznych prezentowanych w zakrystii.

W spacerze, oprócz skierniewiczan, uczestniczyła ponad 500-osobowa grupa turystów z Łodzi, którzy przybyli w ramach projektu "Pociągiem w łódzkie", przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

16-06-2013 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


W niedzielę 16 czerwca odbył się Spacer po Skierniewicach. Zbigniew Matysek, pomysłodawca i realizator spacerów, zaprosił tym razem do zwiedzania Rynku. O historii miasta opowiadał Marceli Węgrzynowicz, przewodnik PTTK. Spacerowicze zwiedzili ratusz, gdzie spotkali się z prezydentem miasta.

15-06-2013 g. 10.5070 ROCZNICA UTWORZENIA 2 PUŁKU BERLIŃSKIEGO  


Uroczystości rozpoczną się w kościele garnizonowym. Otwarcia dokona prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski. Po mszy św. krótką historię pułku przedstawi Andrzej Krysiak, a następnie odbędzie się koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

O 12.55 przy dawnej bramie koszar, dziś PWSZ, nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 2 pułku, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, przy udziale asysty honorowej kompanii reprezentacyjnej dowództwa Wojsk Lądowych.
Na 14.00 zaplanowano zwiedzanie koszar i tradycyjną grochówkę wojskową. Z okazji rocznicy zostanie wydana bogato ilustrowana jednodniówka okolicznościowa autorstwa A. Krysiaka i J. Murgrabiego opisującą historię 2 pułku.
Organizatorem uroczystości jest Koło nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Skierniewice Leszek Trębski.

14-06-2013 g. 18.00PIOSENKA Z TOCZKIEM  


"Piosenka z toczkiem" czyli recital Dominiki Dawidowicz odbył się 14 czerwca w Izbie Historii Skierniewic. Zaśpiewały także aktorki grupy teatralnej Banana Perwers, działającej przy klubie Oaza, Zuzu Ambroziak i Paulu Krajewska. Akompaniował Włodzimierz Stefanowicz. W programie znalazły się utwory z Kabaretu Starszych Panów, Aliny Janowskiej, Zuli Pogorzelskiej. Koncert został owacyjnie przyjęty przez publiczność.

07-06-2013 g. 17:00FRYDERYK CHOPIN. KORZENIE  


W piątek 7 czerwca o godzinie 17:00 odbył się wykład Piotra Mysłakowskiego poświęcony życiu Fryderyka Chopina. Tytuł wykładu nawiązuje do książki "Korzenie". która przedstawia rodzinę Chopina w wymiarach genealogicznym, historycznym i kulturowym. "Literatura chopinowska, także ta biograficzno-naukowa, od 150 lat żywi się zakorzenionymi legendami, mitami i zwykłymi nadużyciami, co w rezultacie prowadzi do powielania wypaczonego, niezgodnego z rzeczywistością obrazu rodziny najwybitniejszego polskiego kompozytora."

Piotr Mysłakowski -architekt wnętrz, grafik wydawniczy, genealog. Pracował wkrakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektował wnętrza użyteczności publicznej w Krakowie oraz zajmował się grafiką użytkową i wdawniczą. Wieloletni wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Architektów Wnętrz (IFI), delegat na kongresy i misje zagraniczne. Był ekspertem UNESCO oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Jest również członekiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.

Wraz z Andrzejem Sikorskim od kilkunastu lat prowadzi badania nad rodziną i otoczeniem Chopina, stąd wspólne książki: Rodzina matki Chopina. Mity i rzeczywistość (2000) oraz Chopinowie. Autor i współautor licznych artykułów o tematyce historycznej i biograficznej, zamieszczanych w czasopismach naukowych i popularnych. Laureat nagród i wyróżnień naukowych za prace historyczne. Wygłosił liczne odczyty na tematy historyczno-chopinowskie (m.in. Bangkok, Paryż, Lwów, Warszawa, Kraków).

18-05-2013 g. 19.00NOC W IZBIE  


NOC MUZEÓW zaczęła się o godz. 19.oo wernisażem wystawy fotografii Emila Kowalskiego. Można było zobaczyć otwartą dzień wcześniej wystawę prac dzieci i młodzieży "Zaprojektuj Muzeum". W czasie NOCY W IZBIE odbyła się próba grupy WIR_nick oraz pokaz 11 Ef-ów - filmów krótkometrażowych nagrodzonych w latach 2010-2013 na festiwalu ef eF urodziny mistrza. Inspiracje.

PROGRAM NOCY W IZBIE
19.00 EMIL KOWALSKICYWILIZACJA MIASTA" -wernisaż wystawy fotografii.

19.00 ZAPROJEKTUJ MUZEUM - wystawa prac zgłoszonych w eliminacjach do konkursu „Moja przygoda w muzeum”.

19.00-24.00 KUP SOBIE KSIĄŻKĘ -W sprzedaży wydawnictwa historyczne o mieście. Można też usiąść i poczytać.

19.30 SPACER PO MIEŚCIE – startujemy sprzed Izby Historii Skierniewic, zwiedzamy pałac, a następnie Młodzieżowe Centrum Kultury. Przewodnikiem po mieście będzie Wanda Gozdowska.

20.00 Próba NIEBANALNEJ GRUPY WOKALNEJ WIR_nick „Pani pachnie jak tuberozy...” do poezji Juliana Tuwima.

21-24 ZAGRAJ SOBIE - zaprezentuj siebie - przyjdź, zagraj, zaśpiewaj, wierszem zagadaj lub prozą. Formuła jest otwarta. Wystarczy przyjść.

21.00 - 24.00 11 FILMÓW eF-a: Teatr Realistyczny „Wiersz”, 4:05 – najlepszy film 2013, Marta Seliga „Futur 500”, 4:59 – nagroda za walory artystyczne 2013, Mikołaj Sumiński „Skierniewice moje miasto”, 3:31 – nagroda publiczności 2012, Paulina Krokocka, Daria Tarnowska, Paulina Tartanus „Sztuką jest ukryć kobietę”, 3:58 – najlepszy film 2012, Joanna Makowska i Anna Skoczeń „Przestrzenie”, 3:25 – nagroda za walory artystyczne 2012, Izabela Jurkowska, Emila Głuszczak, Dagmara Kozłowska „Kobieta na przestrzeni czasu”, 3:17 – nagroda publiczności 2011, Paulina Krzesiak „Pięć pomarańczy”, 1:44 – nagroda główna i nagroda publiczności 2011, AKF „Jakby” – Przeminęło z jabłkiem, 2:47– nagroda za walory artystyczne 2010, Łukasz Łukaszewicz – „Skierniewice JTFOP”, 4:15 – najlepszy film 2010, Malina Mackiewicz„Biel”,2:20 – nagroda za walory artystyczne 2010, Radosław Biernat – „Pieszo przez miasto”,3:28 – nagroda publiczności 2010.

17-05-2013 g. 9.00ZAPROJEKTUJ MUZEUM - FINAŁ KONKURSU  


Dzisiaj w Izbie odbyło się rozstrzygnięcie eliminacji konkursu pod hasłem "Zaprojektuj Muzeum". Przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii 5-9 lat pierwsze miejsce zajęła Julia Pindor, drugie - Szymon Bryszewski, a trzecie Julia Mikusek. Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali: Staś Hanuszkiewicz, Zuzia Adamiec, Michał Stanios. W kategorii 10-12 lat laureatem został Jakub Owczarek, drugą nagrodę otrzymała Elżbieta Namielska, a trzecią Julia Więcek. Wyróżnienia otrzymały Klaudia Chelewska i Julia Burian. W kategorii 16-19 lat pierwsze miejsce zajął Daniel Bryła, drugie ex aequo Piotr Traczyk i Rafał Antos, trzecie - Artur Nowakowski. Nagrodę specjalną otrzymała Sylwia Śmiechowicz, a wyróżnienie przyznano Paulinie Męcinie. Nagrodzone prace zostaną wysłane do Torunia na finał XXXV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Moja Przygoda w Muzeum".

17-05-2013 g. 10.00ZAPROJEKTUJ MUZEUM - KONKURS  


Zwycięzców eliminacji XXXV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” poznamy 17 maja. Tego dnia o godz. 9.00 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Zaprojektuj muzeum”. Laureaci konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta - Patrona Honorowego konkursu, Energetyka Cieplna Sp. z. o.o., Przedsiębiorstwo EL-IN sp. z o.o. Wystawę prac konkursowych będzie można obejrzeć 17 maja do 16 czerwca.

Muzeum to budynek, wnętrze, kolekcja. Miejsce w przestrzeni miasta lub poza nim, gdzie przechowuje się i udostępnia pamiątki kultury. Tym miejscem są rezydencje – pałace i zamki, dwory, wille, kamienice, stare fabryki, drewniane chaty czy zrekonstruowane wsie, wreszcie współczesne budowle o nowoczesnej formie. Muzea wnętrz, dzięki którym przenosimy się w czasy minionych epok, pozwalają zobaczyć jak żyli dawniej ludzie, jakimi przedmiotami się otaczali. Pracownie artysty, gabinety literatów zbliżają nas do postaci, której muzeum jest poświęcone. Muzea archeologiczne, przyrodnicze, techniki, rzemiosła wymagają miejsc ekspozycji odpowiednich do prezentowanych zbiorów. Wnętrza nowoczesne to dobre miejsce do prezentacji zbiorów sztuki. Zachęcamy do sięgnięcia do własnej wiedzy, przemyśleń, wyobraźni i stworzenia projektu artystycznego muzeum w Skierniewicach – przedstawienia przedmiotu, kolekcji lub wnętrza muzeum. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Prace będą oceniane w czterech kategoriach wiekowych 5-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat. Technika prac jest dowolna – mogą to być przedstawienia z zakresu sztuk plastycznych – malarstwa i rzeźby, a także film lub grafika komputerowa. Prace powstałe w domu, w ramach zajęć szkolnych lub pozaszkolnych należy dostarczyć do Izby Historii Skierniewic do 7 maja. Nagrodzone prace zostaną wysłane na konkurs do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wręczenie nagród laureatom eliminacji w Skierniewicach i otwarcie wystawy nastąpi w przeddzień Nocy Muzeów – 17 maja o godz. 10.00. Prace będą prezentowane podczas Nocy Muzeów w Izbie Historii Skierniewic.
REGULAMIN KONKURSU Adresaci. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Eliminacje w Skierniewicach prowadzi Izba Historii Skierniewic i Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic. Temat konkursu. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie projektu artystycznego zainspirowanego wyobraźnią, wiedzą o mieście, obserwacją, przemyśleniami, będącego prezentacją wyobrażenia o tym jak miałoby wyglądać muzeum w Skierniewicach. W pracy twórczej inspirujące może okazać się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie co i gdzie chcemy przedstawić – jakie zbiory, w jakich wnętrzach. Uczestnik projektu tworzy wizję artystyczną muzeum. Uczestnicy mogą realizować projekty artystyczne w ramach zajęć szkolnych lub pozaszkolnych, a także poza instytucjonalnymi formami pracy w domu, w gronie przyjaciół. Techniki prac. Każdy uczestnik może zaprezentować jedną pracę w jednej z poniższych technik: malarstwo, grafika, rysunek i in. wykonane na powierzchni płaskiej o formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A1 (prac wykonanych na płaszczyźnie nie należy oprawiać ani podklejać),– formy przestrzenne o wymiarze nie przekraczającym 50x50 cm.– grafika komputerowa – wydruk o formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A1– film maks. do 3 min, nagrany w formacie MPEG-4 na płycie CD/DVD.Oznaczenie prac. Na pracy należy zamieścić czytelnie następujące informacje:– imię i nazwisko autora pracy– dokładny wiek autora pracy– tytuł pracy– nazwę i adres szkoły bądź instytucji kierującej prace na Konkurs– imię i nazwisko opiekuna plastycznego. Termin. Prace należy dostarczyć do 7 maja na adres:Izba Historii Skierniewic, ul. Floriana 4, 96-100 Skierniewice. Rozstrzygnięcie konkursu. Jury z udziałem artystów malarzy wytypuje laureatów konkursu w czterech kategorii wiekowych: 5-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat. Rozdanie nagród dla laureatów eliminacji wstępnych oraz otwarcie wystawy prac konkursowych nastąpi 17 maja o godz. 10.00 w Izbie Historii Skierniewic. Wystawa będzie czynna do 20 czerwca po czym nagrodzone prace zostaną przesłane do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie wezmą udział w finale konkursu. Pozostałe prace będzie można odebrać po zakończeniu wystawy w Skierniewicach. Uwagi. Izba Historii Skierniewic i Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego reprodukowania prac w materiałach promocyjnych drukowanych lub zamieszczanych w Internecie oraz zatrzymania wybranych prac na własność. PRZYDATNE INFORMACJE MUZEUM OKRĘGOWEGO W TORUNIU Przegląd prac w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbywać się będzie na początku lipca br. Specjaliści z zakresu sztuki, muzealnictwa i pedagogiki (Jury Konkursu) przyznają równorzędne nagrody i równorzędne wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych: 5-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat oraz zakwalifikują ok. 200 najlepszych prac na wystawę pokonkursową. Informacje o przyznanych nagrodach, wyróżnieniach i kwalifikacji na wystawę zostaną przesłane pocztą.Nagrodzeni uczniowie i ich opiekunowie zostaną zaproszeni na Galę podsumowującą Projekt (około połowy września) połączoną z wręczeniem nagród, wernisażem wystawy, panelem dyskusyjnym i warsztatami. Wyróżnienia i dyplomy dla uczestników, których prace zostały zakwalifikowane na wystawę, zostaną przesłane pocztą. Prace plastyczne nadesłane na Międzynarodowy Konkurs nie będą zwracane autorom i przechodzą na własność organizatora. Organizator zastrzega sobie prawo do swobodnego dysponowania pracami, m. in. nieodpłatnego reprodukowania prac w celach reklamowych (w prasie, TV, katalogach, folderach, innych wydawnictwach promujących Projekt oraz na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Toruniu).Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia zaistniałe podczas transportu prac; prac nie wolno podklejać ani oprawiać; prace plastyczne wykonane z materiałów mogących być zagrożeniem dla zbiorów muzealnych nie będą dopuszczone do Konkursu; zagadnienia nieobjęte niniejszym regulaminem rozstrzyga Organizator.

10-05-2013 g. 17.00ROMANSE ROSYJSKIE I CYGAŃSKIE  


Podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Skierniewicach zagościł kwartet artystów: Irina Barachowskaja - sopran, Michał Podkopajew - bas, Henryk Błażej - flet, Jerzy Fomenko - fortepian.

Na program koncertu, który odbył się w Sali Biblioteki Instytutu Ogrodnictwa złożyły się znane romanse do tekstów najwybitniejszych poetów rosyjskich, m.in. "Kochałem panią" Aleksandra Puszkina z muzyką Borisa Szeremietiewa, "Mglisty poranek" Iwana Turgieniewa w aranżacji muzycznej oraz utwory prekursora romantyzmu w rosyjskiej muzyce Aleksadra Alabiewa, twórcy rosyjskiej opery narodowej Michaiła Glinki oraz Aleksandra Dargomyżskiego, którego twórczość wywarła wpływ na kompozytorów Potężnej Gromadki.

Irina Barachowskaja – sopran. Jest absolwentką wydziału wokalnego Krymskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki i Lwowskiej Narodowej Akademii Muz ycznej. W latach 1994-2000 była solistką w krymskim Akademickim Teatrze Muzycznym. W roku 2010 wygrała konkurs śpiewaków „Ukraiński słowik” w Doniecku, zyskując uznanie krytyków muzycznych i aplauz publiczności. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej śpiewała Leonorę (koncertowe wykonanie opery "Fidelio" Ludwiga van Beethovena). W roku 2011 na festiwalu Adama Didury w Sanoku śpiewała Zemfirę w operze Sergiusza Rachmaninowa "Aleko". Brała udział w wielu festiwalach muzycznych (Niemcy, Austria, Polska, Francja, Holandia), nagrywała dla radia.

Michał Podkopajew – bas, gitara. Jest absolwentem Wydziału Wokalnego Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Od roku 2006 jest solistą Zakarpackiego Chóru. Brał udział w festiwalach muzycznych w Rosji, na Ukrainie i w Niemczech. Za udział w festiwalu śpiewaczym w Dortmundzie otrzymał specjalną nagrodę krytyków muzycznych. Jego repertuar składa się głównie z arii operowych i romansów rosyjskich, cygańskich autorstwa wybitnych kompozytorów rosyjskich i obcych.

Henryk Błażej – flecista. Jest koncertującym flecistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych. Nagrał muzykę dla Polskiego Radia,BBC w Londynie,a także dla stacji radowych we Włoszech, Niemczech, USA, Korei, Chorwacji, Słowacji, Austrii, Czech.

Jerzy Fomenko – pianista, akompaniator, pedagog. Koncertuje z największymi sławami świata muzycznego. Odbył szereg tournees po Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech. Wielokrotnie koncertował w Polsce, towarzysząc solistom podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Jest profesorem Muzycznej Szkoły Talentów.

08-05-2013 g. 12.00UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ  


Obchody 68 rocznicy zakończenia II wojny światowej rozpoczęły się przy pomniku na Skwerze Inwalidów, gdzie delegacje organizacji kombatanckich i władze miasta złożyły kwiaty.

Na cmentarzu św. Józefa uczestnicy uroczystości odwiedzili groby żołnierzy: hubalczyka Józefa Pruskiego, Eugeniusza Jażdża - uczestnika bitwy o Westerplatte, mjr. Teofila Bonieckiego dowódcy IV batalionu saperów walczącego w bitwie nad Bzurą, Władysława Jasińskiego, kpt. Mieczysława Hali, który zginął w tej bitwie, Bronisława Bila, który walczył pod Monte Cassino, Tadeusza Dudzińskiego, który zginął w powstaniu warszawskim oraz pomnik harcerzy Szarych Szeregów. Biografie żołnierzy przybliżył Kazimierz Figat - honorowy prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.

04-05-2013 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Po zimowej przerwie wznowiliśmy spacery po mieście, a że pora tulipanowa, to spacer zaprowadził nas prosto na tulipanowe pola Instytutu Ogrodnictwa. Z Rynku wycieczkowicze udali się ulicą Senatorską, ulicami Kościuszki i Waryńskiego do willi Aleksandria.

Po Instytucie oprowadził nas dr Dariusz Sochacki. Przewodnikiem spacerowiczów była Wanda Gozdowska.

03-05-2013 ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA  


Uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się przy Pomniku Niepodległości. Po złożeniu kwiatów odbyła się msza św. w kościele Garnizonowym celebrowana przez ks. mjr. Pawła Piontka. Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Szczepana Bieszczada.

20-04-2013 g. 17.00TRIO KAMERALNE  


Trio Kameralne, które tworzą artystki Filharmonii Świętokrzyskiej - Helena Ponomarenko - skrzypce, Lidia Chmielewska - altówka i Edyta Piwowarczyk - fortepian, wystąpiło w Izbie 20 kwietnia.

Zespół istnieje od 20 lat. W swoim repertuarze ma muzykę kompozytorów różnych epok – od renesansu, aż po twórców współczesnych, prezentując wielkie dzieła operowe, baletowe oraz musicale.
Helena Ponomarenko po ukończeniu studiów muzycznych w Konserwatorium we Lwowie pracowała w Teatrze Operetka w Kijowie. Była koncertmistrzem orkiestry kameralnej Collegium Musicum, a także członkiem kwartetu Omega. Od 1993 r. jest skrzypaczką Filharmonii Świętokrzyskiej.
Lidia Chmielewska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie studiowała na Wydziale Instrumentalnym. Od 1992 r. jest altowiolistką w Filharmonii Świętokrzyskiej. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Łodzi, występowała w orkiestrze Polish Camerata. Uczestniczyła w festiwalach Jeunesses Musicales. Jej pozamuzyczne pasje to poezja. Wydała trzy tomiki wierszy.
Edyta Piwowarczyk ukończyła studia w klasie fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od wielu lat współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską. Z Martą Złotnicką nagrała płytę „Recital”, na rynku muzycznym ukazała się także płyta nagrana z Triem Kameralnym. We współpracy z innymi artystami wyreżyserowała bajki muzyczne „Piotruś Pan” i „Bursztynowa księżniczka”.

13-04-2013 g. 17.00GRUZJA. ZACZAROWANA KRAINA - KONCERT  


Koncert w klimatach muzyki gruzińskiej „Gruzja – zaczarowana kraina winem, poezją i muzyką pachnąca” odbył się 13 kwietnia w naszej siedzibie. Wystąpił duet artystów – Paweł Łukasik – altówka, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian.

W Izbie zagościła muzyka klasyczna inspirowana tradycyjną muzyką Gruzji i krajów sąsiedzkich, przeplatana opowieściami o jej zwyczajach Gruzinów, wspomnieniami i anegdotami. Na program koncertu złożyły się utwory znakomitych kompzytorów - M. Parcchałładze, D. Arakiszwili czy A. Ajwazjan.
Duet Joanna Błażej-Łukasik – fortepian i Paweł Łukasik – altówka rozpoczął działalność koncertową w 1995 r. Artyści są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie. Występują w Polsce i za granicą. W swoim repertuarze mają utwory od baroku po muzykę współczesną. Ich pasją jest wykonywanie utworów i oryginalnych melodii przywiezionych z różnych zakątków świata. Na swoich koncertach prezentują muzykę krajów bałtyckich, irlandzką, argentyńską, bałkańską.

01-03-2013 g. 17.00KONCERT ANNY RADZIEJEWSKIEJ I MARIUSZA RUTKOWSKIEGO  


Znakomita mezzosopranistka Anna Radziejewska z towarzyszeniem uznanego pianisty Mariusza Rutkowskiego wystąpili w Izbie Historii Skierniewic 1 marca. Artyści nagrali dla wydawnictwa DUX pieśni Ignacego Jana Paderewskiego. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2007. Rok później ukazały się w ich wykonaniu pieśni Karola Szymanowskiego, nominowane do Fryderyka 2008, wyróżnione przez ARTE w 2009.

Anna Radziejewska jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Występowała między innymi w Operze Paryskiej, Operze Genewskiej, Bayerische Staatsoper w Monachium, operach w Kolonii, Luzernie, Antwerpii, Strasburgu, w Grand Theatre Aix en Provence, Het Concertgebouw w Amsterdamie, Cite de la musique w Paryżu, na festiwalach w Salzburgu, Warszawska Jesień, Schwetzingenfestspiele, Wiener Festwochen, Holland Festival, Maerz Musik Festival Berlin i wielu innych, kreując arcydzieła muzyki barokowej, klasycznej i współczesnej we współpracy z takimi twórcami jak Attilio Cremonesi, Andreas Spering, Jean- Christophe Spinosi, Michel Tabachnik, Tito Ceccherini, Beat Furrer, Friedemann Layer.

Odznaczona brązowym medalem Gloria Artis oraz srebrnym Krzyżem Zasługi.

Mariusz Rutkowski jest cenionym w kraju i na świeciepianistą. Za płytę nagraną z Jadwigą Rappe, Mają Nosowską i Waldemarem Malickim „Shostakovich, Szymanowski, Stravinsky” otrzymał prestiżową nagrodę Opera Nederland CD of the Month – Amsterdam 2012. Po Fryderyku 2006, ARTE TV 2008 i Prix Speciale Du Disque Liryque w Paryżu jest to kolejne osiągnięcie fonograficzne i 15 płyta w dorobku artysty. Po ubiegłorocznych sukcesach we Francji, gdzie promował twórczość Szymanowskiego, Mariusz Rutkowski został wybrany przez wytwórnię płytową DUX do nagrania wszystkich dzieł Henri Duparca. W ubiegłym roku Mariusz Rutkowski zagrał w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie koncert ze światowej sławy barytonem Keqingiem Liu.

23-02-2013 g. 17.00ACOUSTIC TRIO  


W sobotę 23 lutego odbył się koncert Acoustic Trio w składzie Mike Grenee – gitara, wokal, David Price – kontrabas i Łukasz Wiśniewski – harmonijka, wokal.

Mike Greene dorastał w Brooklynie w otoczeniu bluesa, gospel oraz R'n'B lat '50 i '60. Z najmłodszych lat pamięta mamę grającą St.Louis Bluesa na starym fortepianie. W 1970 wyjechał z USA. Na stałe mieszka we Francji. Mike Greene jest multiinstrumentalistą, gra na gitarze, banjo, mandolinie i akordeonie. „Jego wrodzona znajomość muzyki amerykańskiej – folku, bluesa, country, rocka – w połączeniu z talentem songwriterskim, wieloletnim doświadczeniem scenicznym i mocnym, ciepłym głosem sprawia, że Mike kochany jest przez każdą publiczność.” Grał w zespole Dirty Grits, z którym koncertował w całej Europie, a następnie w Bulldog Gravy. W Polsce występował także z Leszkiem Cichońskim i Davidem Price jako formacja Acoustic Travellers.
David Price, amerykański gitarzysta basowy, pochodzi z Kalifornii. Mieszka w Polsce. Przez 10 lat grał ze zdobywcą nagrody Grammy – legendarnym perkusistą afrykańskim, ikoną kultury, Babatunde Olatunji. Z wokalistą bluesowym i soulowym Johnem „Broadway” Tuckerem, z którym współpracował od wielu lat, nagrał płytę „Impromptu blue”. W czasie licznych tras koncertowych miał okazję grać z wieloma uznanymi muzykami m.in.: Johnny Riversem, Joan Baez, Royem Hargrove′m, Lucky Petersonem. Ma za sobą rolę w filmie Essential Killing Jerzego Skolimowskiego oraz w serialach Teraz albo nigdy, Sprawiedliwi, Londyńczycy i Misja Afganistan. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych New Orleans Jazz and Heritage Festival, the Monterey Bay Blues Festival. Przez 7 lat był dyrektorem generalnym Esalen Institute, jednego z organizatorów Monterey Jazz Festival. Do dziś jeździ pomagać przy organizacji tego festiwalu.
Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski, harmonijkarz, wokalista, muzyk sesyjny. W 2005 nagrodzony pierwszą nagrodą na ogólnopolskim festiwalu harmonijki ustnej Bydgoszcz Harmonica Meeting. Zespół Limbo, w którym grał zdobył nagrodę w kategorii „Odkrycie Roku” w plebiscycie „Blues Top 2007″ organizowanym przez magazyn „Twój Blues”, główną nagrodę festiwalu FAMA (Świnoujście, 2007), główną nagrodę festiwalu GRAMY (Szczecin, 2008).W 2011 Łukasz Wiśniewski został uznany przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” za najlepszego harmonijkarza roku, a album „Harpcore” super-grupy Harmonijkowy Atak, której był członkiem, został wybrany płytą roku przez użytkowników portalu bluesonline.pl. W 2009 uczestniczył w nagraniu płyty Jarosława Śmietany „Psychodelic Music of Jimi Hendrix” obok takich muzyków jak Paweł Mąciwoda, Wojciech Karolak, Nigel Kennedy. W 2011 brał udział w nagraniu płyty Gienka Loski pt. „Hazardzista”. W 2010 i 2011 miał wykłady na międzynarodowych warsztatach harmonijkowych Harmonica Meeting Under Sail (Chorwacja). W 2010 z zespołem Hard Times wystąpił podczas jedynego koncertu w Polsce Jasona Ricci – jednego z najwybitniejszych harmonijkarzy świata. Z zespołem Blue Machine w 2007 w Krakowie grał jako support Joe Cockera.

25-01-2013 g. 16.00KOLĘDY Z WIRNICKIEM  


Siedem dziewcząt z Niebanalnej Grupy Wokalnej WIRnick zaśpiewało w Izbie 25 stycznia. Na koncert „Uśmiech z płatkiem śniegu w tle” złożyły się kolędy i pastorałki. Można było zakupić debiutancką płytę zespołu.

Grupę tworzą uczennice i absolwentki ZSZ nr 4, które śpiewały ze sobą na szkolnych warsztatach wokalnych. W sierpniu 2012 r. wystąpiły podczas „Skierniewicera” jako formacja Rachela Band. W ten sposób zaczęła się współpraca z Fundacją WIR, organizatorem projektu. Dziewczyny chciały śpiewać, a fundacja zaoferowała współpracę. W październiku 2012 r. przy Fundacji WIR oficjalnie zaczęła działać Niebanalna Grupa Wokalna WIRnick. Zajęcia prowadzi Monika Rosińska, absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej w Łodzi. Oprawa instrumentalna i aranżacje to dzieło Emilii Płocińskiej. Kierownikiem zespołu jest Tomasz Staroń. Skład grupy: Katarzyna Śliwka, Patrycja Belanken, Iga Belanken, Karolina Głuszcz, Weronika Legięcka, Marlena Budzałek, Agata Bakalarska.

23-01-2013 g. 9.00150 LAT TEMU...  


23 stycznia, w 150 rocznicę powstania styczniowego odbyła się msza w kościele św. Jakuba. O powstaniu opowiedziała dr Anna Olczak, po czym odbył się spektakl "Gloria victis" w wykonaniu młodzieży z ZSZ nr 1 im. Józefa Piłsudskiego przygotowany pod kierunkiem Anny Kamińskiej i Anny Słupskiej.

O godz. 10.30 uczestnicy uroczystości z towarzyszeniem orkiestry Miejskiej przeszli ulicami Senatorską, Prymasowską, Konstytucji 3 Maja, Sienkiewicza, Sobieskiego pod pomnik przy szpitalu, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Przy obelisku uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówienia prezydenta Skierniewic.Dzień wcześniej, 22 stycznia o 13.50 zapłonęły znicze na grobach powstańców na cmentarzu św. Józefa. Uroczystości zostały zorganizowane przez Prezydenta Miasta Skierniewice oraz Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic.

17-01-2013 g. 11.00HISTORYCZNE DATY: 17 STYCZNIA 1945  


17 stycznia jeszcze przed świtem główne siły garnizonu niemieckiego wycofują się z miasta. Rano czołgi radzieckie wjeżdżają do Skierniewic. Do walk dochodzi w pobliżu koszar wojskowych i przy ul. Lelewela, gdzie Niemcy bronią budynku komendantury wojskowej. Przy ul. Sienkiewicza płonie czołg rosyjski trafiony pociskiem z pancerfausta. Rosjanie zajmują miasto. 

Komendantem wojennym powiatu skierniewickiego zostaje mjr Własow. 19 stycznia NKWD rozpoczyna aresztowania dowództwa Armii Krajowej, 19 z aresztowanych zesłano na Syberię, 4 z nich nigdy stamtąd nie wróciło. Przez wiele lat tragiczny wymiar tych dat był zupełnie przemilczany. Rocznica tych wydarzeń jest okazją do refleksji nad wolnością i zniewoleniem, nad meandrami historii i losami ludzi, którzy w wojnie byli narzędziem gier politycznych,.
17 stycznia przy czołgu upamiętniającym żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli 69 lat temu w walkach z Niemcami poseł Dorota Rutkowska oraz prezydent miasta Leszek Trębski i przewodniczący Rady Miasta Mariusz Dziuda, a także delegacja emerytowanych policjantów złożyli kwiaty. Kazimierz Figat - prezes honorowy TPS opowiedział o tragicznych wydarzeniach tamtych dni. Tej trudnej lekcji historii wysłuchali uczniowie SP nr 1 oraz ZSZ nr 2. Znicze zapłonęły też na grobach żołnierzy polskich i rosyjskich na cmentarzu Strzelba.

19-12-2012 g. 16.00SPOTKANIE WIGILIJNE  


Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby na spotkanie wigilijne 19 grudnia o godz. 16.oo. Podczas wieczoru usłyszymy kolędy w wykonaniu uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach.


08-12-2012 g. 16.30FINISAŻ WYSTAW SIÓSTR ZAGÓRSKICH  


Finisaż dwóch wystaw: fotografii Anny Marii Zagórskiej "Malowane światłem i dźwiękiem" oraz akwarel Małgorzaty Zagórskiej-Kowalewskiej "Silver Time. Impression" odbył się 8 grudnia. Można było porozmawiać z artystkami, jeszcze raz obejrzeć prace.

W fotografiach Anny Zagórskiej muzyka jest obecna w pełnych dynamiki sylwetkach muzyków, w ruchu tancerek, w nastroju i kolorystyce fotografii. Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna z muzyką w wykonaniu Michała Borowskiego.
Inspiracją cyklu obrazów Małgorzaty Zagórskiej-Kowalewskiej "Silver Time. Impression" była suita Andrzeja Krauze. Dwanaście akwarel przedstawiających architekturę Łodzi - kamienice, pałace, detal architektoniczny powstało do dwunastu części suity. Płytę z muzyką, która towarzyszyła wystawie można było nabyć podczas spotkania.
Podczas finisażu wystąpiła gościnnie Iwona Manista. Zaśpiewały także dziewczyny z teatru Dominiki Dawidowicz "Banana Perwers" - Zuzu Ambroziak i Paulina Krajewska, z towarzyszeniem pianisty Włodzimierza Stefanowicza. Goście finisażu owacyjnie przyjęli Dominikę Dawidowicz, która zaśpiewała "Rebekę".


07-12-2012 KONKURS LITERACKI 555 NA FRASZKĘ, LIST, REPORTAŻ  


7 grudnia o godz. 12.00 odbyło się wręczenie nagród laureatom Konkursu Literackiego na Fraszkę, List, Reportaż. W konkursie zadaniem uczniów szkół podstawowych było napisanie fraszki na temat związany ze Skierniewicami. Uczniowie gimnazjów pisali list opisujący miasto lub wydarzenie w mieście, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – tworzyli reportaż o mieście, wydarzeniu, postaci związanej z miastem.

Na konkurs wpłynęło 30 prac z 6 szkół. Jury konkursowe oceniło zgodność prac z tematem konkursu, oryginalność pomysłu, walory literackie, językowe oraz historyczne. W kategorii fraszka pierwszą nagrodę otrzymała Julia Głuszek ze Szkoły Podstawowej nr 2 za pracę "Moje miasto - Skierniewice". W tej kategorii przyznano także cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Sylwia Kołosowska, Wiktoria Kołosowska i Damian Witowski - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Weronika Kłodawska ze Szkoły Podstawowej Nr 2 za fraszkę "Do Skierniewic". W kategorii list przyznano jedno wyróżnienie. Otrzymał je Damian Opaliński, uczeń Gimnazjum nr 3. Z uwagi na to, że na konkurs wpłynął tylko jeden reportaż komisja zdecydowała nie przyznawać nagrody w tej kategorii.
Wręczone zostały także dyplomy za udział w wystawie pokonkursowej XXIV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "Moja Przygoda w Muzeum" organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Na wystawie w muzeum znalazły się prace dwóch uczniów ze Skierniewic Igi Legięckiej i Kacpra Strasińskiego.
Upominki dla uczestników konkursu ufundował Urząd Miasta Skierniewice.

30-11-2012 PAMIĘĆ WYDARZEŃ - NOC LISTOPADOWA, SZARŻA POD SOMOSIERRĄ  


Niespełna rok walczyli Polacy o niepodległość kraju. Nie udało się, lecz nie to okazało się ważne. Zryw narodowy, który rozpoczęła grupa młodych kadetów z warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty rozbudziła nadzieje. Wydarzenia nocy listopadowej chcemy pamiętać i przekazać tę pamięć kolejnym pokoleniom.

Na skierniewickim cmentarzu św. Stanisława znajduje się grób powstańca, Ignacego Abramowicza, kapitana artylerii konnej gwardii byłych wojsk polskich. Złożeniem kwiatów na jego grobie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu powstania. W kościele św. Stanisława odbyło się przedstawienie historyczne w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 Droga Skierniewic do Niepodległości. Spektakl przygotowały Anna Słupska, Anna Kamińska i Ewa Viscardi.

Tego dnia odbył się wykład dr. Andrzeja Nieuważnego o szarży polskich szwoleżerów pod Somosierrą. Dr Andrzej Nieuważny jest specjalistą od epoki napoleońskiej, autorem licznych artykułów w czasopismach historycznych oraz książek: My z Napoleonem (1999), Czasy napoleońskie (2001), Napoleon na Mazowszu: bitwy pod Pułtuskiem i Gołyminem 1806-1807 (2005). Z Ryszardem Morawskim jest współautorem opracowania Wojsko Księstwa Warszawskiego: artyleria, inżynierowie, saperzy (2004). W 2007 r. na rynku wydawniczym ukazała się jego książka Napoleoński marszałek i alzacka praczka: François-Joseph Lefebvre i "Madame Sans-Gêne" czyli Książę i księżna Gdańska.
Andrzej Nieuważny jest związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz uniwersytetami w kraju i za granicą. Przygotowuje historyczne widowiska plenerowe m.in. podczas Toruńskiego Festiwalu Nauk.
W 2009 r. Akademia Francuska uhonorowała go orderem Palm Akademickich (Ordre des Palmes Académiques).


14-11-2012 SPOTKANIE Z dr. JANEM JÓZEFECKIM  


W siedzibie MBP 14 listopada odbyło się spotkanie z dr. Janem Józefeckim połączone z promocją jego książki „Materiały do słownika historyczno-geograficznego miejscowości powiatu skierniewickiego od 1867 r.” Wydanie opracowania było możliwe dzięki wsparciu Łódzkiego Domu Kultury w ramach projektu „Wydarzenia artystyczne oraz edukacja w instytucjach kultury”.

„Słownik” zawiera alfabetyczny rejestr miejscowości, które należą lub należały w przeszłości do powiatu skierniewickiego. Każde hasło słownikowe zawiera informacje o liczbie ludności danej miejscowości oraz jej przynależności administracyjnej z wskazaniem dokumentów źródłowych. Najstarsza wzmianka odnotowana w „Słowniku” dotyczy wsi Słupia i pochodzi z 1242 r.
Spotkanie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna przy współudziale Izby Historii Skierniewic i Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.

11-11-2012 11 LISTOPADA  


Uroczystości 11 listopada w Skierniewicach rozpoczęły się przy Pomniku Niepodległości, gdzie delegacje parlamentarzystów, władz miasta i powiatu oraz organizacji wojskowych i stowarzyszeń złożyły kwiaty. Prezes TPS Andrzej Charzewski, który prowadził tę część uroczystości na zakończenie swojego wystąpienia powiedział: Twórcom naszej państwowości oddajemy dzisiaj, w dniu święta narodowego, należny hołd. Świętując uroczyście Dzień Niepodległości, odwołujemy się do tych pięknych tradycji historycznych, aby czerpać z nich wiarę i siłę w utrwalaniu odzyskanej ponownie niepodległości. Zróbmy wszystko, aby właściwie wykorzystać dar wolności. Sięgnijmy do pięknych tradycji historycznych, obudźmy w sobie ducha narodowego i bądźmy solidarni w pracy dla dobra naszej Ojczyzny!

Podczas mszy w kościele garnizonowym kazanie wygłosił ks. dr hab. Krzysztof Burczak, kierownik Katedry Historii Powszechnego Prawa Kanonicznego KUL. Mówił o pięknych kartach historii polskich, ale i o tych mrocznych, które doprowadziły do upadku państwowości, o sile i dumie narodu, dzięki której państwo mogło się odrodzić. O trudnych i pięknych wydarzeniach w historii Polski mówił prezydent miasta LeszekT rębski.

W kościele odbył się koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu zespołu „Ustronie” i chóru „Amabile”. Nie zabrakło tez żołnierskiej grochówki.

09-11-2012 SKIERNIEWICKA JESIEŃ MUZYCZNA  


Za nami trzy dni muzyki. Podczas Skierniewickiej Jesieni Muzycznej usłyszeliśmy koncert Katarzyny Trylnik i Mariusza Rutkowskiego, koncert uczniów szkół muzycznych oraz Skierniewickiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Grzegorza Berniaka, z udziałem znakomitego solisty skrzypka Gustawa Ciężarka. Koncertom towarzyszyły wystawy: fotograficzna Anny Marii Zagórskiej, malarstwa Małgorzaty Zagórskiej-Kowalewskiej, wystawa prac plastycznych Dwory Polskie oraz wykład Romualda Morawskiego.

PROGRAM
9 listopada
16.00 wernisaż wystawy fotograficznej ANNY MARII ZAGÓRSKIEJ - MALOWANE ŚWIATŁEM I DŹWIĘKIEM oraz malarstwa akwarelowego MAŁGORZATY ZAGÓRSKIEJ-KOWALEWSKIEJ - SILVER TIME. IMPRESSION
Izba Historii Skierniewic
17.00 koncert solistów, zespołów kameralnych oraz orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. F. Chopina
i Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia
Kinoteatr Polonez
10 listopada
17.00 wernisaż wystawy DWORY POLSKIE ze zbiorów artystów ze Skierniewic i okolic oraz wykład ROMUALDA MORAWSKIEGO, starszego kustosza Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Galeria Młodzieżowego Centrum Kultury
18.30 koncert - KATARZYNA TRYLNIK sopran, MARIUSZ RUTKOWSKI fortepian
Sala koncertowa szkół muzycznych
11 listopada
14.00 PAN TADEUSZ, reżyseria RYSZARD ORDYŃSKI, rok produkcji 1928
Kinoteatr Polonez
17.00 koncert SKIERNIEWICKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ pod dyrekcją GRZEGORZA BERNIAKA, GUSTAW CIĘŻAREK - skrzypce
Kościół Garnizonowy

FESTIWAL ODBYWA SIĘ POD PATRONATEM
Prezydenta Miasta Skierniewice Leszka Trębskiego
PATRONAT MEDIALNY TVP Łódź, Radio RSC, Polska Dziennik Łódzki ITS, Głos Skierniewic i Okolicy, skierniewickie.pl, tvskierniewice.pl SPONSORZY Restauracja Finezja - Zdzisława Szajer, Catering 7 Heaven ORGANIZATORZY Miasto Skierniewice, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. F. Chopina, Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia, Izba Historii Skierniewic, Młodzieżowe Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Ars Iuventutis

01-11-2012 KWESTA NA SKIERNIEWICKICH CMENTARZACH  


W dorocznej zbiórce pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy kwestowali lokalni przedstawiciele kultury i mediów, samorządowcy oraz tradycyjnie członkowie Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. Kwestujących można było spotkać przy furcie cmentarza św. Józefa, na cmentarzu komunalnym i na cmentarzu św. Stanisława. Zebrano 6.913,29 zł oraz 3,02 Euro i 2 kuny.

Z funduszy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty wyremontowano znajdujący się na cmentarzu św. Stanisława grobowiec Emilii Maciejewskiej, dwa małe nagrobki obok jej grobu, grób Marii Piechalskiej, Leona Sitkowskiego, Julii z Bobrowskich Buczkowskiej, dwa nagrobki bez inskrypcji, grób Marianny z Szkupińskich Muszyńskiej, a także nagrobek Marii Niewęgłowskiej na cmentarzu św. Józefa. Wykonano także drobne naprawy grobowca rodziny Weyherów i Mariana Himmela.

31-10-2012 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA  


Akcję sprzątania zabytkowego cmentarza, położonego przy kościele św. Stanisława, zainicjowało na początku lat 90. Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic. Co roku, przed dniem Wszystkich Świętych, młodzież szkolna pod opieką nauczycieli porządkuje najstarszą nekropolię w Skierniewicach, gdzie znajduje się wiele nagrobków o cennych walorach historycznych i artystycznych.

Cmentarz, zamknięty w 1945 r., był miejscem gdzie dokonywano pochówków zarówno katolików jak i prawosławnych. W latach 60. ubiegłego wieku zmniejszono o 2/3 powierzchnię cmentarza.
Pamięć i działania wielu ludzi na przestrzeni lat pozwoliły ocalić to miejsce przed całkowitym zniszczeniem i zapomnieniem.
W sprzątaniu cmentarza, które odbyło się 31 października wzięli udział uczniowie kl IV a Szkoły Podstawowej Nr 1 z Pawłem Felczyńskim, uczniowie klasy VI d i V d Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Katarzyny Sałkowskiej i Agnieszki Kosmowskiej, klasa IV e ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Magdaleną Nosal, a także klasa I a z Gimnazjum nr 1 z Elżbietą Kłosińską oraz uczniowie ZSZ nr 4 - klasy I c i I d z Elżbietą Jastrzębską. Serdecznie dziękujemy nauczycielom i młodzieży za udział w akcji. Uczniowie porządkowali cmentarz także 14 listopada. Na nasz apel odpowiedziały Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i 2 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

11-10-2012 PULS WIERSZA  


Za nami cztery dni spotkań z poezją "Puls Wiersza", akcji, która zainaugurowała tegoroczną edycję Festiwalu Puls Literatury. W czwartek 11 października Izabela Klebańska spotkała się z młodymi czytelnikami w bibliotece przy ul. Reymonta, w sobotę w Skierniewicach gościli znakomici poeci Marcin Sendecki i Darek Foks. Poeci byli tez jurorami w konkursie im. Tadeusza Sułkowskiego.

Zwycięzcą konkursu został Szymon Słomczyński z Krakowa. Drugą nagrodę otrzymał Karol Graczyk z Deszczna, a dwie różnorzędne trzecie nagrody przyznano Monice Brągiel z Pilszcza i Bartoszowi Głowackiemu z Osieki. Na deskach Teatru Realistycznego zmagali się młodzi recytatorzy w poświęconym poezji współczesnej Konkursie Performowania Poezji Tego Tysiąclecia -Złodzieje Wierszy. Jury wyróżniło Monikę Traut za prezentację wiersza Katarzyny Giełżyńskiej "Kusiciel". W ostatnim dniu "Pulsu Wiersza" grupa teatralna Banana Perwers zaprezentowała wiersze Tadeusza Sułkowskiego. Wieczór zakończył się koncertem "Romantycznie i jazzowo" w wykonaniu Moniki Rosca - fortepian i Marka Waggonera - gitara. W programie koncertu znalazły się aranżacje utworów Chopina oraz temat z filmu "Polskie drogi". Andrzej Charzewski prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic oraz córka siostrzenicy Tadeusza Sułkowskiego Dorota Krysiak w obecności miłośników poezji T. Sułkowskiego, złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na kamienicy, gdzie 105 lat temu, 15 października 1907 r. urodził się Tadeusz Sułkowski.PROGRAM


11 października
11.00 - spotkanie z Izabelą Klebańską - MCK, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej
12 października
17.00 - Złodzieje wierszy - Ogólnopolski Konkurs Performowania Poezji Tego Tysiąclecia - Teatr Realistyczny
13 października
17.00 - podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Sułkowskiego i spotkanie z poetami: Jerzym Jarniewiczem, Marcinem Sendeckim, Andrzejem Sosnowskim i Darkiem Foksem - galeria MCK
19.30 - koncert Kopyt/Kowalski - Art de Grand
14 października
16.00 - Teatr Banana Perwers czyta Sułkowskiego - Izba Historii Skierniewic
16.30 - Romantycznie i jazzowo - koncert Moniki Rosca - fortepian i Marka Waggonera - gitara - Izba Historii Skierniewic
Po koncercie złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Tadeuszowi Sułkowskiemu

Organizator: Młodzieżowe Centrum Kultury
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Izba Historii Skierniewic, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, Fundacja Teatru Realistycznego, Miejska Biblioteka Publiczna, Art de Grand
Patron medialny: skierniewickie.pl

05-10-2012 g. 17.00SZLAKIEM WIEDENKI  


SZLAKIEM WIEDENKI czyli opowieści Marka Moczulskiego, członka Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, współautora książki "Stacya Stare Powązki". Wieczorowi zorganizowanemu z okazji 25-lecia PSMK będą towarzyszyły prezentacje książek napisanych przez członków Stowarzyszenia oraz ekslibrisów Ryszarda Bandosza, członka PSMK. Następnego dnia w Parowozowni odbbyły się pokazy filmowe, spektakl teatralny, wystawy.

Program
5 października
17.oo Szlakiem wiedenki czyli opowieści Marka Moczulskiego o budowniczych Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

6 października
11.00-19.00 - wystawa taboru kolejowego
11.00-14.00 - wystawa prac malarskich Zbigniewa Sułkowskiego
wystawa urządzeń sterowania ruchem kolejowym
zwiedzanie czynnej centrali telefonicznej
wystawa "25-lecie PSMK w Parowozowni Skierniewice"
przejazdy drezynami ręcznymi
14.00-15.00 pokaz sztuki kowalskiej w wykonaniu Drużyny Najemnej "Dziki Bez".
15.00-16.00 Wernisaż wystawy prac malarskich Zbigniewa Sułkowskiego (wstęp na wernisaż na podstawie imiennych zaproszeń)
16.00-16.20 prezentacja multimedialna "25-lecie PSMK i 20-lecie działalności PSMK w Parowozowni Skierniewice"
16.30, 17.30, 18.30 - spektakl grupy teatralnej Banana Perwers "Świeczka zgasła" . Przedstawienie odbędzie się w wagonie z 1889 r. (wejściówki na spektakl do odbioru w portierni przed spektaklem)
Przegląd filmów:
16.30 - Jak co dzień reż K. Karabasz
17.30 - "Węzeł" - K. Karabasz
18.30 - "Kolejarstwo" A Munk
16.30 - wieczór artystyczny


17-09-2012 g. 15.00SPOTKANIE W ZWIERZYŃCU  


W 68 rocznicę tragicznych wydarzeń w Zwierzynieckim lesie, gdzie żandarmi wykonali egzekucję na 20 Skierniewiczanach, w odwecie za zastrzelenie przez żołnierzy AK żandarma, przy symbolicznej mogile spotkały się rodziny zamordowanych, władze miasta, uczniowie szkół skierniewickich, aby uczcić pamięć mieszkańców miasta, którzy zginęli z rąk okupanta. Spotkania odbywają się od dwunastu lat, ich inicjatorem była Maria Bobrowska, córka Jana Grabowskiego, zamordowanego w Zwierzyńcu 17 września 1944 r.

09-09-2012 g. 8.00W STRONĘ KUJAW  


Zwiedzanie zamku w Oporowie, jednego z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce, posiadającego cenną kolekcję mebli, sreber, porcelany, obrazów i zbroi oraz zwiedzanie Kłóbki, w której znajduje się dwór z parkiem z poł. XIX w. oraz kościół i skansen to główne atrakcje wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic.

W skansenie w Kłóbce odbył się festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi" pt. „Wesele” z pokazem obrzędów weselnych. Kujawskie oczepiny, przyśpiewki, tańce zaprezentowały zespoły folklorystyczne. Zwiedziliśmy Kościół pw. św. Prokopa. Przewodnikiem był prezes Towarzystwa Miłośników Kłóbki im. Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej, pan Bogdan Lisowski, poeta, muzyk i gawędziarz.

02-09-2012 SPACER PO SKIERNIEWICACH  


W pierwszą niedzielę września odbył się ostatni już w tym roku spacer po Skierniewicach. Spacer rozpoczął się od zwiedzania gmachu Sejmiku Powiatowego, po którym oprowadzał Zbigniew Sawicki. Przewodnik Wanda Gozdowska opowiadała o budynku poczty, dawnej austerii, szpitala, cmentarza ewangelickiego, który mieścił się w miejscu dzisiejszego Pl. Inwalidów.

Przewodnik opowiadała o budowlach znajdujących się przy ul. Lelewela - sądu, bramy Bąbla, dawnej handlówki. Uczestnicy wycieczki zwiedzili budynek dworca kolejowego wzniesionego w 1874 według projektu Jana Kacpra Heuricha, warszawskiego architekta, który projektował m.in. budowlę kościoła w Wilanowie, czy pałacu Jakuba Janasza w Warszawie.
Cykl "Spacerów po Skierniewicach" został dofinansowany ze środków otrzymanych od Miasta Skierniewice.

01-09-2012 g. 9.00W 73 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ  


Pamięć żołnierzy, którzy swoje życie oddali w obronie ojczyzny, uczcili Skierniewiczanie przybyli na uroczystą mszę w kościele św. Jakuba celebrowaną przez ks. Jana Pietrzyka dziekana dekanatu Skierniewice.

Po mszy odbył się uroczysty przemarsz, który otwierała orkiestra miejska, za nią szła grupa Rekonstrukcyjna Stowarzyszenia 26 DP w mundurach żołnierzy września oraz poczty sztandarowe szkół. "Dla nas, Polaków, ta wojna była walką o przetrwanie narodu i państwa, a stała się także wojną o ogólnoludzkie prawdy i cele, o człowieczą godność" - powiedział Andrzej Charzewski prezes TPS, prowadzący uroczystości przy pomniku na Pl Inwalidów. Przy pomniku posłowie, władze miasta oraz delegacje związków kombatanckich, stowarzyszeń i organizacji politycznych złożyły kwiaty. Znicze zapłonęły także na grobach żołnierzy na cmentarzu św. Józefa.

31-08-2012 SKIERNIEWICER  


To projekt akcji kulturalnych przywracających pamięć o społeczności żydowskiej Skierniewic, która przed II wojną światową liczyła ponad 4 tys. mieszkańców. Projekt jest realizacją pomysłu Lecha Mackiewicza. W czasie "Skierniewicera" odbyła się prapremiera sztuki Lecha Mackiewicza "Skierniewicer", którą czytali m.in. Mateusz Damięcki, Renata Dancewicz, Zbigniew Stryj.

Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się otwarciem wystawy fotograficznej Jerzego Piwowarskiego "Kaddisz. Yizkor-Lapidarium" oraz wystawy ceramicznej Janusza Wójcika "Klezmerzy - wędrowcy - myśliciele". Skierniewicera zaszczyciła prof. Olga Haus, która wygłosiła wykład poświęcony profesorowi Berowi Hausowi ze Skierniewic. Skierniewiczanie mieli okazję spotkać się z Joanną Dylewską autorką filmu "Po-lin. Okruchy pamięci", którego projekcja odbyła się w drugim dniu festiwalu. Skeirniewicer to także znakomite koncerty zespołów Plazmatikon i Mayaan oraz Rahela Band i świetny występ akademii Tańca 4-20.


PROGRAM
PIĄTEK – 31.08.2012

17.00 – wernisaż wystawy fotograficznej Jerzego Piwowarskiego „KADDISZ. Yizkor-Lapidarium” – Izba Historii Skierniewic.
„Klezmerzy - wędrowcy - myśliciele" – wystawa ceramiki pracowni Janusza Wójcika z Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie - Izba Historii Skierniewic.
17.30 – projekcja filmu „Cmentarz Remu” reżyseria Edward Etler, muzyka Krzysztof Komeda, zdjęcia Antoni Nurzyński „Tosiek” – Izba Historii Skierniewic.
18.30 – czytanie sztuki „Skierniewicer” – Teatr Realistyczny. Bilet wstępu 10 zł,
dyskusje – sprzedaż książki Skierniewicer – degustacja kuchni żydowskiej przygotowana przez Catering 7Heaven.
21.00 – koncert zespołu Plazmatikon – Art de Grand. Bilet wstępu 10 zł.

SOBOTA – 1.09.2012

15.00 – wykład prof. Olgi Haus „Profesor Ber Haus – skierniewicer i wrocławianin” – Izba Historii Skierniewic.
„KADDISZ. Yizkor-Lapidarium” – wystawa fotograficzna Jerzego Piwowarskiego – Izba Historii Skierniewic.
„Klezmerzy - wędrowcy - myśliciele" – wystawa ceramiki pracowni Janusza Wójcika z Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie - Izba Historii Skierniewic.
„Cmentarz Remu” reżyseria Edward Etler, muzyka Krzysztof Komeda, zdjęcia Antoni Nurzyński „Tosiek” – Izba Historii Skierniewic.
16.00 – „... imię róży" – występ Akademii Tańca 4-20, "W austerii" koncert Rachela Band – Teatr Realistyczny - degustacja kuchni żydowskiej przygotowana przez Catering 7Heaven.
17.00 – projekcja filmów: „Po-lin. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej, „8 historii, które nie zmieniły świata” Iva Krankowskiejo i Jana Śpiewaka – spotkanie z reżyserami – Teatr Realistyczny.
18.00 – koncert zespołu MAYAAN – Art de Grand. Bilet wstępu 15 zł.
21.00 – impreza taneczna MULTI-KULTI – DJ Yolanda – Art de Grand. Bilet wstępu 10 zł.
SKIERNIEWICER zostanie zarejestrowany kamerami cyfrowymi dla celów dokumentalnych z możliwością wydania na DVD.

HONOROWY PATRONAT: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Teatr Żydowski w Warszawie, Żydowski Instytut Historyczny, Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa.
AUTOR PROJEKTU: Lech Mackiewicz.
ORGANIZATOR: Fundacja Wspierania Inicjatyw i Rozwoju WIR.
PARTNERZY: Piwnica u Artystów, DKF "Eroica", Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Reymonta, Akademia Tańca 4-20, Fundacja Teatr Realistyczny, Miejski Ośrodek Kultury, TopFilm, grupa teatralna Banana Perwers, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, Izba Historii Skierniewic.
PATRONAT MEDIALNY: skierniewickie.pl, Radio RSC, Radio Victoria, Głos Skierniewic i Okolicy, ITS Dziennik Łódzki, kulturownia.pl.
WSPÓŁORGANIZATOR/przyjaciel: Darek Foks, Adam Michalak.
SPONSOR STRATEGICZNY: Bank Spółdzielczy.
SPONSORZY: Multibank, Catering7Heaven.

15-08-2012 W ROCZNICĘ CUDU NAD WISŁĄ  


Uroczyste obchody Dnia Wojska Polskiego i rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczęły się na Placu Jana Pawła II. Przy Pomniku Niepodległości Poseł na Sejm Dorota Rutkowska, władze miasta, kombatanci oraz przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych złożyli kwiaty.

Przy pomniku nastąpiła uroczysta zmiana warty Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Wartę honorową pełnili także przedstawiciele Związku Strzeleckiego i członkowie grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Uroczystość prowadził prezes TPS Andrzej Charzewski. Po odegraniu przez Miejską Orkiestrę Dętą „Roty” uczestnicy uroczystości udali się do kościoła garnizonowego, gdzie odbyła się msza św. odprawiona przez ks. płk. Marka Pietrusiaka w intencji ojczyzny.
Atrakcją święta była wystawa sprzętu żandarmerii. Na przygotowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień z Mińska Mazowieckiego pokazie można było zobaczyć pojazdy i uzbrojenie oddziałów. Nie zabrakło tez tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

05-08-2012 g. 11.00DO PUSZCZY BOLIMOWSKIEJ  


Spacer po Bolimowskim Parku Krajobrazowym - miejscu gdzie niegdyś rozciągała się puszcza, w kniejach żył gruby zwierz, niedostępne trzęsawiska i bagna dodawały grozy temu miejscu, uroku zaś leśne jeziorka - jest okazją do wyrwania się z miasta.

Najpiękniejsze zakątki pokazały przewodniczki Parku Bolimowskiego Agnieszka Pruszkowska i Magdalena Bieniek oraz przewodnik PTTK Czesław Główka. Atrakcją wycieczki była wizyta w Rezerwacie Kopanicha, malownicze starorzecza Rawki oraz obserwacja śladów działalności bobrów.
Cykl "Spacerów po Skierniewicach" został dofinansowany ze środków otrzymanych od Miasta Skierniewice.

07-07-2012 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Najcenniejszy zabytek sztuki sakralnej - kościół św. Jakuba zwiedzili uczestnicy spaceru 7 lipca. Oprowadzał Krzysztof Lichota, teolog. Uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć miejsca na co dzień niedostępne – kryptę, gdzie złożono serce abp. Antoniego Ostrowskiego i wieżę, w której znajduje się skarbiec.

Kościół św. Jakuba jest najcenniejszym zabytkiem sakralnym w mieście. Świątynia fundowana przez prymasa A. Ostrowskiego została wzniesiona według projektu architekta Efraima Szregera w 1781 r. w miejscu kościoła gotyckiego, który spłonął w XVIII w. Z pożaru ocalała tylko wieża.
Zwiedzający mogli zobaczyć feretrony, naczynia i szaty liturgiczne, sztandary. Zbigniew Matysek, organizator spacerów zaprosił na kolejną wyprawę po Bolimowskim Parku Krajobrazowym.
Cykl "Spacerów po Skierniewicach" został dofinansowany ze środków otrzymanych od Miasta Skierniewice.

30-06-2012 g. 18.00PIOSENKI Z UKŁONEM  


Za nami znakomity koncert "Piosenki z ukłonem" w wykonaniu Dominiki Dawidowicz z towarzyszeniem pianisty Włodzimierza Stefanowicza. Zakochani w Kabarecie Starszych Panów artyści zaprezentowali zarówno utwory znane już publiczności, jak i zupełnie nowe.

Dominika Dawidowicz to z wykształcenia aktor dramatu, z zawodu dziennikarz radia RSC, a z zamiłowania instruktor teatralny. Twórca i szef grupy artystycznej Banana Perwers działającej w Klubie Oaza. Aktorka uwielbia gwiazdy filmowe, których już nie ma oraz absurdalne kino Tarantino i Rodrigueza. Kocha skierniewicką Parowozownię i organizację artystycznych imprez. Włodzimierz Stefanowicz współpracował z Jerzym Połomskim, Stenią Kozłowską, czy Haliną Kunicką. Skomponował muzykę do wielu animacji Semafora, a aktualnie tworzy muzykę do projektu Skierniewicer.
Na co dzień artystów można spotkać w klubie Oaza i w Młodzieżowym Centrum Kultury, gdzie odbywają się próby duetu.

15-06-2012 g. 12.00WYSTAWA "SKRZYDŁOROŻEC"  


W piątek 15 czerwca 2012 o godz. 12.00 została otwarta wystawa „Skrzydłorożec”. Eksponowane na wystawie prace powstały na warsztatach plastycznych „Trzy pracownie” pod opieką Beaty Trochonowicz i Dariusza Zdrojewskiego, podczas Festiwalu Sztuki Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wystawę można zwiedzać do 24 sierpnia.

Uczestnicy zajęć swoje pomysły realizowali w technikach malarskich (tempera, gwasz, pastele olejne), graficznych (monotypia olejna, monotypia graficzna), dekoracyjnych (batik) oraz rzeźbiarskich (formy ceramiczne). "Skrzydłorożec" – to pole do wyobraźni w łączeniu motywów, przedstawianiu rzeczy w sposób daleki od realizmu. Zróżnicowana tematyka prac – od motywów architektury, elementów pejzażu po postacie ludzi i zwierząt – odzwierciedla indywidualne zainteresowania i możliwości twórcze. Znaczącą część wystawy tworzą prace przedstawiające figury, rzeźby, pomniki i kapliczki Skierniewic.
W warsztatach brało udział około 20 uczestników w wieku od 17 do 23 lat. Autorzy prezentowanych prac są laureatami licznych konkursów m.in. Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skierniewicach, Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy i wielu innych.
Prace prezentowane na wystawie to:
MALARSTWO
Rafał Antos, Daniel Bryła, Mariusz Barańczyk, Łukasz Górski, Anna Grabowicz, Anna Jęczkowska, Anna Kowalska, Marcin Krawczyk, Milena Maciaszek, Ilona Migdał, Marek Olszak, Artur Perzanowski, Paweł Rzadkiewicz, Piotr Traczyk.
BATIK
Rafał Antos, Daniel Bryła, Łukasz Górski, Anna Jęczkowska, Paweł Rzadkiewicz.
CERAMIKA
Łukasz Górski, Anna Jęczkowska, Daniel Łukasik, Milena Maciaszek, Ilona Migdał, Marek Olszak, Paweł Rzadkiewicz, Andrzej Szewczyk, Piotr Zieliński.
Organizatorzy wystawy to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Nasze Dzieci”, Izba Historii Skierniewic, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic.

03-06-2012 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


W niedzielę 3 czerwca odbył sie "Spacer po Skierniewicach". Tym razem trasa wiodła przez dzielnicę willową za rzeką. Oprowadzała Wanda Gozdowska, przewodnik PTTK.

Oglądaliśmy dzielnicę willową Skierniewic zaczynając od "number one" - willi Kozłowskich (wewnątrz), potem willa dr Rybickiego, Moczygęby, Olszewskich - mówi Zbigniew Matysek organizator spacerów - Zakończyliśmy zapowiedzianą wcześniej "niespodzianką" czyli wizytą w pracowni Włodka Warulika, wybitnego artysty malarza, który mieszka i tworzy w Skierniewicach, a bardziej jest znany za granicami kraju niż w rodzinnym mieście. Przeżyliśmy wspólnie moment "odsłonięcia" obrazu, a właściwie jego pewnych elementów, które zostały wcześniej namalowane, a później zaklejone. W.W. stosuje taką metodę zaskakiwania samego siebie. Po odkryciu proces pracy nad obrazem toczy się dalej. Nie tylko obejrzeliśmy pracownię i posłuchaliśmy o metodach pracy nad obrazem, ale wysłuchaliśmy w wykonaniu Włodka krótkiego koncertu jazzowego na pianinie. Spotkanie dostarczyło obecnym wielu niezapomnianych wrażeń. Myślę, że jeszcze długo będą wspominać ten spacer, a zwłaszcza jego zakończenie. Cykl "Spacerów po Skierniewicach" został dofinansowany ze środków otrzymanych od Miasta Skierniewice.

02-06-2012 202 ROCZNICA URODZIN KONSTANCJI  


2 czerwca prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic wraz z żoną, w towarzystwie wiceprezes Anny Majda-Baranowskiej oraz skarbnik Wiesławy Caban złożyli kwiaty na grobie Konstancji Grabowskiej w Babsku w 202 rocznicę urodzin muzy Chopina.

To właśnie uczucie do Konstancji inspirowało go do napisania koncertu f-moll. Bo ja już – może na szczęście – mam mój ideał, któremu wiernie, nie mówiąc z nim, już pół roku służę, który mi się śni, na którego pamiątkę stanęło adagio do mojego Koncertu...” - pisał Chopin do swojego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego w liście napisanym 3 października 1829 r. Jarosław Iwaszkiewicz pozostając pod wielkim wrażeniem tej części utworu powiedział, że pierwsze akordy fortepianowe brzmią "jak otwarcie bramy do jakiegoś przybytku miłości i spokoju...”

01-06-2012 g. 17.00SPOTKANIE Z PIOTREM MYSŁAKOWSKIM  


W przeddzień urodzin Konstancji Gładkowskiej odbyło się spotkanie z Piotrem Mysłakowskim, badaczem rodziny i otoczenia Chopina. Piotr Mysłakowski wspólnie z Andrzejem Sikorskim od kilkunastu lat prowadzi badania, których efektem są opracowania "Rodzina matki Chopina. Mity i rzeczywistość" (2000), "Rodzina ojca Chopina. Migracja i awans" (2002) oraz "Chopinowie. Krąg rodzinno-towarzyski" (2005). W 2009 r. ukazała się ich książka "Fryderyk Chopin. Korzenie", a rok później wersja angielska opracowania.

Piotr Mysłakowski wydał także "Materiały genealogiczne szlachty parafii Rypin 1675-1808" (Warszawa 1998), "Opowieści rypińskie" (1998), jest autorem i współautorem artykułów historycznych i biograficznych, drukowanych w czasopismach naukowych i popularnych.
Laureat nagród i wyróżnień naukowych, wśród nich Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011. Odczyty na tematy historyczno-chopinowskie wygłaszał m.in. w Bangkoku, Paryżu, Lwowie, Warszawie, Krakowie.
Jest architektem wnętrz, grafikiem, autorem wielu projektów wnętrz użyteczności publicznej w Krakowie oraz projektów grafiki użytkowej i wydawniczej. Wieloletni wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Architektów Wnętrz (IFI), delegat na kongresy i misje zagraniczne. Członek Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Był asystentem w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz ekspertem UNESCO i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

27-05-2012 g. 12.3070 ROCZNICA POWSTANIA INTERNATU DLA SIEROT WOJENNYCH  


Mszą św. w kościele św. Jakuba 27 maja 2012 r. rozpoczęły się uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Internatu dla Sierot Wojennych w Skierniewicach przygotowane przez Stowarzyszenie Sierot Wojennych, Prezydenta Miasta Skierniewice, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic i Izbę Historii Skierniewic. Po mszy odsłonięta została tablica pamiątkowa na domu przy ul. Senatorskiej 10, gdzie była pierwsza siedziba Internatu.

Poświecenia tablicy dokonał wychowanek internatu ks. Marian Pawłowski. Wiesław Domostowicz, inicjator spotkania, prezes Stowarzyszenia Sierot Wojennych skierował wiele ciepłych słów pod adresem mieszkańców miasta, przypomniał tych, którzy w dniach okupacji nieśli pomoc dzieciom. Wśród podopiecznych internatu przybyłych na uroczystości był Stefan Jungfer mieszkający na stałe we Francji, który przeżył tragedię getta, pierwsi wychowankowie: Mirosław Peto, Bolesław Dyjasiński, Stanisław Pisarski. Był także Wojciech Gadomski - konstruktor lotniczy, siostry Nela i Teresa Kańczuga, Anna Dmytruk, Tadeusz Kryszczyński oraz Stanisław Pisarek.
Historia Internatu dla Sierot Wojennych została opisana w książce autorstwa Andrzeja Krysiaka "Ocalone dzieciństwo".
W przeddzień uroczystości, w siedzibie Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości odbyła się konferencja prasowa, w czasie której zaprezentowane zostały materiały związane z historią Internatu – film oraz ulotki informacyjne, a członkowie Stowarzyszenia Sierot Wojennych odpowiadali na pytania dziennikarzy.

25-05-2012 g. 12.00MOJA PRZYGODA W MUZEUM  


W piątek odbyło się rozstrzygnięcie eliminacji wstępnych konkursu "Moja Przygoda w Muzeum". Na konkurs wpłynęło 57 prac, w tym 29 w kategorii 5-9, 27 w kategorii 10-12 i 1 praca w kategorii 13-15. Fundatorem nagród jest Prezydent Miasta Skierniewic, współorganizator eliminacji.

Komisja w składzie: artysta malarz Włodzimierz Warulik, instruktorzy Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Centrum Kultury Agata Ignaczak i Zenon Kwiatkowski postanowiła włączyć pracę 13-letniego uczestnika do oceny w grupie 10-12 i przyznać 4 równorzędne nagrody w dwóch kategoriach wiekowych 5-9 i 10-12. W ocenie twórczość członkowie komisji wzięli pod uwagę przede wszystkim walory artystyczne oraz zgodność z tematem konkursu.
Cztery równorzędne nagrody w kat. wiekowej 5-9 przyznano następującym osobom:
IGA LEGIĘCKA, Warsztat garncarski w Bolimowie
6 l., Przedszkole nr 10
opiekun: Paweł Legięcki
MAYA EL RACHIDI, Izba Historii Skierniewic
5 l., Przedszkole nr 8
opiekun: Barbara Banaszczak
KACPER STRASIŃSKI, Skierniewicka lokomotywa
6 l., Przedszkole nr 8
opiekun: Barbara Banaszczak
MAŁGORZATA MALARCZYK, bez tytułu
8 l., Szkoła Podstawowa nr 4
opiekun: Paweł Lęgięcki

Laureatami nagród w kategorii wiekowej 10-12 zostały:
KAROLINA MALARCZYK, Moja przygoda w muzeum - skansen
12 l., Szkoła Podstawowa nr 4
opiekun: Paweł Lęgięcki
IZABELA GRABOWSKA, Parowozownia
12 l., Szkoła Podstawowa nr 4
opiekun: Paweł Lęgięcki
NINA GRUCHAŁA, Skansen w Łowiczu
10 l., Szkoła Podstawowa nr 4
opiekun: Paweł Lęgięcki
AGNIESZKA WIERCIOCH, Parowozownia
11 l., Szkoła Podstawowa nr 7
zgłoszenie indywidualne

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu. Wystawę pokonkursową można oglądać do 10 czerwca. Nagrodzone prace zostaną przesłane do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie wezmą udział w eliminacjach międzynarodowych.

19-05-2012 g. 18.00NOC W IZBIE  


19 maja odbyła się NOC MUZEÓW w Izbie Historii. Otworzyliśmy o 18.00, a jako, że oglądanie eksponatów w nocy jest dość niecodzienne zarówno dla eksponatów jak i zwiedzających to i niecodzienne zdarzenia działy się tej nocy.

POKÓJ OTWARTY 18.00-20.00 Wszyscy, którzy mieli ochotę podzielić się swym talentem – grają, śpiewają, piszą, recytują, tańczą, mieli możliwość zagrać sobie w Izbie.
MALOWANIE Z WYOBRAŹNI 18.00-20.00 W Izbie można było spotkać malującą Elżbietę Lewandowską, zobaczyć i zakupić jej prace. Elżbieta Lewandowska jest wykładowcą w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej, pracuje w łowickim gimnazjum pijarskim. Maluje od ponad 20 lat. Prace w technice olejnej, akryle i pastel tworzy z wyobraźni.
MEDYTACJE Z ANIOŁAMI 20.00-22.00 Z Wiolettą Ewą Tuchowską wizjonerką i wróżką można było zajrzeć w przyszłość, poznać swój potencjał sukcesu czy też imię i krótki przekaz Anioła Opiekuńczego.
Wioletta Ewa Tuchowska jako ekspert występowała w „Dzień dobry TVN”, „Mieście Kobiet”, „Rozmowach w toku”, „Superstacji”. Znana jest z programów w Antyradio w Trójce, EZO TV, Radiu RDC. W Izbie będzie można zakupić autorską płytę relaksacyjną Wioletty Ewy Tuchowskiej „Medytacje z Aniołami. Podróż przez czakry”.
KUP SOBIE KSIĄŻKĘ 18.00-23.00 W sprzedaży były wydawnictwa historyczne o mieście m.in. książki, które ukazały się w tym roku „Ukłony z Skierniewic”, „Piórem i akwarelą”. Można też było usiąść i poczytać.
SLAJDY ZE STARĄ FOTOGRAFIĄ 18.00-23.00 - pokaz.
O 22.30 rozpoczął się NOCNY SPACER PO MIEŚCIE - od willi Kozłowskich, spacerowicze udali się do Izby Historii oraz na Rynek. Spacer zakończył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej na wystawie „Życie codzienne skierniewiczan w II poł. XX w.” Przewodnikiem po mieście była Wanda Gozdowska.

18-05-2012 g. 18.00DRAM  


W piątek 18 maja o godz. 18.00 w Sali Biblioteki Instytutu Ogrodnictwa odbył się koncert szwedzkiego zespół „Dram” występującego w ramach XIX Międzynarodowego Festiwal Muzyki Odnalezionej. Duet, który tworzą Anna Rynefors i Erik Ask-Upmark, wykonuje głównie dawną muzykę skandynawską.

Artyści rozpoczęli swoją karierę od utworzenia zespołu Falsobordone specjalizującego się w muzyce średniowiecza. Nagrali wiele programów radiowych i telewizyjnych stając się zespołem bardzo popularnym w Szwecji. Z czasem rozszerzyli swój program o utwory nawiązujące do korzeni i tradycji muzyki szwedzkiej. W roku 2000 rozpoczęli grę w duecie DRAM. Artyści prezentują bardzo różną muzykę szwedzką: od tradycyjnych utworów i pieśni pochodzących głównie z zachodnich i południowych regionów Szwecji po niedawno odnalezione utwory klasyczne pochodzące z XVIII i XIX wieku, także te inspirowane wpływami muzyki innych krajów, głównie tańcami z Polski, które były bardzo popularne w Szwecji w wiekach XVI - XVIII. Stąd w tytułach często pojawia się słowo polska
W roku 2004 Erik Ask-Upmark otrzymał prestiżową nagrodę Ministerstwa Kultury Szwecji Riksspelman za promocję muzyki Szwecji na oryginalnych szwedzkich instrumentach (tradycyjne dudy – säckpipa), a rok później Ministerstwo Kultury Szwecji nagrodziło tą nagrodą również Annę Rynefors. Muzycy grają m. in. na harfie szwedzkiej - nyckelharpie, czy szwedzkich skrzypcach - fiol. DRAM koncertuje w Europie i Ameryce Północnej. Artyści nagrali kilka płyt. Mają w swoim dorobku również nagrania radiowe i telewizyjne. Ich koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem i wywołują niezwykłą reakcją publiczności.

18-05-2012 g. 17.00MOJA PRZYGODA W MUZEUM  


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w eliminacjach wstępnych XXXIV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Konkurs jest organizowany przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Eliminacje wstępne prowadzi Izba Historii Skierniewic. Fundatorem nagród w eliminacjach wstępnych jest Prezydent Miasta Skierniewice.

Na konkurs „Moja Przygoda w Muzeum” corocznie wpływają prace z całego świata.
Konkurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat, uczniów szkół, placówek wychowawczych i artystycznych. Jego celem jest pogłębienie wiedzy o przedmiotach tworzących zbiory i kolekcje muzealne oraz o działalności muzeów, zainteresowanie lokalną historią i zabytkami.
Chcielibyśmy, aby inspiracją do powstania prac plastycznych był przedmiot, kolekcja, wystawa, ale nie tylko. Prace mogą też utrwalać ulotny nastrój miejsca, przeżycie, jakie towarzyszyło oglądaniu wystawy czy wysłuchaniu koncertu.
Zachęcamy do odwiedzenia w Skierniewicach miejsc, które posiadają kolekcje muzealne – zabytkowych wnętrz pałacu arcybiskupiego będącego siedzibą Instytutu Ogrodnictwa, Parowozowni, Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości oraz Izby Historii Skierniewic.
Prace prosimy dostarczyć do Izby Historii Skierniewic w terminie do 18 maja. Rozstrzygnięcie eliminacji wstępnych oraz otwarcie wystawy prac konkursowych odbędzie się 25 maja o godz. 12.00. Nagrodzone prace zostaną przesłane na eliminacje międzynarodowe do Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursieREGULAMIN
XXXIV MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
„MOJA PRZYGODA W MUZEUM”
organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu
oraz eliminacji wstępnych

CELEM KONKURSU jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży o zbiorach muzealnych ich rodowodzie i charakterze, a także wartościach naukowych, historycznych i artystycznych; kształtowanie gustów artystycznych oraz rozwijanie upodobań plastycznych. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Uczestnicy przygotowują prace w ramach lekcji szkolnych, bądź na zajęciach w placówkach wychowawczych lub artystycznych.
PRZEDMIOTEM ZAINTERESOWANIA uczestników Konkursu mogą być ekspozycje muzealne, obiekty o wartości historycznej lub artystycznej, zbiory historyczne, archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, techniki, rzemiosła, biograficzne.
WARUNKIEM UDZIAŁU W KONKURSIE jest:
poznanie zbiorów muzeum lub instytucji posiadającej kolekcje muzealne; wykonanie jednej lub kilku prac plastycznych związanych tematycznie z wybranym eksponatem lub zespołem eksponatów, oddających nastrój i atmosferę towarzyszącą zwiedzaniu ekspozycji muzealnej, bądź charakteryzujących specyfikę działalności muzeum.
Uczestnik Konkursu powinien dokonać wyboru obiektu muzealnego, eksponatu, zdarzenia związanego ze zwiedzaną ekspozycją lub działalnością muzealną, które wywarły największe wrażenie na uczestniku Konkursu i znalazły odbicie w jego wizji plastycznej.
TECHNIKA wykonanej pracy jest dowolna, jednak TEMAT pracy powinien być zainspirowany wizytą w muzeum lub instytucji posiadającej zbiory historyczne.
PRACE O FORMACIE NIE MNIEJSZYM NIŻ A4 I NIE WIĘKSZYM NIŻ A1 WINNY ZAWIERAĆ NASTĘPUJĄCE INFORMACJE (PODANE BARDZO CZYTELNIE):

NAZWĘ KONKURSU, PEŁNE IMIĘ I NAZWISKO AUTORA PRACY, DOKŁADNY WIEK AUTORA PRACY, TYTUŁ PRACY, NAZWĘ I ADRES SZKOŁY BĄDŹ PLACÓWKI KIERUJĄCEJ PRACE NA KONKURS, PEŁNE IMIĘ I NAZWISKO OPIEKUNA PLASTYCZNEGO. JEŚLI DANE NIE BĘDĄ CZYTELNE PRACA NIE ZOSTANIE PRZYJĘTA NA KONKURS!

PRAC KONKURSOWYCH NIE NALEŻY OPRAWIAĆ ANI PODKLEJAĆ. TAKIE PRACE NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE ZE WZGLĘDÓW FORMALNYCH!

ELIMINACJE WSTĘPNE: wstępny etap eliminacji w Skierniewicach prowadzi Izba Historii Skierniewic. Jury z udziałem artystów malarzy wytypuje prace do etapu międzynarodowego dla czterech kategorii wiekowych:
5-9 lat; 10-12 lat; 13-15 lat; 16-19 lat.
Prace na eliminacje wstępne należy przesłać lub dostarczyć do 18 maja na adres:

IZBA HISTORII SKIERNIEWIC
ul. FLORIANA 4
96-100 SKIERNIEWICE
tel. (46) 833-44-71
www.tps-ihs.pl; izbahistorii@wp.pl
Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Fundatorem nagród jest Prezydent Miasta Skierniewice. Rozdanie nagród dla laureatów eliminacji wstępnych oraz otwarcie wystawy prac konkursowych nastąpi 25 maja o godz. 12.00 w Izbie Historii Skierniewic. Wystawa będzie czynna do 10 czerwca po czym nagrodzone prace zostaną przesłane do Muzeum Okręgowego w Toruniu, gdzie wezmą udział w eliminacjach międzynarodowych. Pozostałe prace będzie można odebrać po zakończeniu wystawy w Skierniewicach.
Izba Historii Skierniewic zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego reprodukowania prac w materiałach promocyjnych drukowanych lub zamieszczanych w Internecie.

ELIMINACJE MIĘDZYNARODOWE odbędą się na początku lipca br.
Jury z udziałem specjalistów z zakresu sztuki, muzealnictwa i pedagogiki oceni prace w czterech kategoriach wiekowych:
5-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat
i przyzna równorzędne nagrody, równorzędne wyróżnienia oraz zakwalifikuje najlepsze prace na wystawę pokonkursową. Informacje o przyznanych nagrodach, wyróżnieniach i kwalifikacji na wystawę zostaną przesłane pocztą.
Nagrody dla laureatów Konkursu i opiekunów plastycznych zostaną wręczone około połowy września podczas uroczystości otwarcia wystawy pokonkursowej, w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Organizatorzy zapewniają laureatom Konkursu nocleg i częściowe wyżywienie. Wyróżnienia i dyplomy dla uczestników, których prace zostały zakwalifikowane na wystawę, zostaną przesłane pocztą.

ZASTRZEŻENIA: Prace plastyczne, które zakwalifikują się do etapu międzynarodowego nie będą zwracane autorom i przechodzą na własność Muzeum Okręgowego w Toruniu. Muzeum zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego reprodukowania prac w celach reklamowych (w prasie, TV, katalogach, folderach, innych wydawnictwach promujących Konkurs oraz na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Toruniu).

11-05-2012 g. 17.00MAHONIOWE PUDEŁKO  


W piątek 11 maja w Izbie Historii gościł Henryk Wrożyński, aktor, reżyser teatralny, pisarz i poeta, autor tomików wierszy: „Białe podkolanówki”, „Ta ziemia lubi polską krew”. W kwietniu tego roku ukazał się najnowszy zbiór wierszy „Kamień wystrzelony z procy”.

Podczas spotkania poeta wraz z Kamilą Sammler aktorką Teatru Jaracza w Łodzi i Sławką Kozieniec, występującą przez wiele lat w Teatrze Wybrzeże Gdańsk zaprezentowali program poetycki „Mahoniowe pudełko” oparty na tekstach z tomików poety.

06-05-2012 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


W niedzielę 6 maja otworzyliśmy cykl wędrówek po mieście „Spacer po Skierniewicach”, który rozpoczął się w Rynku. Uczestnicy wycieczki zwiedzili park, willę Aleksandria i pola tulipanów Instytutu Ogrodnictwa. Przewodnikiem był Czesław Główka.

Cykl "Spacerów po Skierniewicach" został dofinansowany ze środków otrzymanych od Miasta Skierniewice.

24-04-2012 g. 17.00KONCERT JOANNY BANASZCZYK  


Wtorkowy koncert z cyklu "Koncerty dyplomantów" wypełniła muzyka wiolonczelowa w wykonaniu Joanny Banaszczyk z towarzyszeniem pianistki Katarzyny Kwiatkowskiej. Joanna Banaszczyk jest uczennicą klasy wiolonczeli pani Katarzyny Horbowicz–Kinal w Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Skierniewicach.

Koncert rozpoczął się od wykonania Preludium i Gigue z II Suity wiolonczelowej d–moll Jana Sebastiana Bacha. Usłyszeliśmy także Etiudę C–dur op. 73 i Rapsodię węgierską Davida Poppera, "Kaprys" Alfreda Piattiego oraz III Sonatę G-dur Luigi Boccheriniego i dwie części Koncertu wiolonczelowego d–moll Edouarda Lalo.

21-04-2012 g. 9.00WYCIECZKA DO RADZIEJOWIC  


W sobotę 21 kwietnia odbyła się wycieczka do Radziejowic. Jej uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Guzów, Żyrardów, Kulkówkę i pałac w Radziejowicach oraz wysłuchali finałowy koncert II Międzynarodowych Marimbafonicznych Kursów Mistrzowskich w radziejowickim Nowym Domu Sztuki.

Wystąpił belgijski marimbafonista Ludwig Albert, Axoum Duo w składzie Elwira Ślązak i Gabriel Collet oraz kursanci. Specjalnym gościem koncertu był Marcin Bronikowski – baryton.

20-04-2012 g. 17.00KONCERT DYPLOMANTÓW  


20 kwietnia o godz. 17.00 w Izbie Historii odbył się koncert dyplomantów Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach. Wystąpiły: Monika Brzezińska – fortepian, Magdalena Zwolińska – skrzypce, Iga Czarnota – altówka oraz nauczyciel klasy fortepianu Elżbieta Budnik.

13-04-2012 g. 17.00KONCERT MARIUSZA RUTKOWSKIEGO I ADAMA SZYDŁOWSKIEGO  


13 kwietnia w Izbie Historii wystąpił znakomity pianista, Mariusz Rutkowski, wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, laureat tej nagrody w 2006 r. za nagranie wraz z Jadwigą Rappe albumu "Pieśni" Władysława Żeleńskiego. Pianista zagrał wraz z Adamem Szydłowskim, obiecującym klarnecistą, uczniem Samorządowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Francisa Poulenca, Witolda Lutosławskiego, Antoniego Szałowskiego.

29-03-2012 g. 17.00KONCERT IMPRESJE CHOPINOWSKIE  


Serdecznie zapraszamy 29 marca o godz. 17.oo na koncert Wielkanocny. Michał Borowski & Zdzisław Kalinowski Duo zaprezentuje swój projekt z 2010 r. - "Impresje chopinowskie", stanowiący połączenie muzyki Chopina z XX-wiecznymi standardami muzyki amerykańskiej.

Projekt ten to synteza dwóch światów muzycznych Starego i Nowego Kontynentu poprzez własne spojrzenie i własną aranżację muzyczną.
„Łączy nas wspólna pasja - Muzyka - zamiłowanie do tego, co można wyrazić poprzez dźwięki i brzmienie” - mówią muzycy. Współpracują ze sobą od 8 lat. Nicią porozumienia jest szeroko rozumiana muzyka jazzowa i klasyczna. Inspiracje czerpią z takich zespołów jak Steps Ahead, Yellowjackets, The Rippingtons, Spyro Gyra.
Obecnie muzycy pracują nad nagraniem autorskiego materiału, który będzie podsumowaniem dotychczasowych poszukiwań w sferze własnej muzycznej wypowiedzi.
Oprócz współpracy w duecie muzycy biorą udział także w większych formacjach - Michał Borowski Electric Quartet, Joinmakers, a także jako muzycy studyjni w projektach znanych gwiazd polskiej sceny.

27-03-2012 g. 16.00SPOTKANIE Z PROFESOREM WŁODZIMIERZEM KAMIŃSKIM  


Prof. Włodzimierz Kamiński spotkał się 27 marca w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic z kolekcjonerami. Podczas spotkania przekazał do zbiorów Towarzystwa i Izby Historii pamiątki rodzinne. Specjalista nauk ekonomicznych, doktor prawa, autor ponad 600 publikacji jest Honorowym Obywatelem Miasta Skierniewice, tu się urodził i spędził lata młodości.

Profesor ukończył Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa, walczył w szeregach Armii Krajowej. Podczas spotkania opowiadał o tym, jak w 1943 r. został aresztowany i skazany przez gestapo na śmierć. W ostatniej chwili uniknął wykonania wyroku. Wspominał swoją naukę w Szkole Muzycznej im. Józefa Śliwińskiego, która mieściła się w willi Kozłowskich, gdzie pobierał naukę gry u Tatiany Wojtaszewskiej.
Wśród pamiątek, które przekazał profesor do zbiorów Izby są jego publikacje, kopie świadectw szkolnych, dyplomów uczelni, wyróżnień, nagród, dyplomów członkostwa m.in. Nowojorskiej Akademii Nauk, legitymacji odznaczeń.

18-02-2012 g. 16.00MIASTO  


18 lutego miało miejsce otwarcie wystawy malarstwa i fotografii „MIASTO”. Miasto - ludzie, domy, ulice, wydarzenia, wrażenia - Skierniewice inspirują, Skierniewice zmuszają do wzięcia w rękę pędzla, rylca, kredki, aparatu fotograficznego, by zatrzymać chwilę i podzielić się nią ze światem.

Parafrazując słowa poety Tadeusza Sułkowskiego - artyści, których prace prezentujemy nie przeszli obojętnie wobec tego jedynego na świecie miejsca, jako rzeczy obojętnej sercu. Ich widzenie codzienności przedstawiamy na wystawie "Miasto". Wierzymy, że przyjemność z jej oglądania będzie równa smakowaniu uroków Skierniewic.
Malarstwo: Anna Brokowska, Anna Pokora, Włodzimierz Warulik, Marlena Wojnicz, Paweł Legięcki, Janusz Bogacz, Aneta Kapelusz, Stanisława Kołodziejek, Anna Kopycińska, Zbigniew Matysek, Marlena Mazurek, Sabina Piwowaron, Joanna Skrobacz, Agnieszka Wójt
Fotografia: Zbigniew Gradowski, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Herian, Marzena Rafińska
Wystawa została zorganizowana w 555 rocznicę nadania praw miejskich oraz 25 rocznicę otwarcia Izby Historii Skierniewic.
Wystawę można oglądać do 30 marca 2012.

27-01-2012 WALNE ZGROMADZENIE  


W piątek 27 stycznia w siedzibie TPS odbędzie się Walne Zgromadzenie, które rozpocznie się o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy członków Towarzystwa.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Wybór przewodniczącego obrad.
3. Stwierdzenie prawomocności obrad.
4. Wybór komisji skrutacyjnej.
5. Wybór komisji uchwał i wniosków.
6. Przyjęcie protokołu z Walnego Zgromadzenia z 31 marca 2011.
7. Sprawozdanie Zarządu za 2011.
8. Sprawozdanie finansowe.
9. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
10. Przedstawienie planu pracy na kolejny rok sprawozdawczy.
11. Dyskusja i wnioski.
12. Podjęcie uchwał.
13. Zamknięcie obrad.

23-01-2012 g. 11.00GLORIA VICTIS  


23 stycznia zapraszamy na obchody upamiętniające 149 rocznicę powstania styczniowego, które rozpoczną się o godz. 11.oo w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. Pomologicznej 6.

W programie referat Jana Czubatki „Powstanie styczniowe w naszym regionie”, inscenizacja „Gloria victis” w wykonaniu uczniów ZSZ nr 1 pod kierunkiem Anny Kamieńskiej oraz Anny Słupskiej. Następnie odbędzie się przemarsz ulicami miasta pod pomnik upamiętniający miejsce kaźni powstańców w Skierniewicach, gdzie delegacje złożą kwiaty. Wydarzenia, które rozegrały się w tym miejscu 149 lat temu przybliży Wincenty Jastrzębski, po czym uczestnicy uroczystości udadzą się na cmentarz św. Józefa, by zapalić znicze na grobach powstańców: Michała Brzostka, Józefa Gogólskiego, Józefa Brzezińskiego, Michała Berkmana, Antoniego Paradowskiego, Tomasza Budzałka, Leopolda Gansnera. O powstańcach opowie Kazimierz Figat.
Organizatorzy: Prezydent Miasta Skierniewice, Stowarzyszenie Tradycji 26 Dywizji Piechoty, Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic.

17-01-2012 g. 11.3067 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA NIEMIECKIEJ OKUPACJI  


We wtorek 17 stycznia, w 67 rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji odbyły się uroczystości przy pomniku czołgu, upamiętniającym miejsce, gdzie w starciu z Niemcami broniącymi się w mieście, spłonął radziecki czołg z załogą.

O wyzwalaniu spod niemieckiej okupacji i aresztowaniach dowódców AK, które miały miejsce dwa dni później opowiedział świadek tamtych wydarzeń Kazimierz Figat, prezes honorowy Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz „Strzelba”, aby zapalić znicze na grobach żołnierzy polskich i rosyjskich.

16-12-2011 g. 17.00SPOTKANIE WIGILIJNE  


16 grudnia członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic spotkali się na koncercie kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Skierniewicach.

Wystąpił chór szkoły muzycznej II stopnia pod dyrekcją Sławomira Trochonowicza oraz zespół kameralny pod kierunkiem Ewy Kubiak w składzie Sylwia Witczak - altówka, śpiew, Karol Konopacki - altówka, Magdalena Sęk - wiolonczela, Ignacy Wojciechowski - kontrabas, Natalia Magdziarz - flet.
Zaprezentowali się także soliści Adam Szydłowski - klarnet, Małgorzata Wójcicka - śpiew, Natalia Magdziarz - flet, Magdalena Zwolińska - skrzypce i pianistki - Sława Strączyńska i Monika Brzezińska. Spotkanie prowadziła Monika Brzezińska. Po koncercie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, życzenia świąteczne i wspólne śpiewanie kolęd.

13-12-2011 g. 18.00INTERNOWANI  


W 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego podczas mszy św. w kościele garnizonowym odbyło się spotkanie z internowanymi - Andrzejem Przytułą i Zdzisławem Podsiedzikiem.

Po aresztowaniu wywieziono ich do więzienia w Łowiczu. W prywatnych zbiorach Andrzeja Przytuły znajduje się nagranie z więziennej mszy św., którego fragmentów wysłuchali uczestnicy spotkania.
O 20.00 w kinie Polonez odbył się koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego w wykonaniu Jacka Bończyka.
W tym dniu w Warszawie zostały odznaczone Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski działaczki "Solidarności w Skierniewicach, internowane 13 grudnia 1981 - Iwona Olejczniczak, Wiesława Bielańska i Elżbieta Woszczyk.

29-11-2011 PAMIĘCI POWSTAŃCÓW  


W rocznicę wybuchu powstania listopadowego jak co roku na grobie powstańca Ignacego Abramowicza na cmentarzu św. Stanisława zapłonęły znicze. Wincenty Jastrzębski przybliżył zgromadzonym historię tamtego okresu. Na spotkanie przybyła młodzież ze skierniewickich szkół.


10-11-2011 JESIEŃ KLASYKÓW  


W dniach 10-13 listopada odbył się festiwal muzyczny "Skierniewicka Jesień Muzyczna. Jesień Klasyków". Festiwal rozpoczął się programem przygotowanym przez Jana Krzosa "Dziesięć ważnych słów". W drugim dniu festiwalu odbył się wernisaż wystawy fotografii "Świat, poema naiwne Czesława Miłosza" opartej na cyklu wierszy poety przygotowanej przez Młodzieżowe Centrum Kultury.

Gościem "Jesieni Klasyków" była Camerata Vistula, która wystąpiła z towarzyszeniem wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki oraz śpiewaczki Marii Boberskiej, wiolonczelistki Anny Wróbel i pianisty Emilliana Madeya. Publiczność festiwalowa mogła także wysłuchać koncertu w wykonaniu uczniów skierniewickich szkół muzycznych oraz orkiestry szkolnej pod dyrekcją Mariana Chmielewskiego. Na zakończenie festiwalu wystąpiła Skierniewicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Grzegorza Berniaka z udziałem znakomitych muzyków m.in. z Warszawy i Łodzi.

06-11-2011 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Na zakończenie tegorocznego cyklu "Spacerów" odbyła się wycieczka autokarowa po skierniewickich nekropoliach. Jej uczestnicy zwiedzili przykościelny cmentarz św. Stanisława, cmentarz żydowski przy ul. Granicznej, pozostałości po cmentarzu żydowskim przy ul. Strobowskiej, cmentarz wielowyznaniowy "Strzelba" oraz cmentarz św. Józefa.

Przewodnikiem była Wanda Gozdowska.

04-11-2011 g. 17.00WYSTAWA MALARSTWO W TERAPII  


W piątek 4 listopada odbyło się otwarcie wystawy uczestników ogólnopolskich warsztatów malarskich organizowanych przez Polski Związek Głuchych w Łodzi. Gościem wernisażu był Michał Kunka. Wystawę przygotowaną przez PZG w Łodzi będzie można obejrzeć w Izbie Historii do 16 listopada.

"Osobie słyszącej trudno wyobrazić sobie widzenie bez słyszenia: niemy obraz, cichy potok, drzewa milczące na wietrze.
Jak wygląda świat, kiedy nie słychać odgłosów jego życia? Czy na malarstwo prezentowane na tej wystawie trzeba spojrzeć właśnie z taką wyobraźnią pamiętając o tym, że są to obrazy widziane, nie słyszane ani trochę?
Trzeba by się zastanowić w tym miejscu, na ile istotna dla interpretacji sztuki tu prezentowanej jest niepełnosprawność ich autorów. Zdaje się, że cisza, w której powstały te obrazy, w dziwny jakiś sposób dodała im głębi, nowych rysów i może nawet drugiego dna. Z drugiej jednak strony, pamiętając przy interpretacji tych obrazów o niepełnosprawności ich autorów, wcale nie pomniejszamy istniejących przedziałów między niepełnosprawnymi a zdrowymi, lecz przeciwnie, pod przykrywką „sztuki bez barier” skrywamy nieumiejętność prawdziwej, szczerej tolerancji.
Bez względu na to, na ile przełamiemy w tej krytyce personalizm, na ile zapomnimy w ogóle o metodologii krytycznej, zapewne przeżyjemy przygodę, poddając się aurze tych prac. Powstały one na przestrzeni 14 lat, podczas warsztatów malarskich „Malarstwo w Terapii” organizowanych przez Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki."
Ewa Twardowska

01-11-2011 g. 9.00KWESTA 1 LISTOPADA  


W tegorocznej kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach skierniewickich, która odbyła się 1 listopada, pieniądze zbierało 36 osób. Wśród nich byli dziennikarze, działacze kultury, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych.

Tradycyjnie już kwestowano na cmentarzach św. Józefa, miejskim oraz św. Stanisława. Zebrano 8544,23 zł.
W ubiegłym roku podczas 2 dniowej zbiórki kwestujący zebrali 8570,24 zł. Pieniądze zostały przeznaczone na remont nagrobków na cmentarzu św. Stanisława oraz utworzenie lapidarium z zabytkowymi nagrobkami z cmentarza ewangelicko-augsburskiego, zlikwidowanego w latach 60-tych.
Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic serdecznie dziękuje wszystkim - ofiarodawcom i kwestującym za życzliwość, wrażliwość i wsparcie. Dzięki Państwa pomocy uda się uratować przed niszczącym działaniem czasu, kolejne cenne zabytki na skierniewickich cmentarzach.

26-10-2011 g. 9.00OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA  


W dniach 26-27 października w godzinach od 9.00 do 13.00 odbyła się akcja sprzątania cmentarza św. Stanisława ph. "Ocalić od zapomnienia". W akcji wzięła udział młodzież skierniewickich szkół, 28 października cmentarz sprzątali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.


30-09-2011 g. 17.00KONCERT MACHOWSKA & KOPIETZ DUO  


W piątek 30 września o godz. 17.oo odbył się koncert MUZYCZNE SKRZYŻOWANIE KULTUR w wykonaniu zespołu Machowska & Kopietz DUO w składzie: Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian, narracja, Piotr Kopietz – akordeon, akordina.

Program koncertu składał się z aranżacji utworów skomponowanych przez mistrzów muzyki klasycznej XIX i XX wieku, jak też kompozycji mniej rozpoznawalnych, a zasługujących na ogromne zainteresowanie. Całość programu została wykonana na instrumentach nieczęsto pojawiających się wspólnie w kontekście muzyki poważnej - akordeon i fortepian. Zaś na deser dla koneserów instrumentalnych rzadkości – akordina – instrument nieznany szerszej publiczności. Niecodzienne brzmienia zgrabnie przeplatała ciekawa i swobodna sceniczna narracja.
W programie znalazły się m.in.: fragmenty baletu S. Prokofiewa, słynny „Taniec z szablami” A. Chaczaturiana, oraz kompozycje G. Faure, E. Granadosa, R. Galliano, Y. Tiersena.
Machowska & Kopietz DUO koncertuje w kraju i za granicą zarówno solo, w zespołach kameralnych jak również z orkiestrami symfonicznymi i zespołami muzycznymi renomowanych instytucji kultury polskiej.
Gabriela Machowska-Kopietz – pianistka i pedagog. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu i kameralistyki fortepianowej oraz absolwentką Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła roczne studia w Conservatoire Royal de Bruxelles w Belgii. Pobierała lekcje mistrzowskie u m.in. E. Tarnawskiej, A. Jasińskiego, E. Moguilevsky’ego, O. Roumchevitch. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracowała z m.in. The Jacques Thibaut String Trio oraz The Talich String Quartet.
Piotr Kopietz – muzyk, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Odbył roczne studia w Universität für Musik und Darstellende Kunst Graz w Austrii. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach muzycznych. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim - bandoneonie i jedynym koncertującym na francuskiej akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z Filharmonią Narodową oraz Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.

20-09-2011 g. 18.00SPOTKANIE Z HENRYKIEM WROŻYŃSKIM  


Spotkanie z Henrykiem Wrożyńskim aktorem, reżyserem teatralnym i pisarzem. Henryk Wrożyński jest absolwentem krakowskiej PWST na Wydziale Aktorskim. Od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmował się reżyserią teatralną i uczeniem sztuki aktorskiej. W roku 2010 wydawnictwo "Nowy Świat" w Warszawie wydało tom jego poezji "Białe podkolanówki", a w tym roku ukazał się następny tom "Ta ziemia lubi polską krew”.

W przygotowaniu proza poetycka "Na palcach", nowela "Wymiana pamięci" i trzeci tom poezji.
Kilka krótkich miniatur muzycznych pisanych słowem z przygotowywanego do druku tomu "Na palcach" ukazało się w Nowym Dzienniku w Nowym Yorku.

17-09-2011 g. 15.00PAMIĘCI ZAMORDOWANYCH W ZWIERZYNCU  


Jak co roku zapraszamy 17 września o godz. 15.00 do Zwierzyńca, aby przy symbolicznej mogile uczcić pamięć 20 Skierniewiczan, zamordowanych w 1944 w egzekucji wykonanej przez Gestapo w Łowiczu i żandarmerię polową z Bolimowa w odwecie za zastrzelenie przez żołnierzy AK żandarma. Spotkania zainicjowane zostały przed 11 laty przez Marię Bobrowską, córkę Jana Grabowskiego, jednego z zamordowanych.

04-09-2011 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Serdecznie zapraszamy na Spacer po Skierniewicach. Zbiórka o godz. 11.00 tradycyjnie już przy Ławeczce Pieniążka w Rynku. Trasa spaceru wiedzie ul. Batorego. Następnie zwiedzamy siedzibę PWSZ oraz teren dawnych koszar.

Na ul. Batorego znajduje się dawny bejt midrasz, a naprzeciwko usytuowana była synagoga, która została spalona w 1939 r. przez Niemców. Udajemy się do koszar, zwiedzamy budynek będący siedziba PWSZ. Teren koszar stanowi swoistą enklawę. Na środku znajdował się plac manewrowy, wokół niego lazaret, budynki techniczne, magazyny, dalej stajnie, stołówka, straż pożarna,kotłownia, schrony. Przewodnikiem będzie Wanda Gozdowska.

07-08-2011 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


W niedzielę 7 sierpnia Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic zaprasza wszystkich chętnych na kolejny „Spacer po Skierniewicach”. Zbiórka o godz. 11.00 pod Pomnikiem Niepodległości na Pl. Jana Pawła II. W programie wycieczki zwiedzanie z przewodnikiem PTTK Wandą Gozdowską ul. Poniatowskiego – dawniej osiedla oficerskiego, kościoła na Zadębiu, ul. Zadębie i zalewu. Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne.


06-08-2011 g. 18.00KONCERT LYNGBY-TAARBÆK MESSINGENSEMBLE  


6 sierpnia o godz. 18.oo w ramach organizowanego przez MCK „Rynku sztuk wszelakich”, na skierniewickim rynku wystąpi Lyngby-Taarbæk Messingensemble z Danii. W skład jedenastoosobowego zespołu instrumentów dętych wchodzą trąbki, kornet, skrzydłówka, puzon, tuba i perkusja.

Zespół tworzą uczniowie oraz absolwenci szkoły muzycznej Lyngby-Taarbæk pod dyrekcją Roberta Banga. Orkiestra ma w swoim repertuarze utwory muzyki klasycznej, filmowej, jazzowej i popularnej. Artyści oprócz występów w Danii koncertowali m.in. w Estonii oraz na Węgrzech. Koncert w Skierniewicach odbędzie się dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Kultury.

05-07-2011 g. 7.00ZABYTKI REGIONU - WYCIECZKA DO PIOTRKOWA  


Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na jednodniową wycieczkę do Piotrkowa Trybunalskiego. Wyjazd o godz. 7.oo spod siedziby Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. W programie - zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego biskupów kujawskich w Wolborzu, miasta i zamku w Piotrkowie oraz Witowa. W drodze powrotnej zwiedzanie Smardzewic i Babska.

W Witowie znajduje się barokowy kościół oraz pozostałości opactwa norbertabów. W Smardzewicach zwiedzamy zespół klasztorny franciszkanów z XVII wieku fundowany przez arcybiskupa Stanisława Szembeka oraz Sanktuarium św. Anny i miejsce jej objawienia. W drodze powrotnej do Skierniewic zatrzymujemy się w Babsku, by odwiedzić grób Konstancji Gładkowskiej, pierwszej miłości F. Chopina.
Zapisy na wycieczkę w siedzibie TPS.

02-07-2011 g. 14.00SPACER O SKIERNIEWICACH  


W niedzielę 2 lipca w Skierniewicach rozpocznie się Festiwal Kolory Polski koncertem pt. "W barokowym kręgu" o godz. 19.30 w kościele św. Jakuba. przed koncertem festiwalowym zapraszamy na Spacer po Skierniewicach. Zbiórka w Rynku o godz. 14.00 przy Ławeczce prof. Pieniążka. W programie zwiedzanie osady pałacowej i pałacu z przewodnikiem oraz Izby Historii Skierniewic.


16-06-2011 g. 16.00MAKO MASZME LON  


Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby na spotkanie z historią i kulturą Żydów skierniewickich "Co nam szepcze". Inspiracją dla tytułu był wiersz Abrahama Rejzena. W programie spotkania: wykłady - ks. Mariusza Szmajdzińskiego, Zbigniewa Dzika i Dariusza Dekierta oraz koncert w wykonaniu Marcina Sochana i Jana Badaja, a także otwarcie wystawy fotografii.

Projekt upamiętniający 70 rocznicę likwidacji skierniewickiego getta jest dedykowany pamięci Żydów ze Skierniewic.

05-06-2011 g. 11.00SPACER PO SKIERNIEWICACH  


Serdecznie zapraszamy na kolejną wędrówkę z cyklu "Spacer po Skierniewicach" Pomysłodawcą i organizatorem spacerów, które odbywają się cyklicznie od ubiegłego roku jest Zbigniew Matysek. Tegoroczne spacery zostały zainaugurowane 5 maja. Tym razem zapraszamy wszystkich chętnych w niedzielne przedpołudnie 5 czerwca. Zbiórka o godz. 11.00 przed Sejmikiem.

Po zwiedzeniu Sejmiku zmierzamy ulicą Sienkiewicza do dworca kolejowego, po drodze zatrzymujemy się przy bramie parkowej i czołgu. Od dworca idziemy ulicami – Lelewela, Reymonta, Rybickiego, Pomologiczną do siedziby dawnego Instytutu Sadownictwa im. Szczepana Pieniążka, obecnie Oddział Sadownictwa Instytutu Ogrodnictwa, gdzie oprowadzać będzie prof. Augustyn Mika. Ulicami Pomologiczną, Zawadzkiego, Reymonta i Mszczonowską docieramy do Rynku, gdzie zakończy się spacer.
Oprowadzał będzie przewodnik PTTK Marceli Węgrzynowicz. Czas wędrówki to ok. 2 godz.

28-05-2011 g. 17.00KONCERT FORTEPIANOWY: ALEKSANDRA NAWE, MARCIN DOMINIK GŁUCH  


W programie koncertu m.in. utwory M. Ravela, M. Moszkowskiego i J. Brahmsa w wykonaniu na cztery ręce. Zapraszamy o godz. 17.oo do Izby Historii Skierniewic.

Duet fortepianowy współpracuje ze sobą od niedawna. Aleksandra Nawe jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi gdzie prowadzi klasę kameralną. Posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Od wielu lat jest związana z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Koncertuje jako kameralistka, bierze udział w projektach Europejskiego Centrum Kultury „Logos", nagrywa płyty. Uczestniczyła w nagraniach muzyki filmowej i w realizacji cyklu dwunastu filmów muzycznych Klasyka o północy dla telewizji holenderskiej. Nagrała m.in.: muzykę do spektakli teatralnych, koncerty dla archiwum radia i telewizji polskiej oraz radia łotewskiego, Wieczory z liryką wokalną - dwupłytowy album muzyki polskiej i rosyjskiej, Barwy uczuć - wybrane pieśni Władysława Żeleńskiego.W roku 2006 wydała autorski dwupłytowy album Jerzy Bauer - heterogeniczny, stanowiący część pracy habilitacyjnej a zawierający utwory wokalne i instrumentalne tego znakomitego łódzkiego kompozytora, oraz książkę będącą opisem dzieła zatytułowaną Jerzy Bauer - twórca heterogeniczny. Poetyka i ilustracyjność partii fortepianu jako elementy intencji interpretacyjnych w wybranych utworach kameralnych Jerzego Bauera.
Marcin Dominik Głuch – pianista, dyrygent, antropolog kultury i kompozytor. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie -Pracował jako pianista w Performing Arts School "Dansforum" w Göteborgu w Szwecji, gdzie współpracował z Festiwalem Naukowym, Festiwalem Filmowym, Wyższą Szkołą Muzyczną.
W 2002 roku jego balet "Wspomnienia z ogrodu" miał swoją premierę w Teatrze Tir Na Nog w Göteborgu. Do ważniejszych jego kompozycji należą: "Kolorowe fraszki" na fortepian (2004), "Serenada lapońska" na fortepian (2004), "Mały niebieski koń" scherzo na fortepian (2004).
Współpracuje z Instytutem Polskim w Sztokholmie i Rzymie, Szwedzkim Kościołem Protestanckim w Berlinie, Paryżu i Palmie na Majorce, Federacją Cemat w Rzymie. Od września 2004 jest pianistą Baletu Monte Carlo w Monako.
Jest autorem wielu publikacji naukowych poświęconych antropologii polskiej kultury muzycznej w Szwecji.


13-05-2011 g. 17.00HENRYK BŁAŻEJ, TERESA KABAN i kwartet A'VISTA  


koncert flecisty Henryka Błażeja i pianistki Teresy Kaban z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego A'VISTA odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, który odbywa się w wielu miastach Polski. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.oo w Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach.

13-05-2011 g. 13.00A MYŚMY SZLI I SZLI...  


A myśmy szli i szli... to spotkanie poświęcone pamięci Sybiraków, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Nazwa nawiązuje do hymnu Sybiraków. Zapraszamy o godz. 13.00 do Młodzieżowego Centrum Kultury.

Spotkanie otworzy Stanisław Sikorski sekretarz generalny Związku Sybiraków. Następnie odbędzie się projekcja filmu „Udział żołnierzy Sybiraków na frontach II wojny światowej” z komentarzem Mieczysława Pogodzińskiego wiceprezesa Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków. Film powstały dzięki staraniom Henryka Okulewicza przedstawia jak tworzył się II Korpus Polski gen. Andersa oraz Pierwsza Dywizja im.Tadeusza Kościuszki pod dowództwem Berlinga, a także szlak bojowy formacji powstałych na terenie ZSRR rekrutujących się głównie z zesłańców na Sybir. Na zakończenie spotkania wiersze Sybiraków będą czytać uczniowie Gimnazjum nr 1.

Organizatorami są Związek Sybiraków Oddział w Skierniewicach, Izba Historii Skierniewic,Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic.

wstęp wolny